the hill

1.

başrollerinde sean connery, harry andrews ve ian hendry'nin olduğu, sidney lumet'in yönettiği 1965 ingiliz yapımı film.

kısa konu:
----- spoiler -----

ikinci dünya savaşı devam ederken savaşta ingiliz ordusunda çeşitli kaharamanlıklar göstermiş olan bir yüzbaşı verilen bir emre karşı geldiğinden ötürü libya'da bir çölde bulunan askeri cezaevine gönderilir (connery). cezaevinin özelliği içerisinde insan yapımı kumdan bir tepeciğin bulunmasıdır. mahkumlar günlük rutin olarak bu tepeyi libya'nın cehennem sıcağı altında gardiyanların keyfi yettiğince inip çıkmak zorundadırlar.

cezalı yüzbaşı aynı odada kaldığı diğer dört kişi ile birlikte bu tepeyi inip çıkarak cezasını yerine getirmektedir. ancak grup içerisinde bu koşullara dayanamayan zayıf bünyeli bir mahkum ölür. yaşanan bu olay cezaevinde giderek büyüyen bir huzursuzluğa ve nihayetinde isyana yol açar.
----- spoiler -----

libya mı değil mi tam hatırlamıyorum ama film gerçekten de çölde çekilmiştir. film ekibi için oldukça zorlu bir çalışma olmuş. işin enteresanı sean connery'nin filmin çekilme tarihi itibariyle halihazırda üç adet james bond filminde oynamış (dr. no, from russia with love ve goldfinger) olmasıdır. bu filmlerde oldukça başarılı tepkiler alan ve yıldızı giderek parlayan connery'nin zorlu çekim şartlarını göze alarak the hill'de oynamış olması enteresandır. bunun yanında connery'nin canlandırdığı yüzbaşı tiplemesi ne bildiğimiz anlamda kahramandır, ne de saygıdeğer bir karakterdir.

genel anlamda filmde oyunculuk çok iyidir, senaryo cannes'de ödül almıştır ve parlak çöl ışığı altında siyah - beyaz kontrastı görüntüler göz alıcıdır. lumet'in iyi ve pek bilinmeyen filmlerinden biridir, tavsiye edilir.

   sheets of music   14.04.2009 01:33 ~ 08:10
   #1315310
 
reklamı kapat

yazdır