tusiad in turban yorumu

1.

tüsiad türban konusunda yaptığı açıklamalara tepki veren akp ve mhp ye sert cevap verdi: türkiye'yi, ab üyeliği sürecinden koparmaya çalışanlar demokrasi dersi veremez.

türk sanayicileri ve işadamları derneği, yüksek öğrenimde türban konusunun acele ve özensiz biçimde ele alınmasının, türkiye'yi, ab üyeliğine ifadesini bulan çağdaş medeniyet seviyesine erişme sürecinden koparmaya çalışan bir kesim için fırsat yarattığını ve bu kesimin gizli gündemini açığa vurduğunu belirtti.

türban konusunun ülke gündeminin birinci maddesi haline gelmesine yönelik sözleri isim verilmeden eleştirilen tüsiad, yazılı bir açıklama yaptı. tüsiad, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:


"üniversitelerimizde türban sorununu çözme düşüncesiyle anayasa ve yasa değisikliği başlatanlar içinde yer alan bir siyasi parti, eşitliği ve öğrenim hakkını savunma görüntüsü altında, gerçek amacının, türkiye'nin, atatürk'ün çağdaş medeniyet seviyesine erişme hedefinin gereği olan, batı normlarını esas alan demokratikleşme süreci ile ilişkisini kesmek olduğunu açıkça ortaya koymuştur.

daha önce fikir özgürlükleri konusunda çeşitli örneklerini vermiş oldukları gibi, bu kez de, avrupa insan hakları mahkemesi kararlarını, anayasa mahkemesi içtihatlarını, kopenhag kriterlerini hiçe saydıklarını fütursuzca ifade eden bu kesimin, kimseye demokrasi ve samimiyet dersi vermesi mümkün değildir.

ayrıca, milliyetçiliği kendinden başka kimseye layık görmeyenler, milletini gerçekte ne kadar düşünmektedirler ki, işsizliğin had safhada seyrettiği ve ekonomisi yavaşlayan bir ülkede, ekonominin gündemin birinci maddesi olması gerektiğini söyleyenlere bu kadar tepki gösterebilmektedirler.

demokrasi farklı düşünceyi duymak isteyen bir duruştur, bir üsluptur. bu duruş ve üsluba sahip olmayanların dilinde demokrasi söylemi inandırıcılığı olmayan bir slogana dönüşür. demokrasi sicili yıllardır belli olan ve bugün de bir kez daha, en temel eleştiri ve ifade haklarını kullananlara 'meclisin akıl hocalarına ihtiyacı yok' diyen bir kesimin, 'eşitlik, öğrenim hakkı' gibi söylemlerle ortaya çıkmasındaki samimiyetin takdirini kamuoyuna bırakıyoruz.

türban gibi, bazı genç kızlarımız açısından gerçekten önemli ve toplum açısından da son derece hassas bir konunun bu tür amaçlara alet edilebilmesinin arkasındaki temel etken, gerekli güven ve uzlaşma ortamını oluşturmadan harekete geçilmiş olmasıdır.

iktidar partisinin anayasa taslağını hazırlayan akademisyenler bile yer yer mevcut düzenlemeye karşı çıkmış, ilgili maddeler neredeyse her gün yeniden yazılmıştır. hal böyleyken, bu konunun ülkenin bir numaralı gündem maddesi haline getirilmesini eleştirmemizden daha doğal bir şey olamaz.

tüsiad, bugüne kadar, ülke çıkarlarını öne çıkaran, laiklik ve demokrasiyi ayrılmaz bir bütün olarak gören, türkiye'yi çağdaşlaşma yolundan ayırmaya çalışanlara karşı duran tutumunu açık sözlülükle ve kararlılıkla sürdürmüştür. çünkü, cumhuriyetimizin bu temel niteliklerini varlığımızın en temel ilkeleri saymaktayız. bu yüzden, laikliğe, demokrasiye ve çağdaşlığa aykırı düşüldüğünü gördüğümüz her konuda görüş açıklamaya devam edeceğiz."

http://www.hurriyet.com.tr/...28.asp?gid=229&sz=84467

   neararsanbulunurderdedevadangayri   30.01.2008 17:27 ~ 17:30
   #842096
2.

tüsiad'a daha fazla saygı duymama sebep olan yorumdur. buna da lanlı lunlu bir cevap gelecektir muhakkak, bekliyoruz.

<bkz: durmak yok, yola devam>

   cenkin gunlugu   30.01.2008 17:31
   #842111
3.

normalde i$adamlarının siyasi görü$ü iktidarın görü$üyle dogru orantilidir. rahmetli necat eczacıba$ı'nın ünlü bir vecizesidir bu hatta.

ama artık i$ler o kadar sarpa sardı ki, onlar bile müdahale etme geregi duydular.

once 2007nin ekonomik verilerine göre verilen kriz beklentisi ayarı, $imdi de türban ayarı..

alkı$layarak izliyoruz.

   kult ablasi   30.01.2008 17:34
   #842116
4.

ülkede ki oyunun bir parçası olan tüsiad ın uydurma bir deklaresidir.

   googlenin kayip o su   30.01.2008 17:35
   #842119
5.

genel olarak mhp'nin türbana verdiği desteğe içerlenilip kaleme alınmış gibi görünen açıklama. türban yasağının kaldırılmasına değil bu konunun ülkenin bir numaralı gündemi haline getirilmesine karşı çıkmaktalar..

doğru okuyalım efenim.. hepiniz okumuş çocuklarsınız, illa isim verip rencide mi etsin adamlar? (başkanları kadın ama! karıştırma..) olmuyor efenim olmuyor...

   spatzle   30.01.2008 19:05
   #842312
6.

benim merak ettiğim:
<bkz: türbanın tüsiad yorumu>

   ramiz   30.01.2008 19:07
   #842326
 
reklamı kapat

yazdır