thy nin grev olsun mu olmasin mi diye yaptigi referandum

1.

muhtemelen % 47 ye, %53 sonuclanacak olan referandumdur. sonuc mu..? onu bilmem. turkiye`de hersey birbirine girdi, tahmin etmek imkansiz.

<bkz: konda>

   cehennetlik   07.08.2007 17:59
   #595265
2.

pilotların başını çektiği grev için yapılan referandum.

bu kıyametin kopmasındaki önemli bir neden uçuş ekibinin dinlenme süreleri. çoğu uluslararası hava yolu bir uçuş ekibi için minimum istirahat süresini, ana üs haricinde, 10 saat olarak uygularken, thy bu uygulamadna vazgeçip 8 saate indirmek istiyor. yani thy saat 00:00'da antalyaya inmiş bir istanbul-antalya uçağını sabah saat 08:00'da yeniden istanbula doğru havalandırmak istiyor.. pilotlar ve kabin görevlileri ise bu çalışma koşullarının adil ve güvenli olmadığını söyleyip itiraz ediyorlar.

tabiki güvenli zaafiyeti doğuran bu durum karşısında thy çalışanlarının tepkilerini desteklememek mümkün değil.. fakat thy'nin uçuş ekibinin ve hatta ground operation çalışanlarının ücret düzeylerini özel havayolu ve yer hizmetleri şirketlerinde çalışan meslektaşlarıyla karşılaştırdığımızda anormal farklılıklar ortaya çıkıyor.. çelebi yer hizmetlerinde çalışan bir operasyon memuru tk'da çalışan bir operasyon memurunun aldığı ücretin ancak yarısını kazanabilirken, bir tk memurunun yaptığı işin misli misli fazlasını yapmak zorunda kalabiliyor. akla "bu işte bir gariplik var" gibi sorular gelebiliyor.

   standartnormlbunalim   07.08.2007 19:16 ~ 19:17
   #595392
3.

toplamda 12 bin 500 calisan icin dört günlük oylama süresi abesten öte degildir. maksat uyuzluk olsundur, kararini degistiren degistirsindir vs. vs.

thy'deki baskici ezici calisma kosullari kaptanindan odacisina hepsini vurmusken, artik grev haktir, yapilmalidir. hava-is greve evet cikacagini düsünmekte, thy yönetimi ise kesinlikle hayir cikacak demektedir.

oy pusulalari birlikte basilmistir, evet ve hayir ayni kagit üzerindedir. bugüne kadar bu da yapilmamismis, sonradan kesilecekmis bunlar.

   cemkirik limon dilimi   07.08.2007 19:29
   #595402
4.

<bkz: ottan çöpten referandum çıkarmak>

   abesveistigal   07.08.2007 19:43
   #595432
5.

sonucu "evet yapalım" çıkmış olan referandumdur.. ileri tarihli bileti olanlar gelişmeleri dikkatle takip etmelidir.

ayrıca: thy yönetimi grev olması durumunda iptal edilen uçuşların yolcularını diğer havayolu şirketlerini kullanarak madur etmeyeceğini açıklamış. bu durumda herkes dikkatli olsun, önce gelen oturur yapacaklar galiba.

   standartnormlbunalim   09.08.2007 21:55 ~ 21:58
   #599271
6.

% 47 ye, %53 cikacak dedigim , oylama sonunda % 46 hayir, % 54 evet cikan referandumdur...muneccim miyim neyim?

   cehennetlik   11.08.2007 10:35
   #602500
7.

sonucuyla ulkemizi sıkıntıya sokacak referandumdur. evet efendim grev demistir calisanlar. bir an once anlasma saglansin diye bekliyoruzdur.

   fevrihareketler   11.08.2007 10:37
   #602501
8.

hava-iş sendikası önümüzdeki 60 gün içerisinde, 6 gün önceden firmaya haber vermek koşuluyla greve gitme hakkını elde etmiştir. daha önce evet kararı çıkması halinde lokavta gidileceğini söyleyen thy yönetimi, hafta içerisinde hava-iş yetkilileri ile biraraya gelecektir.

kanaatimce grev düşük bir ihtimaldir, yüksek hakem kurulu'na çok iş düşmektedir. içinde bulunduğumuz sezonda thy'nin greve gitmesi çok kötü olur. çalışanları tatmin edecek şekilde biraz ortalanmış bir yolun bulunması gerekmektedir.

   ilelebetmuhalefet   11.08.2007 10:43
   #602503
9.

sandık iradesinden kaçamazsınız!

türk hava yolları'nda (thy) yönetim ve hava-iş sendikası'nın yürüttüğü toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin grev aşamasına gelmesiyle başlayan süreçte patronlar ve hükümet cephesinin bütün baskı ve işten atma tehditlerine ve yasal süresi 1 gün olan grev oylaması sürecinin 4 güne yayılmasına rağmen, sendikal mücadeleye yeni bir ivme kazandırması açısından çok önemli olan oylamada çalışanlar sendikalarına ve mücadeleye sahip çıktı. hava-iş'in toplusözleşmeye eklenmesi talebinde bulunduğu 1500 kapsam dışı personelin oylamaya katılamamasına rağmen, toplam 9 bin 570 thy çalışanının katıldığı grev oylamasında sandıktan "greve evet" kararı çıktı.

demokrasi laflarını unuttular
seçim sonrasında "zafer"ini açıklayan başbakan erdoğan sonuçları sürekli "demokrasi zaferi" olarak niteler ve sandık sonuçlarına kimsenin itiraz edemeyeceğini, sonucun milletin iradesini temsil ettiğini belirtirken, bir yandan da thy yönetimi ve diğer patronlarla thy çalışanlarına oylama öncesi baskı cephesinin içinde bulundu. sonuçların açıklanması sonrasında bir açıklama yapan thy yönetim kurulu başkanı candan karlı-tekin de, sırtını hükümete dayamanın rahatlığıyla, demokrasinin gereği olan uzlaşma ve görüşmelere açığız mesajları yerine, sundukları teklifi kesinlikle değiştirmeyeceklerini belirtti. lokavt kararını hatırlatan karlıtekin, yine çalışanları ve sendikayı tehdit ederken, bundan sonraki sorumluluğun sendikaya ait olduğunu söyledi.

'kör bir inatlaşma istemiyoruz'
thy a.o ve thy teknik a.ş'de yapılan grev oylamasında sandıktan "greve evet" sonucu çıkmasının ardından bir açıklama yapan hava-iş, grev uygulaması için yasal sürenin tekrar işlemeye başladığını bildirdi. oylamada, thy çalışanlarının hak ve taleplerine sahip çıktığı belirtilen açıklamada, bu grev oylamasıyla çalışanların yasal haklarını kendi elleriyle bir başkalarına devretmenin en büyük yanlış olacağını kavradıkları ifade edildi. "hava-iş sendikası, üyeleri ile yüz yüze iletişim sayesinde elinden geldiğince en ağırlıklı eğilimi temsil eden görüşü esas alan, kararlarını bu geniş kitle eğilimine dayandıran bir anlayışla süreci yürütmüştür" denilen açıklamada, hava-iş'in bu zorlu yöntemi denediği ve başarılı olduğu vurgulandı. sendikanın olaya "galip-mağlup" yaklaşımı ile bakmadığı ifade edilen açıklamada, "ulusal havayolumuz bizim için özelleştiril-se de değerlidir ve önemlidir, ancak şu kabul edilmelidir ki, çalışanların hak ve talepleri de önemlidir ve değerlidir. şimdi ciddiyetle ve acil olarak, çözüme katkı sağlayacak ortak noktaları arama, bulma ve kör bir inatlaşmaya girmeme zamanıdır."

bakanlar kurulu kararı tehdidi
"grev öncesi kabul etmediğimiz teklifi grev oylaması sonrası kabul edecek değiliz" diyen hava-iş sendikası genel başkanı atilay ayçin ise bakanlar kurulu'nun ulusal güvenlik gerekçesiyle kararı ertelemesinin gerçek bir "tehdit" olduğunu söyledi. grev kararının ertelenebilmesi için ülke genelinde sağlık ya da genel güvenlik açısından tehdit şartlarının oluşması gerektiğini hatırlatan ayçin, "bunların ikisi de ülkemizde yok. o nedenle erteleme siyasi bir karar olacaktır. böyle bir karar alınırsa danışıtay'da hakkımızı ararız" diye kaydetti. ayçin, "böyle yasadışı siyasi bir kararla, erteleme ile karşılaşırsak biz de yasal -meşru zeminde yapabileceğimiz ne varsa yapacağız" dedi.

birgün gazetesi.

   saigon   11.08.2007 11:47
   #602623
10.

%46'ya karsi %54 oyla greve evet denmis oylamadir. oranlarin birbirine bu kadar yakin olmasi thy calisanlarinin thy yonetimi ile hava-is sendikasinin orta yolda bulusup uzlasmasini istediginin bir gostergesidir. herkes gibi ben de uzlasin artik bitsin bu kriz diyorumdur.

   fevrihareketler   11.08.2007 11:52
   #602641
11.

oy kullanmaya gitmeyenler 'evet' diyor sayılıyormuş ve bu yüzden de thy yetkilileri yurtdışında hatta askerde olan çalışanlarını bile oy kullanmaya getirtmiş.
sendika yetkilileri öyle diyormuş.

   saigon   11.08.2007 11:56
   #602660
 
reklamı kapat

yazdır