turklerin elektronik aletleri sokme meraki

1.

türkler diye genellemek istemezdim ama 100 ülkeye sorduk türkiye 1. çıktı.

türklerde merak ve kendine güven duygusu fazlasıyla gelişmiştir. bir alet bozulduğunda türk önce kendisi tamir etmeye çalışır. ya da "ulan gavurlara bak neler yapıyorlar." diyip bir de kendi içine bakma gereği duyar.

ilk guguklu saat çıktığı zamanlarda "ulan bu nasıl çalışıyor, hayvan nasıl anlıyor?" diye saati parçalara ayıran sonra bir araya getiremeyen bir türk tü.

bilgisayar bozulunca vidaları söküp bilgisayarın içine bakan da bir türktü.

sizin için bu türklerin çocukluğuna indik ve çocukken de bu duygunun var olduğunu gördük. elektronik alet olmasa da birçok aleti parçalayarak azimla çalışmışlardır. mesela basmalı kalemleri "bu nasıl basıyor?" diye hede hödö yaparak azimle içini boşaltan da bir türk çocuktu.


ne var ki bunu yapan türklerin büyük bir çoğunluğu içini açtıktan sonra parçaları tam yerleştiremezler.
"bu parçayı fazladan koymuşlar" diye daha az parçayla makinayı tamamlayan da bizim himmet abidir yine bir türktür.

belki icat edemiyor olabiliriz, ama en azından icatların nasıl yapıldığını anlamaya çalışıyor, yepisyeni aletleirn anasını belleyebiliyoruz.

   laf ola beri gele   02.09.2007 20:21 ~ 20:26
   #649004
2.

*
özellikle basmalı kalemleri söküp, içini boşaltan bir zihniyet ve geri takarken bir parçasını geri takmayan o parçanın kalemin en büyük özelliği olan "basma" işini yapan "yay" olduğunu bildiği halde çıkaran ve izleyenlere her yaptığında psikopat izlenimi bırakan kişileri hatırlatan başlık..

   anathema   02.09.2007 20:29
   #649020
3.

yazar iletiyi gordukten sonra eklemeden edemeyecektir.elektronik aletler ile ilgili bir huyumuz ise soktukten sonra parca arttirmamizdir ki bunun sonucu `bak hipnelere fazla parca koymuslar`olur ancak o alet artik birdaha calismayacaktir.yazarin bu konuda kotu tecrubeleri vardir.*

   huayi   02.09.2007 21:01
   #649057
4.

-bu ne ekancım?
+mp3 çalar abi.
-kaça aldın sen bunu?
+250 milyon abi.
-olum bende bunun parçaları olsun bende yaparım bunu,en fazla 50 milyona mal ederim.
+doğrudur abi.*
-bi sökiyim mi bunu ben?
+aman abi yapma gözünü seviyim.
-korkma lan, kesin fazladan parça koymuşlardır bi' kontrol ediyim...

ve olaylar gelişir...

   donmanoktasi   02.09.2007 21:19
   #649077
5.

aslında küçük yaşta yapıldığında gelecekteki mesleği hakkında ebebeynlere fikir verebilecek davranış.yada alakası olmasa bile ufaklığı sırf bu huyu nedeniyle meslek lisesine verebilecek ana baba ortaya çıkartabilir.babamı bu yola kendim ittiğimden ulan neden meslek lisesine gittimki diye hayıflanamıyorum.kol saatini,radyoyu,ütüyü,o merdaneli çamaşır makinasını bile daha orta okul yaşında dağıtmışlığım vardır adamda mühendis olur bundan diye önce tamirhaneye sonra meslek lisesine verdi.su testisi su yolunda kırılacakmış zaten bir sorun çıkmadı.

   scavenge fire is dangers   05.01.2010 03:16 ~ 03:17
   #1835453
 
reklamı kapat

yazdır