turkiye de dusunce ozgurlugu olmadigini iddia etmek

1.

ne yazık ki üzülerek ve bir o kadar da içim kan ağlayarak gördüğüm, gözlemlediğim kadarıyla var bunlardan. çıkıyorlar sahneye ya da kürsüye ''türkiye'de düşünce özgürlüğü yok'' diyor. sonra içinden(tabi çoğu kişi duymuyor) ''şu ülkenin ebesini daha n' yapsam da bellesem'' gibi düşünceler oluşturuyor.

şimdi özgürlükten kastımız nedir? ''ben özgürüm, nil karaibrahimgil'in liseden kankasıyım'' diyerek, insanlara saygı duymamak, istediğimi yaparımcılık mıdır? şimdi dünyadaki ''özgürlük'' anlayışı böyle olsaydı çıkacak kaos'u ve karışıklığı ne superman ne de gazman durdurabilirdi. demek ki neymiş ? başkalarının hakkını gasp etmediğimiz ve kendi menfaatlerimizi öne çıkarmadığımız sürece özgürüzdür.

düşünce özgürlüğü..
evet herkes düşünmekte özgür, kimse beyine kelepçe vuramaz. lakin bir düşüncenin özgürlüğüne kavuşması için mantık ve değerlere saygı çerçevesinde oluşturulması gerekir. aksine düşünceler dışarı çıkmamalıdır. düşünce özgürlüğü adı altında yapılan ahlaksızlar, kutsal ve milli değerlere edilen küfürler ülkemizde çokca mevcut yalnız ben bu durumda düşünmene, düşünceyi yaratmana saygı duyarım, sapkın düşüncelerine asla saygı duymam.

nâzım hikmet - düşünmenin suç olmadığı bir dünya kurulur mu dersin?
raşit - bilmem.. sizce?
nazım hikmet - ben de bilmiyorum.

evet durum gerçekten bir zamanlar vahimdi. bu diyalog herşeyi anlatıyor aslında. ama sadece bizde değil bütün dünya bu haldeydi. peki şu an ? caddeleri savaş alanına döndüren, camları çerçeveleri indiren, sapkın ideolojilere sahip insanlar hemen ertesi gün özgürlük adı altında miting yapmıyorlar mı? ulan dümbük, bir düşünsene bunun avrupa ülkesinde yapıldığını adamın götünden kanı alıverirler haberin olmaz.

führer zamanında ''düşünce özgürlüğü tüm kötülüklerin anasıdır'' demiş, sanırım 2000'li yılları düşünerek bu sözü sarfetmiş. türkiye'de düşünce özgürlüğü yok! bok yok! al tbmm çatısı altında dtp'li sırrı sakık'ın bir konuşması;

''pkk, bu ülkenin bir gerçeği hayır mı diyelim?''

olm seni bu sözden sonra asmıyorlarsa bu ülke özgürlüğün beşiğidir. defansın göt kemiğidir.

batman mitinginde leyla zananın açıklamaları;

''canımızla kanımızla seninleyiz liderimiz'', ''apo'ya uzanan eller kırılsın''

bu sözden sonra seni şahin k'nın eline vermiyorlarsa bu ülkede düşünce özgürlüğü vardır. ya hadi onu bırak türkiyeyi, iranla, endonezyayla karşılaştıranlar bilet paranız benden yiyorsa ahmedinejad'a argo söz sarfedin, bak küfür demiyorum argo diyorum. anında hakkın rahmetine kavuşursun. peki türkiye öyle mi?

fransa'da reform hareketleri sırasında sapkın fransız halkı ''özgürlük'' adı altında sokaklarda tecavüz etmedikleri kadın, öldürmedikleri adam kalmamış. demek ki ademoğlu fazla özgürlüğe gelemiyor.

özet olarak nedir? türkiye fazlasıyla özgürdür, düşünce alanında da, sapkın ideolojilerini ''düşünce özgürlüğü'' adı altında empoze etmeye çalışan insan sayısında da.. öptüm.

   olur yavru seviselim   28.01.2009 12:44
   #1176587
2.

<bkz: iddaa>

   ironick   28.01.2009 12:46
   #1176590
3.

<bkz: yahudiler ve ermeniler giremez kopekler girebilir>
<bkz: her sehit icin bir dtp li oldurulmeli>
<bkz: dtp li oldurun demenin dusunce ozgurlugu olmasi>
bunlar olağan şeyler, bi zimbabwe'de oluyor bi'de bizde. süper.

düşünce özgürlüğünü bu şekilde götten anlayan bir zihniyet, yaşar kemal'i hapislerde çürütür zaten.
yaşar kemal demişken şöyle bir anekdotu aktarayım. demiş ki;
"şu klonlamayı yapsalar da ben hapisteyken klonum gidip avrupa ülkelerinde boy gösterse. ağırıma gidiyor ülkemde düşünceleri yüzünden insanlar hapse atılıyor demek". (itiraf ediyorum, mizah dergisinde okudum, ama üstad duysa itiraz etmezdi her'alde).

<bkz: pkk bu ülkenin gerçeğidir>
ulan bu bir tesbit. hatta başbakanın, genelkurmay başkanının, sosyologların yani akil olması gereken tüm insanların yapması gereken bir tesbit.
bu ülkenin gerçeği değil de nerenin gerçeği? hayali ülke lilliput'un mu?

bu ülkede özgür düşünce yasak.
doğruları kimse söylemesin isteniyor.
"kürt" demek "kürtçe" demek de suçtu bir zamanlar, biliyor musun?
o gün tükürdüğünü bugün böyle yalatırlar işte.
daha neleri yalayacaksın.
sabırlı ol.

   ironick   28.01.2009 13:06 ~ 13:09
   #1176602
4.

türkiyede vardır bu özgürlük ama sende benim gibi düşünüyorsan vardır.herkesin istediği bi düşünce özgürlüğü var ama başka düşüncelere tahammül yok.yani sadece kendimiz için istediğimiz bir özgürlüktür.her karşıt fikir yerini gaddarlığa bırakır.düşünce ve sözlerle bastırılmaya çalışılmaz."bırakın düşünsünler"mantığı yoktur tabi başkalarının haklarını çiğnemeden.karşıt bi fikir yazıldığında eksi oyu basmamız da bunun göztergelerinden değil midir zaten?
yani kimse bilmiyor bu ülkede düşünce özgürlüğünü.

   elinin koru   28.01.2009 13:17 ~ 13:20
   #1176609
5.

iddaa etmek diye bir şey yoktur.
iddia etmek diye bir şey vardır.

olm diye bir şey yoktur.
oğlum diye bir şey vardır.

türkçesi msn türkçesinden ibaret, iddaa oynamaktan beyni ambele olmuş, iddia ile iddaa'yı ayıramayan bir adamın düşünceden ya da düşünce özgürlüğünden bahsetmesi komik!

   fromgetto   28.01.2009 13:22 ~ 13:26
   #1176614
6.

türkiye de düşünce özgürlüğü vardır. asıl iyi karşılanmayan şey düşüncelerini hayata geçirmeye çalışmaktır. bu ülkede şimdiye kadar hiç kimse düşünceleri yüzünden cezalandırılmamıştır; yaptıkları yüzünden cezalandırılmıştır.

   ponesparce   28.01.2009 13:24
   #1176615
7.

düşünce özgürlüğünü sanmam ama saçmalama özgürlüğü olduğu çok açık. handiyse nefes alıyonuz ya al sana özgürlük demelere geliniyor. düşünce özgürlüğü olduğunun kanıtı olarak gösterilen sarfedilmiş sözlerin tümü için dava açılmıştır. yani bunlar sarfediliyorsa düşünce özgürlüğü vardır dediğiniz sözlerin sarfedilmesi suç bu ülkede. daha tek haneli seneler önce adlieyede çalışan sendikalı memurlar 14 örgüte yardım yataklıktan yargılandılar, suçları ise f tipi cezaevlerinin infaz koruma memurlarının çalışma şartlarını zorlaştıracağını iddia etmeleriydi.

<bkz: lafla peynir gemisi yürütmek>
ya da kimbilir;
<bkz: nutukla uzaya çıkmak>

   orkinos kazim   28.01.2009 13:24
   #1176616
8.

düşünce özgürlügü oldugu icin , deniz gezmiş idam edildi.
düşünce özgürlügü oldugu icin , yılmaz guney ve niceleri suruldu.
düşünce özgürlügü oldugu icin , başbakan hapis yattı.
düşünce özgürlügü oldugu icin , hrant dink öldürüldü.
düşünce özgürlügü oldugu icin , orhan pamuk linc edilmek istendi.


düşünce özgürlügü oldugu icin , 301. madde hala var.

bu da benim iddaam 1' e 85 ganyanı var.

   mayro   28.01.2009 13:42
   #1176629
 
reklamı kapat

yazdır