teslime nesrin

1.

islamiyet'i eleştirdiği için hakkında ölüm fetvası çıkartılan ve gittiği her ülkeden ayrılmaya zorlanan bangladeşli ateist yazar..
teslime nesrin hakkında müslümanların eziyet ettiği bir hindu ailenin öyküsünü anlattığı lajja adlı ilk romanı yüzünden bazı bangladeşli dini gruplarca ölüm fermanı çıkarılmıştı. aynı yıl ülkesini terk etmek zorunda kalan nesrin, bir süre isveç'te yaşamış, daha sonra ikinci evim dediği hindistan'ın kalküta şehrine yerleşmişti. 1962 doğumlu nesrin, abd, avrupa ve hindistan'da birçok defa düşünce özgürlüğü ödüllerine layık görüldü. avrupa parlamentosu da, 1994 yılında nesrin'e sakharov düşünce özgürlüğü ödülü vermişti.
teslime nesrin'in yazmış olduğu birçok kitap bangladeş hükümeti tarafından yasaklanmış durumda.
teslime nesrin, islam'da şeriat yasaları değişmedikçe, hiçbir reform girişiminin yararlı olamayacağı görüşünü savunmakta ve halen isveç'te yaşamını sürdürmektedir. birleşmiş milletler kültür örgütü unesco hoşgörü ödülü, 2004 yılında nesrin'e verildi.
hakkındaki ansiklopedik bilgiler dışında teslime nesrin hakkında söylenebilecekler oldukça çok. islama karşı sert bir tutumu var. kuranın kadını aşağıladığını ve kadınlardan ikinci bir sınıf yarattığını söyleyen nesrin, bu sebeplerden kuran'ın yeniden yazılması gerektiğini savunuyor. hem ateist hem feminist olan bu aykırı yazar ilk kitabından sonra hiç bir ülkede rahat yüzü görmemiş ve sürekli kökten dincilerin saldırısına uğramıştır. nesrin'in 2002'de yayımlanan, 1980'lerde ülkesinde laikliğin anayasadan çıkarılması sürecini aktardığı dikhandito kitabından tartışmalı kısımları çıkarması kalküta' dan sürülen nesrin'in yeni delhi' de huzur bulma isteği olarak yorumlanmıştır. zaten nesrin' e bilimsel çevrelerden gelen en önemli eleştiriler bu yumuşama ve islami konularda eğitim almamış olmasıdır..
bu bağlamda incelenecek bir başka başlık,
<bkz: salman rushdie>

   sincity   14.12.2007 21:28 ~ 21:36
   #770543
 
reklamı kapat

yazdır