the hurricane

1.

denzel washington'a bir adet altın küre ödülü kazandıran 1999 tarihli biyografik film. georgia'lı dünya orta sıklet (bu nasıl bir dürtüyse herkes siklet yazar) boks şampiyonu'nun adalet peşinde harcanan hayatının hikayesini konu alan film 1967'de bu filmdeki gibi yine ırkçılığı ele aldığı in the heat of the night ve bir adalet trajikomedisini anlattığı and justice for all'la tanınan norman jewison tarafından yönetildi.

jewison usta bir yönetmen olmasına rağmen o kadar yıl sonra bir filmde konu edinen birden fazla temayı süreye dengeli dağıtmakta yolunu kaybetmiş. zira filmin ilk yarısıyla ikinci yarısını birbirine bağlayan bir bağ hemen hemen yok gibi. ayrıca yan karakterler iyi ele alınamadığından film, wahington'ın one man show'una dönüşmüş. örneğin filmde carter'la beraber hapishaneye giren diğer adam mahkemeden son sahneye kadar tamamen unutulmuş. çoğu yan hikaye başladığı gibi bitiyor.

öte yandan 2 saat 20 dakikalık (20 dakikası gereksiz) süresine rağmen sıkmadan ilerliyor. akıllara the lord of the rings serisinde gollum'un sık sık yaşadığı kişilik çatışması sahnesini getiren başarılı bir sahne de mevcut. rubin carter'ın kişilik değişimi iyi yansıtılmış. yönetmen ve senaristin şanslarını durmadan ellerinden aldığı bir yıldız kadro da mevcut. in the heat of the night'tan yıllar sonra, yönetmenin bu son dönem filminde kısa bir rol alan rod steiger, naomi watts'ın kocası olduğu için defterden sildiğim liev schreiber, dünyanın en seksi aktristlerinden deborah kara unger, her zaman mükemmel bir oyuncu olmuş, tiyatro kökenli john hannah bu ünlüler geçidinden bazıları. ayrıca the shawshank redemption'ın zalim gardiyanı clancy brown yine aynı rolde (bu kez uysal ve sağduyulu) bu filmde de yer alıyor.

ırkçılığın toplumsal olarak da büyük yıkımlara yol açtığı 60'lı yıllardan bir kişisel yıkım hikayesi olarak kasırga rubin'in hikayesi oldukça acıklı ama kendisini yazdığı kitabı sayesinde tanıyan ve incil'deki mahşerin dört atlısını andıran ekibin sayesinde adaletin terazisine doğru yapılan koşu oldukça evrensel bir hikaye ve bu film de zaman zaman tökezlese de hatta fazla sıradan dursa da bu yükü omuzlayabilmiş.

7/10

   estar abi   12.09.2009 01:43
   #1598483
2.

güzel bir bob dylan şarkısıdır.

edit. <bkz: hurricane>

   aliceinwonderland   12.09.2009 01:45 ~ 01:50
   #1598490
3.

filmde de bizzat görüntülenen bob dylan'ın rubin carter'ın yeniden yargılanma sürecinde bestelediği ve olayların tarihçesini anlattığı uzun ve keyifli şarkısı. şarkının bir yerinde "son of a bitch" lafı bile geçiyor.

   estar abi   12.09.2009 01:49
   #1598507
 
reklamı kapat

yazdır