turkiye komunist partisi

1.

<bkz: tkp>

   muque   13.05.2006 21:37
   #5555
2.

hemen hemen her eylemde ve mitingde sesini duyuran, cok kalabalik olmasa da azimsanmayacak sayida militana sahip siyasi parti. secimle iktidara gelmesi cok zor olsa da, bir gun gelirse oldukca farkli bir anlayis ve soylemle karsi karsiya kalinmasi muhtemeldir.*

   my fairy king   13.05.2006 22:49
   #5599
3.

baskaninin mehmet akif ersoy'un kizinin torunu oldugunu ogrendigim,en solcusundan en sagcisina herkesin amerikan arabalariyla geldigi trt konusmasina gayet mutevazi bir arabayla gelen baskana sahip sanirim ideolojisini yasayan ve yasatan tek parti.

   karanlikta   14.05.2006 15:00
   #5886
4.

türkler gayet tabi komünist olabilir, çünkü paylasimci bir kültürleri vardir. imeceler buna ornek olarak gosterilebilir.
ayrica ilk komünizm fikri, bir müslüman türkten,bir şeyhten çıkmıştır. fatih sultan mehmet de onu astırmıştır.

"yarimin gül yanağı hariç..." diye baslayan sozu vardir. gerisini unuttum.

ayrica sevgili ugur mumcunun da dedigi gibi, komünizm bu seyin genel adidir, her ülke de farkli uygulanir. sosyalizm olur, maoizm olur, leninizm olur.
türkiye de bu yol da kendi haritasini çizecekti..

tkp biraz farklidir, orasi biraz kaos ortamidir. zaten kuruluş amacı da rusyadan lojistik destek almaktir. sonra pasif birakilmistir. devlet yanlisi tek komünist(!) partidir.

   ilquerre   01.12.2006 14:50
   #126281
5.

türkiye de artık olmayan birlik duygusu sayesinde ne işe yaradığını halen çözemediğim particik.

kelime anlamı: komün)birlik,beraberlik

buna göre komünizm (beraberlik birlikte hareket eden) günümüz itibariyle cemaatleri bana andıran lakin onlarında düşünce yapısı ve siyasi görüşleri ile bu tanıma taban tabana zıt olduğunu saptadığım kavram.

   yatay zeka   01.12.2006 14:58
   #126295
6.

isminin başında türkiye olmasına anlam veremediğim parti.
<bkz: rusya asıllı amerikan sermayeli komunist parti>

   he_de_gec   06.12.2006 16:19
   #133188
7.

komünizmle alakası olmayan mitinglerde atatürk değilde che bayraklarıyla dolaşan tek yol devrim diye bağıran ama daha devrimin "d" sini kavrayamamış olan yurdum partisi.

   browning   06.12.2006 16:34
   #133217
8.

bütün eylemlerini sadece muhalefet olmak için yaptıklarını gözlemlediğim hatta "ne isterseniz onu yapalım" şeklindeki teklife bile hayır istemiyoruz diye cevap vermeleri muhtemel insanlar topluluğu...

   halilemre   06.12.2006 17:35
   #133287
9.

<bkz: pabucumun koministleri>

   bayezid   06.12.2006 17:35
   #133288
10.

bir çoğu düşünen anlayan ve çalışan insanların mensubu olduğu iyi işler yapmak için çalışan kimileri neler olduğunu anlayamasada üniversitelerde ilçe örgütlerinde bir çok platformda kendini gösteren parti.bazen parti içi fikir özgürlüğünü koltuk sevdasına kapılan kişler unutsada...

not 1: <bkz: ön yargı kötü bişeydir>

not 2:türkiye kimseniin tek elinde değil.daha türkiye ismi parti adının başında vardır ve hep olacakdır.

   psykhe   19.02.2007 22:32 ~ 21.02.2007 19:40
   #226825
11.

hakkında yorum yazılmaya değmeyecek kadar islemsiz,islevsiz,hareketsiz ulkenin kalkinmasi icin sahip olunacak biliumum pozitif ozelliklerin sonuna -siz eki getirilerek tanimlanabilinen partidir.
kendileri 1920 yilinda ,orjini osmanli imparatorluğuna ulaşir, kurulmuş sonra kapan susam açıl susam dönemini yaşamış partidir. bir kominist dunyayi kurtarir ikinci komunist gelirse örgütlenme başlar üçüncüyle kavga başlar sözü bu insanlar için uygun değildir çünkü mustafa suphi ve 14 arkadaşi tarafindan kurulmuştur. ilk ayaklanmalarini kemalizme karşı yapmışlardir. onbeşi de kendi ifade tarziyla toprak olmus ,taş olmuşlardir, tkp yolunda; yoldaş olmuşlardir. yıllarimiz da 1921 olmuştur.tek parti döneminde çok aktif olamamışlardır.geriside bilinen darbeler,onlar bunlar şunlar 60 darbesini severler sayarlar çünkü o yobazlara yapılmıştır( öyle inanirlar ). 80 darbesinden nefret ederler çünkü o da kendilerine yapılmıştır . barıştan ve özgürlükten yanadirlar ama binlerce kişinin bu uğurda ölmesi onları bağlamaz. gönüllerinin en derininden bağlı olduklari sscb ve sistemi patlamış olmasina rağmen hala bu sistemle dünyayi kurtabileceklerine inanmaktadırlar. aslında bu konuda haklılar; eğer bir gün tüm dünyaya yayabilirlerse bu sistemi o zaman dünya üzerinde yaşayan insan kalmamış olacaktır ki muhtemelen en son kendi içlerinde kavga edecekler lenin taraftarlari mao taraftarlar falan filan 2 kişiden bir örgüt çıkacaği düşünülürse.... tip le sıcak ilişkiler içinde bulunmak zorunda kaldıkları dönemler olmuştur.doğu perinçek ,rus bebeği matruşka lakaplı insan, tarafindan geri püskürtülmüşlerdir. yaz aylarinda antalya koylarinda toplanip büyük türkiye birleşik komünist partisi gibi isimlerle okey turnuvalari düzenlemektedirler.
not 1: <bkz: ön yargı kötü bişeydir>
not2:<bkz: dogu perincek>
not3:<bkz: etrafinizdaki türleri saldırgan olabilir >
not4:bop,kahrolsun abd,con defol,kahrolsun emperyalizm demeyi çok severler bu özelliklerinden taninabilirler.
not5: fethullah gülen e bolca aslı astari olmayan bolca iftira atan medyalari taninma emaresidir. bir daha <bkz: ön yargı kötü bişeydir>
not6:aslinda farkında olmamalarina rağmen 80 döneminde sövdükleri abd tarafindan çok güzel kullanılmışlardir <bkz: özel harp daire başkanlığı>
hala kullanlırlar ama farketmezler. <bkz: oyuncak bebekler>

   zatara   28.02.2007 01:24
   #240352
12.

mezarbekcisi nin rehberligine cok tesekkur ederim uzun sure arayipda bulamadigim yaziyi bana sip diye gonderdi. bende sizlerle paylasiyorum.

komünistin tavrı: haber - yorum - değerlendirme

günümüz koşullarında talât paşa'yı anlamak

talât paşa'yı nasıl bilirsiniz? bu sorunun en net cevabı talât paşa'da kim ne görmek istiyorsa onu gördüğüdür. acı olansa, talât paşa'nın gündeme ermeni tehciri üzerinden gelmesi ve faşist akılsızlığın/saldırganlığın propaganda aracı haline dönüştürülmesidir. talât paşa ya da tehcir bunca yıl sonra niye bu kadar gündeme gelmektedir? yanıt emperyalizmin politikalarında aranmalıdır.

yıllardır adından bile söz edilmeyen, bazı aydın çevrelerince ermeni tehcirinden ötürü suçlanan talât paşa, bu yıl, yıldönümünde almanya'da büyük bir nümayiş ile anıldı. bir partinin öncülüğünde, talât paşa harekâtı adı verilen bu olay alman makamları tarafından önce yasaklandı sonra mahkeme kararıyla izin verildi. ermeni diasporası başta olmak üzere ermeniler ve ülkemizdeki bir bölük aydın tarafından suçlanan talât paşa kimdir? bir kere osmanlı imparatorluğun'da sıradan bir vatandaş, posta memurluğundan nazırlığa, sonradan sadrazamlığa yükselen mütevazılığı ile ün salmış bir devlet adamıdır. osmanlı'nın ilk ve son sivil yaşamdan gelmiş başbakanıdır. vezirlik rütbesini (paşalık sanı oradan gelir) ancak 1917'de sadrazam olduğu zaman alabildi; böylece ittihat ve terakki'nin reisi umumisi talât bey, paşalığa terfi etti.
talât bey'i suçlayanlar tek olay olarak ermeni tehcirini gündeme getirirler. tehcir, ermeni çetelerinin doğudaki (rus) cephenin arkasında, sürekli olarak askerimizi taciz etmesi, çarlık ordularına açık bir biçimde yardım etmesi nedeniyle alınmış bir karardır. zaten 19. yüzyılın ikinci yarısından itibaren amerikan, fransız, ingiliz vb. emperyalist ülkeler doğu ve güneydoğu anadolu misyoner kolejleri açarak ermeni ayrılıkçı hareketini desteklemiş ve yükseltmişlerdi. iddia edilen ölümler, bu tehcir sırasında, göçen kafilelere saldıran türk ve kürt çeteleri tarafından meydana gelmiş. ayrıca ağır yolculuk koşulları telefatın artmasına neden olmuştur. tehcir kararı talat paşa'nın dahiliye nazırlığı sırasında alınmıştır. bu kararı eleştirenler, milli mücadele sırasında anadolu rumlarının ionya adına, nasıl silahlanıp savaşa katıldığına tanık oldular. nitekim lozan antlaşması gereğince yapılan ünlü mübadele olayının nedeni budur; bir yerde mübadele işlemi de bir çeşit tehcirdir. ilave etmeğe hacet yoktur. tehcir nedeniyle kırılan ermeniler bilinçli bir soykırım isteğiyle kırılmamışlardır. savaş gereği alınan bir tedbirdir bu. osmanlıların rumeli'den çekiliş süresince, özellikle balkan savaşı sırasında yüz binlerce insanın istanbul'a, anadolu'ya kaçarken kırılması gibi...
talât paşa'nın (uzun yıllardır gözden bilinçli bir şekilde kaçırılan) özelliği örgütçülüğüdür. bu örgütlenme ustalığını edirne'de birkaç arkadaşıyla istibdat aleyhine oluşturduğu küçük toplulukla gündeme getirmiştir. daha sonra sürgün olarak gittiği selanik'te, sonraları yurtdışındaki ittihat ve terakki cemiyeti'nin adını alan derneği oluştururken devrimci bir örgütün nasıl kurulması gereğini de daima göz önünde tutmuştur. ilerde fırka olarak nitelenecek olan "cemiyeti hafiye" (yani gizli örgüt) böyle doğmuştur. daha sonraları, en kötü zamanlarda bile talât bey kurduğu örgütle başarılı sonuçları elde edebilmiştir. babıâli baskını, sadrazam mahmut şevket paşa'nın öldürülmesinden sonra muhalif odakların etkisizleştirilmesi bu ustalığın sonuçlarıdır.
talât bey'in başka niteliği de iktidar için iletişim kanallarının denetiminin ne derece önemli olduğunu göstermesidir. nitekim 1908'den sonra değişik kabinelerde posta-telgraf nezareti'ni kabul etmesinin nedeni budur. dahiliye nezareti'nde iken o günler açısından bir devrim kabul edilen "vilayeti umumiye" kanununu gündeme getirmiş ve bunu bir kararname ile gerçekleştirmiştir. bu kanunla il idarelerinin, o yörede yaşayanların demokratik katılımıyla kararlar alması, kendi sorunlarını çözmesi yolu açılmıştır. bu yasa ile günümüzün il genel ve özel idareleri kurulmuştur. gerçi bu yasa bir anlamda "düveli muazzama" denilen emperyalist ülkelerin baskısı üzerine yaşama geçirilmişse de, gene de türkiye'nin demokratik gelişmesi yönünden önemli bir adımdır.
talât bey 1917'de, savaşın en belirsiz bir gelişim gösterdiği yıl sadrazam olmuştur. kurduğu kabinede kamu girişimciliğini yeğleyen bir sanayi ve tarım bakanı (şeref bey) görev almıştı. aynı bakana 1930'lu yılların başında sovyet planlama düzenini getirmeğe çalışan iktisat bakanı olarak bir kez daha rastlamaktayız. savaşın dağdağasına karşı iki önemli adıma bu dönemde rastlıyoruz. bunlardan birincisi günümüzün medeni yasası'nın ilk adımı sayılan "aile kararnamesi"dir. şeriatın egemen olduğu bir dönemde bu kararname kadınlara evlilik yaşamında önemli haklar tanımıştır. diğer ciddi adım ise takvimdeki ıslahattır. o güne kadar kullanılan rumi takvimin miladi takvimle olan on üç günlük farkı giderilerek yılbaşı miladi takvimle uyumlandırılmış, sadece 1900'lü yıllar yerine 1300'lü yıllar devam etmiştir. böylece cumhuriyet'teki takvim değişiminin ilk adımı atılmıştır.
talât paşa, sovyet devrimi'ni sevinçle karşılamış, brest-litovsk barış antlaşması'yla doğu sınırlarımızı 1878 öncesine getirmiş; kars, ardahan ve ağrı yeniden sınırlarımız içersinde kalmıştır. ekonomi alanında da iki önemli girişim onun döneminde gerçekleştirilmiştir. bunlardan birincisi ilk milli ticaret ve sanayi barakası olan "itibari milli"nin kurulması, diğeri de hükümetin bütçe gereksinimleri için dış borç istemeden kendi halkına başvurması yani iç borçlanmanın yapılmasıdır. "milli istikraz" diye adlandırılan bu borçlanma üzerine o dönemde çok şey yazılmış, özellikle milli iktisat yanlısı tekinalp ve ziya gökalp bu girişimi adeta kutsamışlardır. görüldüğü gibi talât paşa o günün koşulları içersinde olumlu yönleriyle öne çıkmış, adı hiçbir yolsuzluğa karışmayan, en üst makamlarda iken bile parasızlık çeken, mütevazı bir devlet adamı olarak siyasi tarihimizde yerini almıştır.

tevfik çavdar

edit: bir arkadaş bu girdiye eksi oy vermış ama anlamadığım banamı vermiş eğer banaysa yazıyı yazan ben değilim tevfik çavdar. yok bu yazıya vermişse eyvah eyvah. yok tkp aleyhtarı bir yazı zanneden bir tkp sempatizanıysa o hiç olmadı ben tkp liyim ve bu zaten gazetemizden bir yazı.

edit2: hala eksi oy gelmeye devam ediyor eksioy kullanmaya karar veren bir arkadas neden eksi oy kullandigini aciklarsa benide aydinlatmis olur.

   bitel   20.04.2007 16:43 ~ 02.09.2007 01:02
   #336867
13.

solda bölünmenin bir diğer adı da denebilir...

   gribal   20.04.2007 17:01
   #336935
14.

22 temmuz sürüden ayrılma zamanı sloganıyla seçimlere katılacak olan partidir.

   hicinci   24.05.2007 21:24
   #420318
15.

genelde (niyeyse) kötü gözle bakılan ama desteklemesem de sırf ilkelerinden kopmadıkları için saygı duyduğum partidir kendileri.

   yafes   09.07.2007 20:49
   #532589
16.

aslında sscb nin yaptıkları hatanın farkında olan ve bu hataya düşmemeye çalışan kişilerin oluşturduğu oluşumdur.

aslında genel olarak alınan örnek kübadır. amerika komünist partisini komünist olarak görmezler.

yaptıkları eylemlerde yada herhangi bir işte kendi hayatlarından bir çok fedakarlık gösterirler. bu fedakarlık üyesi olan herkes için geçerlidir.

not1: <bkz: kenan amcan çok mu korkuttu sizi>
not2: <bkz: fettullah hocanızmı veriyor yeminizi>
not3: <bkz: bir kelimeden korkmak>
not4: <bkz: komünist>

   analog   15.07.2007 13:17
   #544749
17.

hangi komünistin parti olduğu bilimeyen parti.

   cilingir   15.07.2007 13:37
   #544818
18.

1980'lerin komünistlerinden arda kalanlarin kurdugu parti olsada artik o zamanki komünizmle pek alakasi kalmamamistir. modern zamana kendini entegre etme cabasina giren bi parti halina gelmistir. bu ne kadar dogrudur ne kadar yanlistir tartisilir ama bence bi gidim olsa o 80lerin havasini tasisaydi daha iyi olucak gibi.

   alfajuliette   15.07.2007 13:51
   #544877
19.

geçen gün dinlediğim bir röpörtajda,parti genel başkanı ' bizim partimizde hiç para babası yok ' demiştir,iyide etmiştir fakat bulunduğumuz düzende,1 kez milletvekili seçilen birinin hayat boyu milletvekili emekli maaşı alacağı için para babası olmama ihtimali pek de kuvvetli değildir, e derlerse ki biz bu düzeni değiştiririz,saygı duyarız orası ayrı.

   kirmizi marlboro   15.07.2007 14:33
   #545000
20.

<bkz: karanlığa söveceğine bir mumda sen yak>

   hannibal   15.07.2007 14:46
   #545064

12345  

 

sayfa

 / 5 

reklamı kapat

yazdır