turkcenin sirlari

1.

bu bir kitap ismi ayını zamanda gerçekliği de var. türkçede gerçekten karmakarışık olaylar oluyor. ne biliyim bu kitapta da o olayların çözümü yok. iki seneye kadar anlarsın denilen karmaşalar oluyor. bu kitap okuldan öğretmen mecbur etti. okuycaksınız diye. nihad sami banarlı yazmıştır. biraz zor okunan eski bazı şeyler bulunuyor. sözlükle okunabilcek bir kitaptır.

   mistik   30.09.2006 17:10 ~ 17:11
   #62510
2.

ogrencisi bulundugum dilbilim bolumumnun bana gostermiş oldugu daha ilk seneden kafami allak bullak eden gizler silsilesi

   darksun   30.09.2006 19:49
   #62810
3.

nihat sami banarlı nın bir kitabı.

diller, milletlerin en aziz, en tılsımlı, en kıymetli servetleridir. dillerin bir ses güzelliği ile dalgalanıp bir duyurma, anlatma ve inandırma gücüne ulaşmaları, kısa zamanda olmamıştır. yery¨zünde diller kadar millet fertlerini birbirine bağlayan, onlara birbirlerini sevip anlamakta, hele sevgilerini dile getirmekte aziz yardımcı olan başka kuvvet mevcut değildir. bir tarih boyunca ordu insanları savaş meydanlarından geçirerek, zafere, gazi veya şehit olmaya koşturan cihagirler, büyük başarılarının birçoğunu da, savaşçılara duyurabildikleri hitabet dilinin büyüleyici güzelliğiyle kazandılar. mermere can veren heykeltıraş gibi, kelimelere ses ve hayat veren söz sanatkârının da bu başarısı, söze musikinin duyurucu kudretini katabildiği ölçüde derin ve ölümsüzdür. bu bakımdan, büyük ses şairi baki'nin: âvâzeyi bu âleme dâvûd gibi sal bâkî kalan bu kubbede bir hoş sadâ imiş mısrâlarında, yalnız şiir anlayışı bakımından değil, dil anlayışı bakımından da varılmış derin hakîkat vardır.

   dediydi dersin   15.07.2007 00:51
   #543164
4.

meb in hazırladığı *okunması gereken 100 temel eser listesinin de içinde yer alan nihad sami banarlı kitabıdır.

   yesil66   15.07.2007 00:58
   #543185
5.

<bkz: türkçenin sırları>

   yasakani   08.08.2007 02:18
   #596053
6.

şevket rado, 29 haziran 1972 yılında hayat mecmusası'nın (dergidir) 27. sayısında kitapla ilgili fikirlerini şu sözle ifade eder; (bu satırlar kitabın içinden alıntıdır, dergiden alıntı yapılarak kitaba da konulmuştur)

"bir dilin kelimelerini hor görmek, hakir görmek, hele şu veya bu politik veya ideolojik sebeple dilden atılabilir görmek, en az, onların oluş ve yontuluş tarihini bilmemekten, hatta sevmemekten doğan büyük bir gaflettir.
çünkü, milletlerin olduğu gibi, kelimelerin de tarihi vardır.
bir milletin ataları, asırlarca o kelimelerle doymuş, onlarla düşünmüş; birbirlerini ve evlatlarını o kelimelerle tamamıyla milli bir sanatla işleyip türk yapmışsa, evlatlar, artık o kelimelere düşman kesilemezler.

türkçe günden güne muammalaşıyor

ben bu bahse nereden geldim biliyor musunuz? her devrin türkçesini derinlemesine bilen kıymetli edebiyat tarihçilerimizden nihad sami banarlı üstadımız "türkçe'nin sırları" adı altında pek güzel bir kitap çıkarmış, bir nüshasını da bana göndermek lütfunda bulunmuş. onu başından sonuna kadar okumaya başlamadan önce şöyle bir karıştırırken, türkçe'nin nasıl bir karışıklıklar deryası içinde yüzdüğünü, içine biraz da mizah karıştırılarak anlatan paragraflar gözüme çarptı da dertlerim deşilmiş oldu.

şimdiden esrar küpü haline gelmiş olan türkçe, çözülmez bir muamma niteliğine bürünmeden bu kitabı okumanızı tavsiye ederim.''

ayrıca kitap ve içeriği hakkında şunları da ekleyebiliriz; ''1971 yılında ilk basımı yapılan kitapta türkçe'nin güzelliklerini, inceliklerini ve ahenginin ele alındığı makaleler bulunmaktadır. nihad sami banarlı kitapta "imparatorluk dili" adını verdiği kavrama değinmiş, ingilizce, arapça, latince ve türkçe'nin imparatorluk dili olduğunu belitmiştir. bu dört dilin kelimelerinin kendine özgü bir musikiye ve ahenge sahip olduklarını öne sürmüş, ingilizce, arapça, latince ve türkçe'nin diğer dillerden aldıkları kelimeleri bile bu ahenge uygun olarak dönüştürdüğünü örneklerle açıklamıştır. banarlı, türkçenin sırları kitabında öztürkçecilik akımına karşı çıkmış, türkçe'deki binlerce yıldır var olan arapça ve farsça kökenli kelimelerin yerine uydurulan öztürkçe sözleri hilkat garibesi olarak nitelendirmiştir.''*

   gencodevrim   04.10.2009 00:25
   #1642991
 
reklamı kapat

yazdır