tum siviller rahatsiz

1.

genç siviller web sitesinde e-muhtıra ile ilgili yayınlanmış yazı;

bu ülkede 16–35 yıldır yaşayan, bu kısa yaşam süresi içinde tanık olduğu pek çok karanlık işe akıl sır erdiremeyen, demokrasimize yapılmış dört darbenin hiçbirine ‘bizim’ demeyerek hepsine birden eşit biçimde karşı çıkabilme erdemini gösteren, cumhurbaşkanlığı köşkü etrafında dönen saray kavgaları uğruna demokrasiye yeniden müdahale edilmesinden kaygı duyan aşağıda imzası olan türkiye cumhuriyetinin bir grup genç yurttaşları olarak danıştay saldırısı sonrası demokrasiye ara verilmesini öneren derin-sığ aktörlerden, darbe uyarısı yapan alemde itibarı sıfıra inmiş siyah beyaz baba’lardan, gerilimle beslenen siyasetçilerden, ölüm üzerinden siyaset üretenlerden, sorumluluk makamlarında oturan sorumsuzlardan, ‘benim katilim’ ‘senin katilin’ tartışması içinde katillerin yine karanlıklara karışmasından rahatsızız!

yine içine sokulduğumuz bu korku tünelinde artık nefes alamıyoruz!

önümüzü göremediğimiz bu zifiri karanlıkta birbirimizle çarpıştırılmaktan, iç ve dış öcüler hakkında kocakarı hikâyeleri dinlemekten, rejimin yıkılacağı, ülkenin bölüneceği çığlıklarıyla korkutulmaktan çok yorulduk, artık bir adım daha atacak mecalimiz kalmadı.

bu yüzden bir cesaret kapladı içimizi artık

korkmuyoruz!

çünkü bizi korkutmakla iktidarlarını koruyanların en büyük korkusunun korkmamamız olduğunu keşfettik.

hep karanlık, yeter artık!

yeter artık! çünkü bütün hortlaklarını, bütün canavarlarını, bütün hayaletlerini, bütün katillerini çok yakından tanıdığımız bu korku filmini gün aşırı izlemekten bizde film koptu!


çünkü tüm bu korkunç hortlakları saran pembe pelüşleri, canavarların ağzından akan salçaları, hayaletlerin üzerindeki beyaz çarşafları, katillerin hep uşaklar olduğunu gördük.!

bunların hepsinin film icabı olduğunun farkına varacak kadar büyüdük.

yine cesaretle kendi sorunlarımızı çözmeye başladıkça ‘bööö’ diye saklandığı karanlıktan çıkıp bizi korkutmak için fırsat kollayanlar artık orada bir yerlerde olduğunuzu biliyoruz!

hiç komik değil!

bir gün 6-7 eylül olaylarını çıkartıyorsunuz, bir gün 1 mayıs’ta taksim’i kana buluyorsunuz, bir gün bir solcuyu öldürüyorsunuz aynı günün gecesi bir sağcıyı, bir gün susurlukta kaza yapıyorsunuz, bir gün şemdinli’de kitapevine bomba atıyorsunuz.

farklı bedenlerdesiniz ama bize aynı şeyi yapıyorsunuz.

sizin adınız ne?

bizim dengemizi bozmayınız.

bizi bizden fazla düşünmeyiniz.

bizim için neyin iyi olacağına bize rağmen karar vermeyiniz.

bu ülkeyi hepimizden çok sevmeyiniz.

oylarımızla seçtiklerimizi istersek oylarımızla değiştirebilecek kadar büyüdüğümüzün artık farkına varınız.

sahi sizin adınız ne?

bizim dengemizi bozmayınız

http://www.gencsiviller.net/...-siviller-rahatsiz.html

edit: büyük-küçük harf probleminden linke ulaşılamıyor. http://www.gencsiviller.net adresinden ulaşabilirsiniz.

   exnihilo   20.05.2007 16:33 ~ 16:34
   #409721
 
reklamı kapat

yazdır