the kingdom

1.

2007 model peter berg filmi. başrolde jamie fox var. aa jamie fox! diyen gözler michael mann i arayabilir bu cok normaldir. lakin michael mann bu filmin producer idir.

<bkz: miami vice> <bkz: collateral> <bkz: heat> vs. vs.

   tomberk   29.05.2007 03:13
   #431074
2.

imdb de kullanici yorumlarinda more rambo than syriana* diyor, ilginc.
<bkz: syriana>

   dwight   12.09.2007 11:19
   #664695
3.

filmden önce jamie foxx hakkında bir iki kelam edeyim. ray charles’i canlandırdığı "ray" filmi ile oscar’ı evinin baş köşesine hakkıyla koyan ve hangi kriterlere göre verildiğini hala çözemediğim şaibeli oscar ödüllerinde haklı bir başarı elde eden oyuncu.

bilindiği üzere; en iyi erkek oyuncu dalında "the hurricane" adlı filmde rubin carter’ın yaşamını canlandırarak oscar kazanan ilk aktör, yanılmıyorsam denzel washington’dur. siyahi aktörlere oscar vermediği gerekçesiyle ırkıcılıkla suçlanan ve eleştirilen hollywood, biraz da kamuoyu baskısı yüzünden bu geleneğini 2000 yılında bozmak zorunda kaldı. lakin denzel washington’un haklı başarısından sonra daha da sapıtan hollywood, biraz da eleştirilerden çekindiği için monster s ball’deki boktan performansına rağmen halle berry hanfendiye en iyi kadın oyuncu dalında oscar verdi. kimse kusura bakmasın ama, eğer filmi seyredip halle berry ödülü sapına kadar hak etti diyorsanız, ya siz filmden anlamıyorsunuz ya da mum kokulu kadınlar’ın etkisinde fazla kalmışşınız demektir. öyle ki, film boyunca halle berry’nin sadece bir sahnede performansı övgüye değerdi. o da, bildiğiniz üzere cüretkar sevişme sahnesinde sergilediği akıllara zarardoggy style... açıkcası bahsi geçen sahne oldukca etkili ve çesaret isteyen bir sahne idi. halle berry gibi yapımcıların ve hiphop yıldızlarının kucağından inmeyen bir kadının o sahneyi canlandırması pek de zor olmamıştır diye düşünüyorum *.irreversible adlı filmi seyredenler monica bellucci’nin tüneldeki (tecavuz sahnesi) performansını izlemistir. biraz sadistce olsa da oldukça estetik buldum. en azından halle berry’den katbekat daha gerçekçi bir performans sergilemişti.

filme gelecek olursak; aksiyon sahneleri oldukça guzel. yalnız senaryo kli$e. suudi teröristler 100 un üstünde sivili öldürüyor. ve olayı çözmek icin tüm diplomatik sorunlara rağmen illegal yolla suudi arabistan’a giden 5 gözü kara fbi ajanının kahramanlık öyküsünü anlatıyor. işin komik yanı, filmin sonunda punduna getirilen fbi ajanları ve suudi polis müdürü el gazi, yaklaşık (agır makineli ve bazukalı) 20 teröristle çatışmaya giriyor ve fakat, ölen tek kişi el gazi. bizim süper kahramanların burnu bile kanamıyor. de get be kardeşim, madem eşek yüküyle para harcayıp film yapıyorsunuz bir iki karakteri öldürseydiniz bari.zaten polat alemdar efendiden gına geldi. ulan hiç mi saving private ryan’dan feyz almadınız?. sırf filmin sonu dramatik bitsin diye koca tom hanks’i harcadılar.

   muhabbet ul arz   17.05.2008 00:06 ~ 00:12
   #922491
4.

holiwuud'un ıraq açılımlarından olan filmdir. klişelerle dolu olmasını filmin dvdsindeki filmin yapımı bölümünde yönetmen de itiraf edercesine demektedir ki "kahramanlarımızın geri dönerken kaza yapması filmi daha az klişe hale getirecek umarım" sonra dapşş fiyyuw efektleriyle jamie fox ile senkronizasyonlu olarak filmi yapmaya devam ederler.

atlamaların patlamaların son sahnelerde yoğunlaştığı filmde kanımca senaryo akıcılığı tutturulamamıştır. şahsen izlerken 3 kere tuvalete gittim, bunun sebebi içtiklerim olsa da crankde değil tutmak yerimden bile kıpırdamadığımı belirmek isterim.

   dreamworker   24.05.2009 01:57 ~ 01:57
   #1401270
 
reklamı kapat

yazdır