turbanin antitezi olarak mini etek

1.

biz ortaokul tarih dersinde, iki ülkenin birbiriyle savaştığını aralarına kılıç resmi çizerek gösterirdik. işte bu mini etek ve türbanın çoğunluğun kafasında benzeri bir mizansenle canlandığını düşünüyorum.

ikisinin de "bez parçası" olması dışında, mukayese edilecek ne yanları olabilir ki diye düşünüyorum sık sık.
lakin, türban takan kadının ötekileştirildiği fikrinden yola çıkarak, türban takmayan kadının mini etek ile sözde! marjinalleştirilerek sunulmasını hiç anlamıyorum.
mini etek lan bu! nedir ki yani.
aa! olur mu, seksüel çağrışımı var diyorsanız, türbanın çağrıştırması "beklenen" ahlaklı ve namuslu bir kadın olma halinin karşısına mini etek koyularak, mini etek giyenler pek namussuz! hissiyatı veriliyor demek ki derim.

o zaman da mini etekli x'i yapıyor da türbanlı neden yapamıyor? minvalindeki tartışmalarda iyice ayyuka çıkan bu durum, etek giymek isteyen ve bu yolla seksüel bir işaret verme arzusunda olmayan ya da seksi görünmekten imtina etmeyen birinin diyelim, girdiği yere, ahlaklı bir kadın neden giremesin gibi bir söyleme dönüşüyor. ahlak önce kılık kıyafete, sonra bedene ve en nihayetinde ve özellikle cinselliğe indirgeniyor.
ki bu da haklıyken ya da hakkını ararken bok yiyip oturmak anlamına gelmekte.

yoksa herkes istediği yere, istediği gibi girsin.
lakin bunun savunması, etek-türban çatışması üzerinden yapılmasın.
zira sözde kadın yanlısı olan bu hareket, pek seksist bir söylem üzerinden kuruluyor.

   barbarella   11.11.2009 18:18
   #1730443
 
reklamı kapat

yazdır