turkiye demokratik degildir

1.

çok eksik bir tanımlama olacak ama, şöyle başlarsak iyi olur gibime geliyor:
askerin kışlasında oturduğu, atanmış memurlar olması sıfatıyla devlet yönetimine karışmadığı, genel kurmay'ın milli savunma bakanı'na bağlı olduğu, mali ve idari açıdan sivil denetime açık olduğu, askeri yargının olmadığı, darbe yapmış veya yapmaya teşebbüs etmiş askerlerin sivil yargı tarafından yargılandığı yönetim şekilleri "burjuva" demokrasisinin başlangıç ilkelerine uymaktadır dersek demokrasinin ne olduğu hakkında bir fikir sahibi olabilirsiniz diye düşünmekteyim.

<bkz: bir yer var mı bildiğin>

örnek olarak ingiltere'de, geleneksel olarak ingiliz toprakları üstünde krala (veya kraliçeye) giydirmek suç olarak algılanır. eğer bir taşın üstüne çıkıp da giydirirseniz bu suç olmaktan çıkar. bizde ise 301nci madde vardır ve giydirmek ne demek, bazı aaaali kurumları eleştirmek dahi hakaret olarak algılanır.

*

   tirmali yorum   19.01.2009 16:58
   #1165691
2.

kesinlikle doğru bir tespittir. şu ergenekon rezilliğine bak. cebir ve şiddet kullanarak hükümeti ortadan kaldırmak, silahlı örgüt kurmak ve yönetmek, kaotik ortam oluşturmak, patlayıcı madde bulundurma, adam öldürmek, öldürmeye azmettirmek, devlete ait gizi belgeleri temin etmek, kişiler hakkında fişleme raporları hazırlamak bunlar bir anda suç oluverdi. olur mu öyle saçma şey? bunlar demokratik ülkelerdeki muhalefet yöntemlerdir. e bunlarda muhalif olnuca gözaltına alınıyorlar.
o değilde sanki pkk hükümet ortağı. cebir ve şiddet kullanarak hükümeti oratadn kaldırmak iddiasıyla yargılananlar hükümet destekçisi mi olucak?

   eser   19.01.2009 17:11 ~ 17:12
   #1165705
3.

hükümeti savunmak demokratlık degildir. demokrasi halkı korumaktır. aradaki farkı anlayan beri gelsin. türkiye kurulduğu günden beri kendi iç bürokrasisini koruduğu için tarihin hiç bir yerinde tam demokrasiye kavuşmamıştır. en yakın olduğu noktada zaten abd destekli darbe ile devlet yine kendine demokrat olmuştur.

   slaw   19.01.2009 17:40 ~ 17:41
   #1165732
 
reklamı kapat

yazdır