turk alevileri ile kurt alevileri arasindaki farklar

1.

bu konu hakkında nicedir yazmak istiyordum, kısfmet bugüneymiş.

"kürt alevisi yoktur, osmanlının şerrinden kaçıp kürt köylerine yerleşen ve kürtler arasında kala kala kürtleşen türkmenler vardır" gibi bir teori vardı önceleri.. daha sonraları bu teori yerini “kürt alevisi yoktur, zaza alevileri vardır” a bıraktı.

bir insanın alevi olabilmesi için ille türk olması gerekmiyor zira alevilik ırka özgü bir mezhep değildir. dileyen herkes alevi olmakta özgürdür..

yalnız benim takıldığım husus; kürt, zaza ya da irani alevileriyle türk alevileri arasındaki uyuşmazlıklar. kürt ve zaza alevileri daha çok caferilere benziyor. hac, namaz, oruç ve sünnet gibi islamın gereklerini ifa etmelerine rağmen bunun yanında cem yakıyorlar. ama türk alevileri, bilhassa anadoluda yaşayanlar biraz daha sünni islamdan uzak gibiler.. büyük çoğunluğu namaz kılmaz, ramazanda oruç tutmaz, hacca gitmez çünkü benim kabem insandır felsefesini benimsemişlerdir.

insan ister istemez soruyor: “hangi alevilik daha orjinal?”

sünni islamcıların “alevilik islamın dışında değildir. dolayısıyla da cem evi ibadethane olamaz” söylemi salt islam perspektifinden ele alındığında gayet mantıklı gibi duruyor. ha tabii isteyen istediği yerde ibadet edebilme özgürlüğüne sahip olduğu gibi istediği yapıyı da ibadethane olarak algılayabilir. bu olayın inanç ve ibadet özgürlüğü kısmına giriyor. ancak kuran ve hadisler eşliğinde ele aldığımızda aleviliğin birçok ritüeli islam ike bağdaşmıyor.

saz söz eşliğinde ibadet etmek: “cem evi cümbüş evidir” kepazeliğinin çıkış noktası. esasında, müzik eşliğinde dans ederek ibadet etmek pagan geleneğidir. bunun izlerini tengrilicik, şamanizm, animizm, totemizm gibi politeist, natüralist ve düalist dinlerde görüyoruz.

kızılderililerin bir takım kafa yapan ürünler kullanıp ateş etrafında dans ederek ibadet etmeleri, proto türklerin şaman ayini, afrika kabilelerinin tamtam eşliğinde dans edip tanrı bildikleri tabiatı onore etmeleri, alevilerin cem ayini, hristiyanların kilise müziği eşliğinde ilahi söylemeleri, aczmendilerin tef eşliğinde hu çekmesi, mevlevilerin semaları ve daha birçok dinde paganizmin izleri mevcut. bunun nedeni birçok kültürün iç içe geçip birbirlerinden etkilenmeleridir. paganizm, helenizm, musevilik, hristiyanlık ve islamın hakim olduğu çoğrafyalar da bu kültür alışverişinin izlerini görmek mümkün.

sonuç olarak, 16000 sene önceki alevilikle şimdiki alevilik arasında ciddi ciddi uyuşmazlıklar sözkonusu. nerede o arap aleviliği nerede türk aleviliği?

onu bunu bilmem! çıbanın başı, kütüğü andıran islam dinini tasavvufla yontan bektaşilerdir. hay sizin insan-ı kamilinize... sünni islam ne anlar olm insanlıktan? onlşarın insanlığı kağıt üzerinde.. öldür, yak, doğra, soykır, kafa kes ama eleştirilince “kuranda bu ayet var, hadisler şöyle hümanist” geyiği yap.. arabın dini hoşgörülü olsa darfur’da yüzbinlerce afrikalıyı öldürmezlerdi.

yalnız, türkiye’deki siyasal sünni islam’a helal olsun demek gerekiyor. herifler mevlanadan, hacıbektaş-ı veliden, pirsultan abdal’dan deyişler söyleyip islam hoşgörülüdür propagandası yapıyorlar. o yavuz sultan değil miydi o deyişleri dilinden düşürmeyen alevi-bektaşileri kıtır kıtır kesen? ulan alevi kültürünü bile islama mâl ediyor totoşlar.

yüzsüz ibineler..

saygılar..

   sami winchester   12.11.2009 15:23 ~ 15:25
   #1731851
2.

aslında pek bi fark yoktur ikiside kadıköy meydanında toplanıp sebahat akkiraz türkülerine eşlik ederler.

   otomatik kapi   12.11.2009 15:24
   #1731856
 
reklamı kapat

yazdır