tezer ozlu

1.

edebiyatın melankolik yazarı-karanlıklar kraliçesi...
ölüme yakın yaşanmışlıklar-
türk edebiyatında en özgün kadın yazarlarından-bunalıma sürükler sizi tüm çıplaklığıyla...

   turuncuizler   13.12.2006 03:24
   #141506
2.

kardeşimin çok sevdiği yazar kişisi....
ayrıca oğuz atayın dişisi derlerdi kendilerine ...
saygılarla efendim...

   ovapu   13.12.2006 12:12
   #141854
3.

bir şeyler yanlış gittiğinde, anarşist duygularla bunalıma girip herşeyi sorgulamaya başladığınız anlarda, duygularınıza tercüman olan, bazen daha da bunalıma sokan, bazen de benden başkaları da bunalımda olabiliyormuş deyip rahatlatan, çok acı çektiği belli olan yazar.
------------------------------------------------------------
"sordukları zaman, bana ne iş yaptığımı, evli olup olmadığımı, kocamın ne iş yaptığını, ana babamın ne olduklarını sordukları zaman, ne gibi koşullarda yaşadığımı, yanıtlarımı nasıl memnunlukla onayladıklarını yüzlerinde okuyorum. ve hepsine haykırmak istiyorum. onayladığınız yanıtlar yalnız bir yüzey, benim gerçeğimle bağdaşmayan bir yüzey. ne düzenli bir iş, ne iyi bir konut, ne sizin "medeni durum" dediğiniz durumsuzluk, ne de başarılı bir birey olmak, ya da sayılmak benim gerçeğim değil. bu kolay olgulara, siz bu düzeni böylesine saptadığınız için ben de eriştim. hem de hiç bir çaba harcamadan. belki de hiç istediğim gibi çalışmadan. istediğiniz düzene (ayak uydurmak) o denli kolay ki...

ama insanın gerçek yeteneğini, tüm yaşamını, kanını, aklını, varoluşunu verdiği iç dünyasının olgularının sizler için hiç bir değeri yok ki. bırakıyorsun insan onları kendisiyle birlikte gömsün. ama hayır, hiç değilse susarak hepsini yüzünüze haykırmak istiyorum. sizin düzeninizle, akıl anlayışınızla, namus anlayışınızla, başarı anlayışınızla hiç bağdaşan yönüm yok. aranızda dolaşmak için giyiniyorum. iyi giyinene iyi yer verdiğiniz için. aranızda dolaşmak için çalışıyorum. istediğimi çalışmama izin verdiğiniz için. içgüdülerimi hiç bir işte uygulamama izin vermediğiniz için. hiç bir çaba harcamadan bunları yapabiliyorum, bir şey yapıldı sanıyorsunuz.
yaşamım boyunca içimi kemirttiniz. evlerinizle. okullarınızla. iş yerlerinizle. özel ya da resmi kuruluşlarınızla içimi kemirttiniz. ölmek istedim, dirilttiniz. yazı yazmak istedim, aç kalırsın, dediniz. aç kalmayı denedim, serum verdiniz. delirdim, kafama elektrik verdiniz. hiç aile olunmayacak bir insanla bir araya geldim, gene aile olduk. ben bütün bunların dışındayım. şimdi tek konuğu olduğum bu otelden ayrılırken, hangi otobüs ya da tren istasyonuna, hangi havaalanı ya da hangi limana doğru gideceğimi bilmediğim bu sabahta, iyi, başarılı, düzenli bir insandan başka her şey olduğumu duyuyorum.

insan çoğu kez her şeyin son bulduğu duygusuna kapılıyor, oysa yaşamın sonsuzluğunu algılayabilmek için bile yeterli değil bir insan ömrü."

*

   hmmrfll   02.09.2007 00:16
   #647867
4.

“ölüm düşüncesi izliyor beni. gece gündüz kendimi öldürmeyi düşünüyorum. bunun belli bir nedeni yok. yaşansa da olur, yaşanmasa da. bir kaygı yalnız. beni, kendimi öldürmeye iten bir kaygı. karanlık bir gecenin geç vaktinde kalkıyorum. herkes her geceki uykusunu uyuyor. ev soğuk. çok sessiz davranmaya özen gösteriyorum. günlerdir biriktirdiğim ilaçları avuç avuç yutuyorum. kusmamak için üstüne reçelli ekmek yiyiyorum. genç bir kızım. ölü gövdemin güzel görünmesi için gün boyu hazırlık yapıyorum. sanki güzel bir ölü gövdeyle öç almak istediğim insanlar var. karşı çıkmak istediğim evler, koltuklar, halılar, müzikler, öğretmenler var. karşı çıkmak istediğim kurallar var. bir haykırış! küçük dünyanız sizin olsun. bir haykırış! sessizce yatağa dönüyorum. ölümü ve yokluğu üzerine uzun süre düşünmeye zaman kalmıyor. şimdi gözümün önündeki görüntüler renkli kırları andırıyor. korkacak birşey yok. kırlarda koşuyorum. sanki bir deniz kentinde yaşamıyorum. hep kırlar. esintiyle birlikte eğilen otlar arasında bir başımayım. birazdan ölüm beni alacak.“

* “o geldiğinde, mum ışığında güzel gözlü bir delikanlıyla yemek yiyiyorum. kırmızı şarap içiyoruz. kapı çalıyor. neden onunla yaşamayı istemediğimi yazdığım an çıkıp geldi. işte karşımda. üzerime atlıyor. beni odaya, yatağın üzerine sürüklüyor…

   cry   15.09.2007 21:12
   #673152
5.

''hiç kimseyle kendimle bile yaşlanmak istemiyorum''

''şunu öğrenmelisin: sen hiçbir işe yaramaz değilsin. seni senden çalan toplumdur''

''sizin düzeninizle, akıl anlayışınızla,namus anlayışınızla,başarı anlayışınızla hiç bağdaşan yanım yok.aranızda dolaşmak için giyiniyorum.hem de iyi giyiniyorum.iyi giyinene iyi yer verdiğiniz için.aranızda dolaşmak için çalışıyorum.istediğimi çalışmama izin vermediğiniz için.içgüdülerimi hiçbir işte uygulamama izin vermediğiniz için.hiçbir çaba harcamadan bunları yapabiliyorum,birşey yapıldı sanıyorsunuz.yaşamım boyunca içimi kemirttiniz.evlerinizle.okullarınızla.işyerlerinizle.özel ya da resmi kuruluşlarınızla içimi kemirttiniz.ölmek istedim,dirilttiniz. yazı yazmak istedim,aç kalırsın dediniz.aç kalmayı denedim,serum verdiniz.delirdim,kafama elektrik verdiniz.hiç aile olmıyacak insanla biraraya geldim,gene aile olduk.ben bütün bunların dışındayım...''

   emmagoldman   22.01.2008 22:39
   #828747
6.

türk edebiyatının nostaljik,mistik prensesi diye anılan sevmemek için hiç bir sebep olmayan yazardır. çocukluğun soğuk geceleri ilk romanıdır.okunmaya bu kitaptan başlanmasında hiç bir sakınca yoktur.

   mor sincap   04.02.2008 23:02
   #850880
7.

"bir yüksekliğin, bir başıma olduğum bir yüksekliğin en ucundayım. inemiyorum. yaşayamıyorum. ölemiyorum..."

   manicdepressive   15.10.2008 03:01
   #1056400
8.

eserlerinde yoğun bir şekilde intihardan bahsetmesine rağmen kanser nedeniyle yaşama veda etmiştir. sanıldığı gibi intihar etmemiştir.

   hbwtl2o   17.01.2012 22:33
   #2473170
9.

pavese, kafka ve svevo izinde;
yaşamın ucuna yolculuk adlı kitabı; yersizdir, yurtsuzdur, okunasıdır.

<bkz: edebiyatimizin lirik prensesleri>

   bigbig   17.01.2012 23:44
   #2473215
10.

“severek mektup yazılan bir insanının bile olması ne büyük bir olay, söyleyen her sözcüğün anlaşılmaktan öte, yaşadığını, dahası sözcüklere bile gerek olmadan yaşandığını bilmek, güç gibi yalınç bir olgu değil, var olmak gibi bir şey. “ (t. özlü'den ferit edgüye mektuplar, sel yayınları.)

   jashua   18.01.2012 10:35
   #2473299
11.

aşk acısı çekmedim hiç, çünkü dünyanın verdiği acı her zaman güçlüydü.


der.

ben de hayatla problemim yoktu, aşk acısından gözümü açamadım ki' derim ona.

   anathema   13.11.2012 00:22
   #2568575
12.

----- spoiler -----
şimdi okunmuş kitapları yeniden okuyorum. şimdi bildik müzikleri yeniden dinliyorum. yenmiş yemekleri yeniden yiyorum. sevip yitirdiklerimi yeniden seviyorum. şimdi uykusuzluğumu yeniden uyuyorum. şimdi açlığımda yeniden acıkıyorum. şimdi gittiğim kentlere yeniden gidiyorum. şimdi havada uçuyor, raylarda, su yüzeylerinde, yaşama ve ölüme karşı duyduğum aynı umursamazlıkla dolaşıyorum. tartışmaları biliyorum. duyguları. korkuları. sözcükleri. her dili anlıyorum. anlıyor ama konuşamıyorum.
----- spoiler -----

   opucukbaligi   19.04.2013 22:13
   #2593900
 
reklamı kapat

yazdır