turkiye de takim taraftari olmak

1.

genellememekle birlikte ikiyüzlü olmakla nerdeyse eşdeğer durumdur.
aktüel örnek olarak bakıldığında, liverpool-beşiktaş maçı sonrasında verilen tepkiler bu ikiyüzlülük hakkında çok sağlam doneler vermiştir.
öncelikle şunu belirtmek gerek, türkiye'de herhangi bir x takımının, yabancı bir takımla oynaması asla milli mesele değildir, edilmemelidir. bu bağlamda x takım taraftarı olmayan birinin, ülke sınırları dahilinde de, dışında da x takımın başarısız olmasını istemesi normal olan durumdur.
bu noktada türkiye'deki taraftarlık olgusu ikiyüzlüleşir.
"ben x takımını sevmiyorum ama avrupa'da oynarken ayrı"
hayır efendim "ayrı" değil.
ben rakip takımın içerde de, dışarda da başarısız olmasını isterim. evet, bu sevilmeyen bir tutumdur, hatta vatan hainliği suçlaması bile getirilebilir size karşı, ama sapına kadar dürüst bir tavırdır.
bugüne dek kendi takımım dışında başka bir takımın avrupa'da aldığı bir başarıya sevinmedim. tebrik edilir, o ayrı, ama asla sevinmedim, tıpkı çaykur rizespor'u yendiklerinde sevinmediğim gibi.
bu kadar gelişkin milliyetçi hislere sahip değilim, böyle olmaktan da mutluyum. ve bu tavrı tutarlılık olarak görüyorum.

   ironick   07.11.2007 02:31
   #711721
2.

ilk entry'deki tespitler baştan sona doğrudur.

ancak, şöyle bir sapkın durum vardır ortada: liverpool'a deplasmanda yenilen beşiktaş'la dalga geçenlerin çoğu, aynı beşiktaş aynı liverpool'u istanbul'da yenerken gayet de milli duygularla bu galibiyete sahip çıkmışlardır.

yani, bir yanda "takımını herkese karşı, milliyet gütmeksizin tutan sağlıklı taraftarlar", diğer yanda da "içeride rakip olduğu takıma dışarda mili takım gözüyle bakan, takım aşkı ile ülke aşkını karıştıran şaşkın taraftarlar" var değildir.

aynı insanlardır ikisi de. şizofrenik ve işgüzarca birşeyler dönmektedir ortada.

   ozel kurmay baskani   07.11.2007 02:37 ~ 02:41
   #711725
3.

derbilerde birbirini yemektir.sadece kendi takımı haklı,sürekli rakip takımı haksız sanmaktır.avrupada sürekli yabancı takımı destekleyip ülke puanı artmış,azalmış düşünmemektir!!

türkiyede takım taraftarı olmak çok yanlış anlaşılmış ve halada düzeltilememiş bir olgudur malesef.

   delicopter   07.11.2007 02:39
   #711726
4.

konusu açıldığında; çoğu zaman siyasi görüşlerin, hayat görüşlerinin tartışıldığı ortamlardan bile daha gergin ortamlar yaratma potansiyeli olan, en ağır insanların bile basılacak o yegane damarını temsil eden, insanlar için spordan çok daha ötesini ifade ettiği su götürmeyen aidiyettir.**

   celeste   07.11.2007 02:52
   #711735
5.

kli$ele$mi$ yalanların sebebidir;

-be$ikta$'ın fark atıp kazanarak göğsümüzü kabartmasını beklediğim maçtır..

vs..

be$ikta$ yerine fenerbahçe de olabilir, bittabi galatasaray da.. ama içimizi dökerek konu$tuğumuzda hiçbir $ey yazdığımız gibi değildir. misal be$ikta$ liverpool'u 2-1 yendiğinde seviniyorsak bir fenerbahçeli ya da galatasaraylı olarak 8-0 yenildiği zaman da üzülmemiz gerekirdi. ama içten içe de "bir yenilsinler rezil olsunlar dalga geçelim" mevzusu bastırıyor.

açıkçası "ben avrupa'da bu takımımızı destekliyorum" -imho- sempatik görünmek adına söylenmi$ iç muhasebemizi objektif yansıtmayan bir söylemdir, genelde.

diğer taraftan bu avrupa'da mücadele eden takım kasyerispor ya da denizlispor olduğunda bu tutum daha gerçekçi olabiliyor. zira denizli ya da kayseri bize -galatasaraylı fenerli ya da be$ikta$lılara- daha sempatik geliyor diğer büyük takımlardan.

tabiki bu sadece ülkemize has bir tutum değildir. fanatizmin had safhada olduğu her ülkede belirgin örnekleri vardır. infinitedreams daha iyi bilir ama örnek olarak italya'da inter ve milan arasındaki ezeli rekabet avrupa'da rakip takımı desteklemeye kadar varabilmektedir.

maalesef günümüzde sadece türkiye'de değil bütün dünyada fanatizm yadsınamaz bir gerçektir, maalesef..

   elaijsa   22.12.2007 13:31
   #782148
 
reklamı kapat

yazdır