turban yetmez carsaf da isteriz

1.

islami çizgide' bilinen ve türban yasağına karşı eylemleriyle tanınan özgür- der adına yazılı açıklama yapan gelen başkan hülya şekercinin yaptığı açıklama.

hülya şekerci; "öncelikle iki partinin ortak düzenlemesi başörtüsü yasağını sadece üniversite bazlı ele almakta. oysa nitelikli çözüm ancak eğitim ve çalışma hayatını tümüyle ele almakla mümkün olabilirdi" dedi.

şekerci'nin açıklaması derneğin internet sitesinde de yayınlandı. özgür- der genel başkanı hülya şekerci, türban örtüsü yasağını kaldırmak üzere akp ve mhp'nin ortak teklifiyle tbmm gündemine bugün sunulan düzenlemenin meclis'in bu köklü sorunda inisiyatif almış olması açısından önemli olduğunu söyledi. şekerci, bu düzenlemenin kendi içinde zaaflar barındırarak yetersiz bir girişim olarak kaldığını savunurken, "daha önemlisi sorunu çözme vaatlerine rağmen bu düzenlemeyle sorunun ortadan kalkması zor görünmektedir" dedi.

türban özgürlüğünün taslağa son anda eklenen ‘sadece yükseköğretim' ifadesiyle sınırlandırıldığını düşünen şekerci, "sorun gündemde kalmaya devam edecek görünüyor. öncelikle iki partinin ortak düzenlemesi başörtüsü yasağını sadece üniversite bazlı ele almakta. oysa nitelikli bir çözüm ancak eğitim ve çalışma hayatını tümüyle ele almakla mümkün olabilirdi" görüşünü savundu. şekerci şunları söyledi:

"düzenlemenin üniversitelerde dahi yasağı kaldırmaya yetip- yetmeyeceği tartışmalı. anayasa maddeleri arasına soyut birtakım ifadeler ekleyerek meseleyi halledeceklerini sananlar türkiye'de açık bir yargı despotizminin cari olduğu gerçeğini görmezden geliyorlar gibi."

dernek başkanı şekerci, yök yasası'nda yapılmak istenen değişiklik metninde yer alan ‘hangi tür başörtüsünün kabul göreceğine' ilişkin ifadeleri ‘tam bir ayıp' olarak nitelendirirken, "üniversite öğrencilerinin başörtülerini çenelerinin altından mı, üstünden mi kapatacaklarını belirlemek kimsenin haddi olmamalı! ne yazık ki hükümet, çözüm getirme adına bazı askeri mekanlarda uygulanan örtme tarzı dayatmasının bir benzerini yasallaştırmaktadır" görüşü savundu.

şekerci, neden bu tür bir düzenlemeye ihtiyaç duyulduğunu sorarken, "çünkü ancak bu şekilde çarşafla, poşuyla, sarıkla, şalvarla üniversiteye girilmesini önleyeceklermiş! ne mahzuru var?" diye sordu. şekerci, açıklamasını "birilerinin göz zevkini mi bozuyor bu kıyafetler? doğrusu üniversite düzeyindeki insanların giyim kuşamlarının yasayla düzenlenmesine kalkışılması, daha doğrusu, meclis'in böyle bir şeye mecbur kalması bu ülkenin yargı kurumunun da, akademik çevrelerinin de ne kadar içler acısı bir konumda olduklarını ve despotik zihniyetlerini açığa çıkarmaktadır" diye devam etti.

özgür- der genel başkanı hülya şekerci, yazılı açıklamasının sonunda, tbmm gündeminde ele alınması beklenen düzenlemeyi yetersiz ve sorunu tüm boyutlarıyla çözmekten uzak düzenleme olarak gördüğünü söyledi. şekerci, "eğitimin her kademesinde ve özel, kamusal alan ayırmaksızın çalışma hayatının tamamında başörtüsüne yönelik kısıtlamaların, engellemelerin kaldırılması gerektiğinin altını çiziyoruz" diye ekledi.

<bkz: oldu bir de uzanayım>

   prefactus   31.01.2008 09:10 ~ 09:11
   #843301
2.

turban kafayi orttugunden bir yastik kilifi olarak kullanilabilir. carsaf da yataga serilir. korkarim yakinda nevresim de istenecektir. battaniye ile mi idare ederler yoksa bilemedim.

<bkz: carsaf yataga serilir>

   sherry   31.01.2008 09:26 ~ 11:20
   #843313
3.

sonuna kadar desteklediğim kampanyadır..

zira üniversitede okurken bizim okulun bahçesinde çok dut ağacı vardı..dutları silkelerken altına hep yatakların çarşaflarını sererdik de hep kirlenirdi çarşaflarımız..
eğer üniversitelere kamyonlarla çarşaf dağıtılırsa, öğrenciler hem dut silkelerken daha rahat ederler, hem de yataklarında temiz ve mis gibi uyuma imkanı bulurlar..

   cilgin buzdolapci   31.01.2008 09:43
   #843328
4.

her ağzı olanın, siyasi fikirleri hükümet ile paralel olduğu müddetçe, her ağzına geleni istediği bir ülkede, olması ve duyulması son derece doğal bir cümledir.

benden bonus;

<bkz: ben kari istirem>

   ikiekmekbimaltepe   31.01.2008 09:45
   #843332
5.

<bkz: cok yakinda sinemalarda>

   yagmurakafatutankesmeseker   31.01.2008 09:48 ~ 09:48
   #843333
6.

<bkz: çarşafı verip tütünü yasaklayan zihniyet>

   theatral   31.01.2008 09:49
   #843334
7.

<bkz: bir niyet turnusolu olarak yeni turban duzenlemesini yetersiz bulmak>

   karotis arteri   31.01.2008 15:32
   #843663
8.

türban tartışmasının tartışılmayan, saklanan tarafı.
şöyle ki:

türkiye son 8 yıldır sık sık olduğu gibi türbanı tartışıyor bugünlerde.
akp chp'ye türban konusunu çözelim diyor, chp türbanı çözeriz ama yanında dokunulmazlıkları da kaldıralım ayrıca üniversite dışında türban takılmayacağına dair güvence verin ki masaya oturalım diye cevap veriyor. konu karşılıklı suçlamalarlaa uzayıp gidiyor.

meselenin özünde akp türbanın inanç özgürlüğü ve kılık kıyafet özgürlüğü açısından değerlendirilmesi gerektiğini iddia ediyor.

fakat sorun şu ki benim aklıma meseleye kılık kıyafet ve inanç özgürlüğü açısından yaklaştığını iddia eden akp'nin "aynı inancın gereği" olarak çarşaf yada afganistan usulü burka giyen kadının özgürlüğünü neden savunmadığı sorusu takılıyor?

öyle ya "kadın bu şekilde inanıyor kardeşim, sanane" deyip özgürlük verdiğiniz türbanlı kadın inanç özgürlüğünden istifade ediyor da çarşaflı kadın neden istifade edemesin? akp ve türban yandaşlarının bunu da savunması gerekmez mi?
bence gerekir ama savunmuyor. yada savunuyor da şimdilik dillendirmiyor.

bu durumdan iki sonuç çıkıyor:

1. aslında akp ve yandaşları da çarşaflı kadın görüntüsünü aslında modern bir görüntüsü olmadığını, itici olduğunu biliyorlar ve onların haklarını görmezden geliyorlar.

2. akp ve yandaşları türbanı üniversite ve devletin kamu kurumlarına yumuşak bir geçişle sokup inanç ve kıyafet özgürlüğü kavramının bu boyutla değerlendirilmesini normal hale getirdikten sonra aynısını çarşaflılar için de talep edecekler. yarın öbür gün "türbanlı giriyor kardeşim bununkisi de inanç çarşaflı da girsin" diyecekler.

kısaca akp ve yandaşları inanç ve kılık kıyafet özgürlüğü konusunda ya samimiyetsizdir ya da gizli gündemleri vardır.

özetle budur.

   yanessar   27.10.2010 11:20 ~ 11:22
   #2219039
 
reklamı kapat

yazdır