the joker

1.

<bkz: steve miller>

some people call me the space cowboy, yeah
some call me the gangster of love
some people call me maurice
cause ı speak of the pompitous of love

people talk about me, baby
say ım doin you wrong, doin you wrong
well, dont you worry baby
dont worry
cause ım right here, right here, right here, right here at home

cause ım a picker
ım a grinner
ım a lover
and ım a sinner
ı play my music in the sun

ım a joker
ım a smoker
ım a midnight toker
ı sure dont want to hurt no one

ım a picker
ım a grinner
ım a lover
and ım a sinner
ı play my music in the sun

ım a joker
ım a smoker
ım a midnight toker
ı get my lovin on the run
wooo wooooo

youre the cutest thing
that ı ever did see
ı really love your peaches
want to shake your tree
lovey-dovey, lovey-dovey, lovey-dovey all the time
ooo-eee baby, ıll sure show you a good time

cause ım a picker
ım a grinner
ım a lover
and ım a sinner
ı play my music in the sun

ım a joker
ım a smoker
ım a midnight toker
ı get my lovin on the run

ım a picker
ım a grinner
ım a lover
and ım a sinner
ı play my music in the sun

ım a joker
ım a smoker
ım a midnight toker
ı sure dont want to hurt no one

wooo woooo

people keep talking about me baby
they say ım doin you wrong
well dont you worry, dont worry, no dont worry mama
cause ım right here at home

youre the cutest thing ı ever did see
really love your peaches want to shake your tree
lovey-dovey, lovey-dovey, lovey-dovey all the time
come on baby and ıll show you a good time

   pul koleksiyoncusu   24.12.2007 04:38
   #784334
2.

batman'in başdüşmanı,sırıtışı meşhur olan karakter;ilk jack nicholson'la izlediğimiz karakterin sonraki aktörü heath ledger'dı.

   vendetta   21.03.2008 12:43
   #875734
3.

hayatımın aşkı.

önceden karşılaştığımız hiçbir kötü karaktere benzemeyen joker,ilk olarak 1940 ta ortaya çıktı. geçmişine dair birden fazla hikaye olsa da en bilindik olanı şudur : bir şirkette mühendis olarak çalışan joker, (o zamanki adının jack olduğu da söylenir) stand-up komedyeni olmak için işinden istifa eder ancak başarısız olur. hamile olan eşine destek vermeye çabalarken,eskiden çalıştığı tesise girmek isteyen iki suçluya yardım etmeye karar verir. planlama aşamasındayken eşinin suçlular tarafından kaçırılıp öldürüldüğünü öğrenir. ancak sözünden dönemez ve suçlulara yardım eder. tesiste batman ile karşılaşır,kaçmaya çalışırken kimyasallarla dolu bir varile düşer. varilden çıktığında kendi yansımasını görür;tebeşir beyazı yüz,yakut kırmızısı dudaklar ve parlak yeşil saçlar..bütün bunlar onu çılgına çevirir ve the joker doğar..

zaten aslında joker da geçmişinin ne olduğunu tam hatırlayamamaktadır,hatta bir batman sayısında * "bir geçmişim olacaksa çok seçenekli olmasını tercih ederim" demiştir.

batman'i öldürme planları yapmak,destekçilerini katletmek,irili-ufaklı "eğlenceli" suçlar işlemek derken yakalanır ve arkham'a gönderilir.burada sonradan harley quinn'e dönüşecek olan dr. harleen quinzel ile tanışır.şahsen ben bu tanışmanın tesadüf olduğundan ziyade,harley'nin joker'a önceden de bir zaafı olduğunu ve biraz da kaderin cilvesiyle bir araya geldiklerini düşünmeyi tercih ediyorum * . mistah j karizmasını ve kurnazlığını kulanarak harleen'in kendisine aşık olmasını sağlar,o da sonunda harley quinn'i yaratır ve joker'ı arkham'dan kaçırır . sonuç olarak harley,joker'ın sevgili/yardımcısı haline gelir. her ne kadar joker onu düzenli aralıklarla öldürmeye çalışsa da,ruhsal ve fiziksel anlamda zarar verse de ondan uzakta duramaz. bana kalırsa mistah j de onu kendi yarattığı bir şey gibi görüyor,bu bağlamda harley az da olsa "puddin"ciğinin iç dünyasına dokunmuş olabilir..bu muhteşem ikilinin ilişkisine değinmemeye çalışıcam ama elimde değil,duramıyorum yahu ! *

aynı şekilde joker-batman ilişkisi de oldukça ilginçtir. joker birbirleri olmadan ikisinin de birer hiç olduğunu belirtir sıklıkla. bundan dolayıdır ki dahice planlarına rağmen batman'i öldüremez. öldürse işin eğlencesi biter çünkü.. hatta mad love'da harley,joker'ı güldürmek için batman'i öldürmeye çalışıyordu ve joker deliye dönüyordu. * ayrıca the dark knight filminde de buna değinilmişti .("kill you? i don't want to kill you! what would i do without you? go back to ripping off mob dealers? no, no, you... you complete me.")

the joker karakteri ilk olarak 1960'larda batman'in dizi versiyonunda cesar romero'nun performansıyla tv'ye uyarlanmıştır. izleme fırsatım olmadığı için yorum yapamayacağım ancak joker'ı sadece manyak bir palyaço olarak gösterdikleri izlenimini edindiğim için önyargılıyım biraz. mistah j'in beyazperdeyle tanışması ise '89 yapımı batman filmi ile oldu.jack nicholson'ın oynadığı joker da bana göre "manyak palyaço" portresiydi sanki,izlerken sıkıldığım olmuştur. sonrasında 2008 yılında hepimizin bildiği the dark knight geldi..heath ledger'ın oyunculuğu muhteşemdi bana göre,o kadar ki salonda onunla beraber psikopat kahkahalar attım birkaç defa ancak onun da joker'ı tam olarak gösteremediğini düşünüyorum şahsen. evet joker şizofrenik,psikopat bir katil ama ledger'ınki kadar ciddi değil.ya da şöyle diyeyim ; ledger'ın joker'ı benim joker'ım değil.. ama yine de harikulade bir performanstı.

ps : film eleştirmeni ya da joker uzmanı değilim,sadece saplantılı bir hayranım * o nedenle bir yanlışım varsa affola.

   pure perfection   24.05.2009 15:44 ~ 15:45
   #1402129
4.

1 günde 10 entry giren yeni yazar. hoşgelmiş.

<bkz: meydan sözlük bando takımı>

   duman alti   16.07.2011 14:27
   #2400096
5.

<bkz: sahte okey>

   misafirterligi   16.07.2011 14:59
   #2400114
6.

the dark knight filminin en etkileyici karakteri.

   olmayana ergi   16.07.2011 17:30
   #2400167
 
reklamı kapat

yazdır