turkiye laiktir laik kalacak

1.

pek bi güzel slogan.ama halkımız slogandan öteye gidemediği için haklarına sahip çıkmadığı için sadece slogan.atı alan * geçmek üzere...

   dinginlik arayan ada   14.11.2006 19:39
   #108680
2.

rte'nin pek de hoşlanmadığı slogandır.

   korn   04.12.2006 21:55
   #130750
3.

cumhuriyet kurulduğu günden beri dedelerimizin bizlere, bizim de önümüzdeki nesillere aktarmaya çalı$tığımız, neyin ne olduğunun farkında olmayan örümcek beyinlere empoze edilmesi gereken ve türkiye cumhuriyeti'nin yönetim $eklinin bizler ya$adığımız sürece deği$meyeceğini belirten anlamlı bir slogan.

   ikiekmekbimaltepe   06.12.2006 17:43 ~ 15.06.2007 19:53
   #133305
4.

inanmakla kalmayıp gerekli olduğuna inandığımız slogan, her ne kadar şimdilerde ipini koparan herkes her yerde bu sloganı atsa da, sahiplenen azdır.

   he_de_gec   06.12.2006 17:48
   #133318
5.

ılkelerının arkasında duran kişinin söylevidir.

   cold_sea   27.02.2007 09:31
   #238962
6.

aksini düşünenlerin sükut-u hayale uğrayacağı güzel söz.

   diken   27.02.2007 09:54
   #238994
7.

türkiye'nin laikliğe layık olduğunu belirten slogan. slogan bile değil, bir gerçek. * * *

   sherry   27.02.2007 09:57
   #239000
8.

her türban konusunda gündem olan chp nin milli marşı niteliğindeki dillere pelesenk olmuş sözdür.türkiye laiktir bunun aslını inkar eden yoktur.herkes atatürkçüdür bunuda inkar eden yoktur.ama bazı şeyler tekele alınmıştır.bu sözde onlardan biridir.kimse aksini iddia etmiyor.bugün ülke bölünüyorsa ki çok büyük oyunlar var bunla alakalı koşmuyor karanlığa.nedense ne zaman gündem ciddileşse bu kavram ortaya çıkıyor.birileri bunu gündem ediyor.oysaki neler varr üstünde düşünülecek.

   harbi_kiz_cimbomlu   27.02.2007 10:55
   #239079
9.

birilerinin korkudan her fırsatta sayıkladığı slogan. sanki değişme ihtimali var da...bu insanlar kendi korkularını kendileri yaratıp, tüm insanlara bunu empoze etmeye çalışıyorlar.

   adaletli   27.02.2007 11:38
   #239162
10.

güzel, anlamlı ama yurdum insanının bilip bilmeden her türlü durumda kullandığı slogandır.

   sasuke   15.06.2007 17:46
   #470188
11.

''kıbrıs türktür türk kalacak rumlar ittir it kalacak'' adlı 70li yıllar kıbrıs sloganının çeşitli uyarlamalarından biri.

not:entry içindeki slogan kişisel görüş değildir.

dipnot:ben belirtiyimde önceden.

   nenedir   15.06.2007 18:29
   #470267
12.

siz. ey !!! mürteci yobazlar..
biliniz ki laik cumhuriyetimiz 84 yıl önce kurulmuştur ve fakat sonsuzluğa aksedecektir. kirli emellerinizle onu kirletemeyeceksiniz. siz örümcek bağlamış beyinlerinizle; demokrasi, özgürlük, eşitlik, hak, hukuk, guguk diye ötüyorsunuz ama sizin takıyyenizi aydın, çağdaş, laik türk milleti yutmuyor. siz ki demokrasiyi insanların huzuru, mutluluğu için araç olarak görüyorsunuz. demekki yeri gelince aracı değiştirebilirsiniz. işte biz bu manevralarınızı görüyor ve damarlarımızdaki asil türk kanıyla karşı çıkıyoruz. siz halk olduğunuzu iddia ediyorsunuz ama doğru olanın ne olduğunu halkın ne olduğunu bilmiyorsunuz. siz ve kahrolası türbanınız yüzünden iran molla rejiminin korkusunu yüreğinin ta içinde taşıyan laik türk halkının en büyük güvencesi her zaman olduğu gibi laik ve çağdaş türk aydınıdır.
siz istediğiniz kadar oyla iktidara gelin. hiçbir zaman laik türkiye'de sizin çarpık demokrasi anlayışınız hüküm süremeyecek. laik türkiye'nin kendi dinamikleri demokrasiyide hukukuda çok iyi kullanmayı bilir. sakın ola heveslenmeyin.sizin gibi yobaz takımına bu ülkeyi yedirmeyeceğiz.
işte türkiye laiktir laik kalacak budur...

   ramiz   15.06.2007 19:13 ~ 19:14
   #470338
13.

bir temenni değil
değişmez, değiştirilemez bir gerçektir.

   sasuke   16.06.2007 06:38
   #471331
14.

<bkz: türkiye laik değildir. laik olacak.>
ilk okulda.. ortaokulda , lisede din dersi gördünüz mü?
bende!!
peki bu din dersleri dinler tarihi gibi mi geçti?? yoksa islam dini ve hatta onun sunni mezhepi dersleri olarak mı geçti?
evt haklısın.
peki dualar öğretildi mi size? ama sadece kuran daki dualar??
bana da!!
namaz kılmayı öğretmeye çalışan din hocalarınız oldu mu?
benimde!!
aleviliği yanlış bir şeymiş gibi ve asla olunmaması gereken bir şeymiş gibi öğrettiler değil mi?
bana da!!
arkadaşlarınızdan alevi olanlar var mıydı?
benim de!!
peki onlar alevi olduklarını seslerini alçaltmadan gönüllerince söyleyebildiler mi hiç??
hayır!!

pardon laiklik ne demekti? salt din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması mıydı? ama tarihçiler, siyaset bilimciler laikliği şöyle tanımlıyor:
laiklik devlet'in dinsiz olması halidir. toplumun içindeki farklı inanışlara ve toplumun genelinin inandığı dine aynı mesafede durmasıdır.
peki bu ne demek??
şu demek oluyor: devlet toplumdaki her kesimin (din,dil,ırk ayrımı yapmadan) inançlarına saygı duyuyor ve ibadetlerini özgürce yapabilmeleri için imkanlar sağlıyor ya da bu imkanlar sağlandı ise önlerine engel koymuyordur.
pardon kaç tane cem evi kapatıldı veya cem evi binası yıkıldı biliyor musunuz?


edit: bu arada laik ülkelerde diyanet işleri nin olması söz konusu değildir.

   gajo   16.06.2007 09:43 ~ 09:47
   #471423
15.

son zamanlarda vatan-millet dusmanlarinin bir zirh olarak dillerinden dusurmedigi laf.

   fevrihareketler   16.06.2007 09:50
   #471440
16.

anayasada da belirtilmiştir. ama kötü bir açık vardır ve bu beni derinden yaralamıştır...

madde1: türkiye devleti bir cumhuriyettir.

madde2: türkiye cumhuriyeti demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletidir.

madde3: türkiye devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür.dili türkçedir.bayrağı, şekli kanunda belirtildiği gibi beyaz ay yıldızlı, al bayraktır. milli marşı istiklal marşıdır. başkenti ankaradır.

madde4: yukarıdaki 3 madde değiştirilemez, değiştirilmesi teklif dahi edilemez.

ya 4.madde değiştirilirse......

   vampir tavsan   16.06.2007 15:22
   #471941
17.

ben laik bir insanım diyenlerin dillerinden düşürmediği slogan.

   cuppeli beyaz pele   22.08.2007 12:41
   #626090
18.

turkiye'nin laik olduguna kimsenin itirazi olmamasina karsin*** bazi kendi bilmezlerin canlari sıkıldıkca sokaklarda cigirdiklari sloganimsi.

   fevrihareketler   22.08.2007 12:44 ~ 12:45
   #626097
19.

türkiye'nin laik olmasına karşı çıkmadığını savunan; ancak gelin görün ki derinden derine türk milletini teokratik yönetime alıştırmaya çalışanların bir türlü hazmedemedikleri, bu yüzden de çıkarları doğrultusunda olmadıkça kullanmadıkları cümle. bu durum, söz konusu kişi ve kurumların yalnızca demokrasiyi değil laikliği de şahsi çıkarlara bir araç olarak kullandığının açık göstergesidir. peki nasıl oluyor bu iş? nasıl yavaş yavaş teokratik yönetime alıştırılıyoruz? neden bu yapılırken kimse farkına varmıyor? neden tehlikenin farkında mısınız sloganı bir türlü anlaşılamıyor? çünkü, yukarıda da yazdığım gibi derinden yapılıyor bu iş *. eğer merkezden çevreye doğru yapılırsa o zaman ülke ayaklanır, yer yerinden oynar. bu da, söz konusu eylemi yürüten kurumların en büyük korkusudur. o yüzden bu hareket merkezden çevreye doğru başlatılmıştır ve sürdürülmektedir. daha açık konuşmak gerekirse, söz konusu eylem ilk başta fazla dikkat çekmeyecek konularla başlatıldı. örnekleri birazdan maddelerle vereceğim. bu konularda yapılan çalışmalarla çember gittikçe daraltıldı ve daraltılıyor da. merkeze doğru yaklaşılıyor. merkeze gelindiğinde ise, ki bu merkez türkiye cumhuriyeti'nin yönetim biçimidir, bir anda farkına bile varmadan kendimizi teokrasi çukurunun içinde bulacağız. şimdi gelelim bu eylemlerin somut örneklerine. madde madde yazayım bir kaç tanesini :

1 - kırmızı bölge meselesi : kağıt üzerinde kentlerde içkili işletmelerin bulunduğu bölgeleri sınırlamayı amaçlayan bir proje. işin aslına bakıldığında ise insanların özgürlüklerine müdaheleden başka bir şey değildir. bu projenin sahipleri akılları sıra içki tüketimini azaltacak, bir anlamda söz konusu kentleri teokrasiye daha çok yaklaştıracaktır. insanlar bunun farkına varabildi mi zamanında? hayır. bir kaç çatlak ses çıktı, bir iki gün haber bültenlerinde yerini aldı, daha sonra haberler de sustu *. neden duymuyoruz şimdi bu projeyi? çünkü proje, 2005 yılında danıştay tarafından "üst hukuk normlarına uygun olmadığı" gerekçesiyle durduruldu. * *

2 - istanbul büyük şehir belediyesi başkanı kadir topbaş'ın emriyle, yaz sezonunda panolarda bikini ve mayo reklamlarının yer almasının yasaklanması. nedir bunun gerekçesi? * * bu konunun gerekçesi "şoförlerin seyir halindeyken panolara bakmasından ötürü meydana gelen kazaların engellenmesi." *. gidin istatistiklere bakın, türkiye'de yıl içerisinde olan kazaların %1 i bile bu sebepten değildir. belki de yılda 1 ya da 2 tane bu sebepten kaza oluyordur. istanbul büyük şehir belediyesinin başındaki küçük düşünen insan, her gün istanbul'da can kaybına sebep olan zincirleme kazaların meydana geldiği kavşaklara çözüm aramaktansa yılda bir elin parmakları kadar kazaya bile sebep olamayan bir konu üzerinde yoğunlaşmayı seçmiştir. ne o? büyük şehir belediyesi önlem almıştır *. şimdi soruyorum size, burada kazalar mı önlenmeye çalışılmaktadır yoksa yavaş yavaş yaşam biçimimiz mi değiştirilmeye çalışılmaktadır?

3 - melih gökçek'in, yıllar önce yapılan uyarılara kulak asmayıp önlem almadığı ankara için, kuraklık boy gösterdiğinde yapacak bir şey kalmayınca ve köşeye sıkışınca "allah isterse bir günde susuzluk biter!" cümlesinin arkasına sığınması durumu vardır bir de. allah isterse savaşlar da biter, allah isterse türkiye'nin borçları da biter. allah isterse ekonomi de düzelir. allah isterse türkiye'de işsizlik de biter... bu böyle uzar gider. biz müslümanlar olarak allah'ın her şeye gücünün yettiğini bilir, buna inanırız. ama biri çıkıp da köşeye sıkışınca bunu kullanması "ankara uyandı bari muhafazakar kesimden koparabildiğimi koparayım" mantığıyla rant sağlamaya çalışmaktan, müslümanlığı kullanarak insanları sömürmekten başka bir şey değildir. öte yandan bir belediye başkanınıni, bir şehri yöneten insanın böyle bir savunmaya imza atması da o kişinin yönetim ve laiklik mantığı konusunda hayli düşündürücüdür.

şimdi bu maddelerden sonra tekrar başa, çevreden merkeze olan bu harekete dönelim. neden çevreden merkeze? çünkü detaylar insanların dikkatini çekmeyeceğinden önce onlara yönelmeye gayret ediliyor. bir diğer deyişle kaçar dövüşülüyor.
<bkz: şeytan ayrintida gizlidir> *
eylemin çevreden başlaması ise tamamen bu işi yürütenlerin türk milletinden korkmalarından kaynaklanmaktadır. cesaretten zerre kadar nasibini almamış kişi ve kurumların bir eylemi söz konusudur. *

   yadigar ucanpehlivan   22.08.2007 13:32 ~ 18.10.2008 19:45
   #626175
20.

<bkz: sözde değil özde laiklik>

   dumurluluruk   01.09.2007 17:56
   #647350

12 

 

sayfa

 / 2 

reklamı kapat

yazdır