turk soylu olmayanlarin ataturkcu olmasi sacmaligi

1.

atatürkçü olmanın atatürk'ün düşüncelerini kopyala yapıştır demek olduğunu zanneden kişinin sarf edebileceği söylem. atatürk'ün felsefesini temel taş kabul ederek kendisine uyarlayan atatürkçüdür doğal olarak.

   in neverland   26.05.2010 21:20
   #2073893
2.

kemalist ideoloji kendini türk olarak tanımlayanlara insan, bu tanımın dışında olanlara ise düşman gözüyle bakmıştır, bu çok açık. şimdi elbette "atatürk milliyetçiliği kendini türk hisseden herkese eşit yaklaşmıştır" diyecek bir kaç yazar arkadaşımız da peyda olacaktır bu başlık altında. olabilir. sorun da zaten türk olmak/kendini türk hissetmekten değil, olmamaktan/hissetmemekten kaynaklanmıyor mu?

yani ulus devleti tesis aşamasında türk olmayanların ne büyük katliamlara uğradığını artık birçok kaynaktan okuyabiliyoruz. bu insanların asimilasyon politikalarına maruz kaldıklarını resmi belgeler bile saklayamıyor. bu gerçeğe karşı gözleri kapamak, kulakları tıkamak neye yarıyor?

yani bu bakış açısından hareketle türk olmayanların atatürkçü olması bana ironik geliyor. ataları kıyıma uğratılmış, o düzenin uçakları tarafından hasat edilmiş ekinler gibi biçilmiş halkların çocuklarının, örneğin dersimli gandi kemal'in; bu düzenin piyonluğunu yapması bana anlaşılır gelmiyor. austwichz kampı fırınlarına odun taşıyan bir yahudi gibi, zenci düşmanı klu klux klan sempatizanı bir zenci gibi. ha? daha nasıl anlatabilirim bunu?

   resul balay olmak   26.05.2010 21:41 ~ 21:47
   #2073912
 
reklamı kapat

yazdır