the passion of the christ

1.

hz isa'nın son 12 saatini anlatan mel gibson filmi. özellikle işkence sahnelerinin gerçekçiliği ve rahatsız ediciliği için izlenmeli.

hallelujah kardeşlerim.

   pedesa   04.06.2009 09:59
   #1421720
2.

türkçe çevirisi olarak sadece passion yani tutku olarak vizyona girmiş, geçmiş film.

   kechi   04.06.2009 10:05
   #1421724
3.

gevur memleketlerde her krismıs bizim çağrı (ki o da bizim değil ya neyse) gibi televizyonlarda boy gösteren film. veya öyledir sallıyorum.

   kechi   04.06.2009 10:09
   #1421727
4.

isa'nın çilesi de denir.

   madigan   04.06.2009 10:27
   #1421744
5.

"he was wounded for our transgressions,crushed for our iniquities,by his wounds , we are healed. "

isaiah 53

isa'nin son 12 saatini anlatan mel gibson imzali film. iyi bi katolik oldugu bilinen gibson'in , bu evine yaptirdigi kiliseden ziyade basina yansiyan demeclerinden edinilmis bir bilgidir,2004 yilinda izleyicilerin begenisine sundugu film , yahudi karsiti propaganda yaptigi icin uzunca bir sure elestrilmis, yonetmeni yahudi dusmanliginin simgesi haline getirmisti. ac gozlu iskaryot'un tam bir yahudi davranisi sergilemesini islendigi film south park'in hasin iri kiyim bebesi cartman'in bile diline pelesenk olmus kyle'i uzunca bi sure " hadi yahudi, mel gibson'i haksiz cikar ve elindekini atese at" gibi telkinlerle sinirlendirmesi hafizalara kazinmisti.

bas rollerinde daha once adlari duyulmamis ornegin isa rolunde james caviezel, meryem rolunde de maia morgenstern'in secilmesi mel'in uzun cast arastirmalari neticesinde olmustur. hristiyan inancinda gunahkar bir fahise oldugu vurgulanan mecdeleli'nin ise monica bellucci tarafindan canlandirilmasi ise manidardir.

filmin etrafinda gezinip ana sahnelerden gunun daha basi olmasi ve yeni gune iyi bi moralle baslama adina uzak duruyorum..

-----------

synopsis kismina su dusulebilir :

bariscil ve insancil ogretilerini, suregelen yahudi geleneklerinin kati ve dine aykiri yanlarini sirtinda bir cul, yaninda yoldaslariyla anlatan, gunumuz tabiriyle duzene karsi cikan "zavalli bir sefilin " yuksek rahiplerden daha fazla inanilir olmasi
bas rahip aka orrrospu cocugu caiphas'in isine gelmemistir. isa'nin "bu tapinak tanri eliyle yapildi, imanin gucuyle bir gun icinde yikilir " kelamindan sonra koltugunu tehlike altinda goren caiphas donemin valisi pontius plate'e cikar ve isa'nin yargilanip carmiha gerilmesini ister. ona gore isledigi suc buyuktur ve olumle cezalandirilmalidir..

vali'nin huzuruna cikarilan mahkum isa ve sorgusunu yapan caiphas arasinda soyle bi diyalog gecer :


----- spoiler -----
caiphas: tell us, are you the messiah? the son of the living god?
jesus: i am...
----- spoiler -----


bundan sonrasi ise kati yurekli rahiplerin kendilerine yarasir intikam hirslari ve isa'nin tukurulup, basina dikenli bi telin tac olarak takilip " yahudilerin krali " alaylariyla iskence gormesinden ve butun bu yapilan haksiz zorbaliga ragmen, tanri'ya : onlari affet, bilmiyorlar diye yalvaran kareleriyle devam eder..


----


filmin her sahnesi izlendikten sonra ruha isleyip uzunca bi sure hatirlandikca -perisan etmektedir de-.. romali askerlerin kirbaclarinin " unus, duo, tres, quattuor, quinque " nidalariyla semada cinlamasi gercekten unutulur gibi degil..

   king of the tawn   04.06.2009 10:57 ~ 14:06
   #1421781
6.

isa'nın çile dolu 12 saatini anlatan film. çok fazla kan vardı çok fazla işkence vardı. zamanında mel gibson'a bu tür şiddetle ve din sömürüsüyle para kazandığı için baya bi üstüne gidilmişti. haklılardı da evet film çok fazla şiddet nefret içeriyordu. ama ben izlerken gerçekten böyle olabilme ihtimalini izledim. bunu düşündüm. bu kadar işkence bi insandan bu kadar nefret etme hali çok ama çok üzücüydü. hele o çarmıh sahnesinde insanın gerçekten de aklı uçup gidiyor.


----- spoiler -----
filmin en beğendiğim sahnesi en son isa ölürken tanrının göz yaşı döktüğü sahnedir. çok iyi düşünülmüş ve mükemmel bir açıyla kameraya alınmış. kutlamak lazım.

ayrıca filmin ingilizce değil ibraniceyle işlenmiş olması da filme artı oy getiren şeylerden.
----- spoiler -----

   oryantalistoryantal   02.11.2009 21:17
   #1708498
7.

bu filmi izleyenler kafadan yahudi düşmanı falan olur. filmin büyük bölümü sırtında çarmıh öleceği yere ilerleyen bir isa var ve jim caviezel'in belkide rolüen en yakıştığı filmidir. mel gibson bunu fark etmiş olsa gerek ki, izleyicisine izlettirmiştir.

   yenitara   09.11.2011 00:09
   #2452577
 
reklamı kapat

yazdır