turkiye nin arap bahari karsisindaki tutumu

1.

arap baharı dediğimiz olay nerdyse bütün arabistan ve kuzay afrika ülkelerini saran isyan,özgürlük mücedelesi,karşı çıkış,yeni arayış işte siz ne derseniz o olan hede.

sanırım türkiyenin bu konudaki tutumu justin bieber den daha önemli.tamam justin çok hit ama bu konu türkiyenin en az beş sene başını ağrıtacak gibi gözüküyor.
arap baharı dediğimiz olay belki amerikanın bizzatihi içinde olduğu planlı bir program,olmayabilir de fakat şu çok önemli ki bu isyan ve başkaldırış türkiyeyi neden ilgilendiriyor ve türkiyenin tutumu nedir?

öncelikle tamamlanmış olanlardan başlayacak olursak;fas,mısır,yemen,bahreyn gibi ülkelrde türkiye çok aktif olmadı.en azından bu isyanlarda otorite olan gruplara çok uzak durdu.mısır,fas,bahreyn ve yemende türkiyenin konumu eskisinden pek farklı olmayacak.herhangi sıcaklık sağlanamadı.türkiye açık bir şekilde kaybeden taraf olmasa da çok açık bir şekilde kazanamayan taraftadır.ne şiş yansın ne kebap siyaseti bunda önemli bir etkiye sahip oldu.

şimdi gelelim dananın kuyruğunun koptuğu yere...süriye ve libya.
türkiye cumhuriyeti,libya siyasetinde açıkça saçmaladı.önce kaddafiden yana olup isyancıların nefretini kazandı.ardından saf değiştirerek isyancı(özgürlük mücahiti) safına geçince kaddafi yanlılarının da nefretini kazandı.yani orda kim kazanırsa kazansın kazanan türkiye olmayacak.diğer bütün devletler gibi karşılıklı çıkar ilişkileri iki ülke arasında hakim olacak.hatta isyancıların net bir şekilde egemen olduğu libyada türiyenin yerine italya,fransa,abd gibi ülkelere peşkeşler çekileceği de gün gibi aşina.

arap baharının en önemli ayağı olan süriye ise türkiyeyi tir tir titretmektedir.çünkü türkiye biliyor ki eğer süriyenin isyan hareketi başarılı olursa ve etnik grupların tanındığı bir rejim türkiyeyi çok ama çok fazla zor duruma sokabilir.çünkü süriyede yaklaşık 2-3 milyon olan ve türkiye sınırı boyunca uzanan kürtler türkiyedeki kürtlerle siyasi ilişkiler kurarsa türkiye bir çok taviz vermek zorunda kalabilir.bunun aksine ordaki kürtlere de bir baskı uygulayabilir ki her iki durumda da türkiyenin zararına olacak.esad ile kanka olan başbakanımız artık bir an önce safını belli etmeli ve o tarafa yardım etmeli.yoksa şiş de yanacak kebap da.

özetleyecek olursak türkiye arap baharında nötr bir siyaset izlemiş ve kendini egemen olacak olan grupların kucağına bırakmıştır.artık hangisi ne verirse şükür diyecek.ayağına gelenortadoğuya egemen olan devlet fırsatını korkmaktan değerlendirememiş sadece "katile katil" dediğimiz öğrenmiş olduk.

   karnavore   26.06.2011 17:16 ~ 17:19
   #2386370
2.

bu tutum arap halklarından yanadır,doğru bir yaklaşımdır fakat ortada çok önemli bir sorun vardır. abd de türkiyeye ile aynı taraftadır.???

   rubberman   26.06.2011 17:49 ~ 17:50
   #2386405
3.

çok önemli tabi. bütün dünya yazarlarımız ne diyecek diye bakıyor. ama ben zelisa'nın ne diyeceğini merak ediyorum. lütfen o da bi analiz etsin durumu.

   sir crapsalot   26.06.2011 19:24
   #2386492
4.

biraz şiş-kebap kaygısı ile şekillenen bir tutum. açıkcası türkiye bir orta avrupa ülkesi olmadığı için onlar kadar rahat ve keyfine göre davranamıyor. ama bu da biraz normal olsa gerek. neticede türkiye bu değişen ülkelere, avrupa ülkelerine göre, daha benzer bir yapıda.

tabi şu meşhur cumhuriyet mitingleri sonrası türkiye o istenilen kaosa sürüklenebilseydi şu an bunları konuşuyor olmazdık. tutumdan değil de tuttuğumuzdan ve avuçladığımızdan bahsediyor olacaktık. belki de zincirin ilk halkası bizim memleket olacaktı. nasip kısmet.

   meczup   26.06.2011 19:36
   #2386504
5.

<bkz: arap baharinin turkiye nin basina vurmasi>

   zelisa   27.06.2011 22:26 ~ 22:39
   #2387593
6.

ulkeden ulkeye degiskenlik gosteren tutumdur.

   aqustic   27.06.2011 22:28
   #2387595
 
reklamı kapat

yazdır