terrence malick

1.

aslında hiç de şöhretine şöhret katma gibi bir durumu söz konusu olmayan yönetmen.şimdiye kadar 4 uzun metraj filmi olan yönetmen erken dönemde çektiği iki film olan badlands ve days of heaven dan sonra tam 20 yıl hiç film çekmemiş ama bu yönetmenin saygın birisi olmasına engel olmamış tabi.bunu the thin red line ın oyuncu kadrosuna bakarak anlayabiliriz zira beş dakikalık rollerde bile çok ünü isimler var ve bu adamlar filmde oynamak için para bile almamışlar.dolayısıyla malickin şöhreti çok öncelere dayanır.
ayrıca çok acayip bir adam olan mallick -bu yönünü kubrick e benzetiyorum- *20 sene boyunca ne doğru düzgün bir röportaj vermiş ne de fotoğraf çektirmiş.
filmlerine dönersek her biri birer başyapıt olan filmlerde kullanılan çerçevelerin *,elde edilen görüntülerin,dış ses kullanımının tadına doyum olmaz.kendi adıma özellikle dış sese kullanımına dikkat çekmek istiyorum.
yanisi malick tabiriz caiz ise çok taşaklı bir yönetmendir ve sinemanın felsefeyle buluştuğu filmleri seven insanların filmlerini izlemesi vacip olan biridir.

   jolly_joker   08.08.2007 15:58
   #596836
2.

<bkz: the tree of life>

   perilousness   02.03.2012 00:36
   #2491656
 
reklamı kapat

yazdır