turk intelijansiyasini kemalist fasizme teslim etmek

1.

bu topraklarda 80 yıldır sistematik olarak işlenen suç.
bugün türk intelijansiyası içinde yer alan kalemlerin yüzde 90'ı kemalisttir, aksi halde barınamazlar. eğer kemalizme biat etmezseniz sizi içlerine kabul etmezler. dünyanın en iyi yazarı bile olsanız kabul görmezsiniz.

   nicholai alexandrovic hel   26.03.2009 15:56
   #1275581
2.

teslim etmek semantik olarak türk aydınlarını edilgen gösteriyor. sanki türk aydınları birileri ya da bir güruh tarafından bir şeylere zorlanıyormuş gibi. ancak osmanlı'dan günümüze kadar bakıldığında türk aydınlarının ya da sanatçılarının genetik kodlarında devletten nemalanmak ve hakim ideolojiye yaranmak gibi bir iç güdü olagelmiştir zaten. bu topraklar avrupa'da yaşandığı gibi bir reform yaşamadı. insanlarımız düşünce kalıplarıyla değil kişilerle hesaplaştılar.birey olamadık, kendimizi tarikatların içinde eriyerek, cemiyetler içinde kaybolarak ifade edegeldik. sanat adamlarımızın eserleri sultanlara yaptıkları dalkavukluklarla dolu.

böyle bir geçmişten geliyorken ne bekleyecektik ki aydınlarımızdan. özgür düşünmelerini mi? daha atatürk'ün sağlığında onu peygamber ilan eden, yazdıkları övgü dolu şiirlerle nerdeyse onu tanrıyla eş tutan aydınlarımızdan mı bekleyecektik demokratik bilinci? nazist almanya'ya payanda olmuş bir sol partimiz bile var siyasal tarihmizde. hala darbelerin ve darbecilerin kucağında demokrasi karşıtı yazılar yazan onca aydınımız varken buna teslim olmak mı demeliyiz? sanırım bu bir hazım problemi.

at sırtında asya'dan bu topraklara kadar gelen türklerin bir yazılı tarihi yoktu. aydınlanma çağını es geçtik biz. ne dini sorgulayabildik ne de hurafeleri. cemiyetler içinde anlatabildik kendimizi. işte tam da bu yüzden hakim sese aykırı tek bir fısıltı bile çıkamıyor ağzımızdan. cesur olanlar ise en yumuşak ifadeyle hain oluyor. sanırım bu bir teslim edilme, teslim olma problemi değil. sorun tarihi ve kültürel kodlarımızda.

   resul balay olmak   26.03.2009 16:40 ~ 16:45
   #1275705
3.

<bkz: kemalizm yüzünden>*

   sipa   26.03.2009 17:17
   #1275768
4.

<bkz: intel core duo işlemci>

   ramiz   26.03.2009 17:32
   #1275793
 
reklamı kapat

yazdır