ugur kaymaz

1.

terör örgütü mensubu olduğu ve "dur" ihtarına uymadığı gerekçesiyle mardin kızıltepe'de sırtından kurşunlanarak öldürülen ilkokul öğrencisi.

ardından birgün gazetesi yazarı erbil tuşalp şöyle yazmıştır.

aynı coğrafyanın benzer acılarına aldırmadınız. aynı iklimin benzer haykırışlarına kulak tıkadınız. korktunuz, sustunuz, konuşmadınız, unuttunuz. unutturdunuz. kendi çocuklarınızın bir zamanlar yaşadıklarını unutursanız, çocuklarınızın başına gelenlere şimdi elbette şaşırırsınız. panikleyip saçma sapan sorular sorarsınız.

gazetenin manşetinden, televizyonun ekranından, radyonun mikrofonundan "12 yaşında terörist olur mu?" diye sorarken, bilseniz nasıl yalancısınız, nasıl ikiyüzlüsünüz.

12 yaşında terörist olmaz olur mu? nasıl soru bu?

g.o.r.a' dan mı indiniz, uzaydan mı geldiniz? insan mısınız, yaratık mısınız? siz bu ülkede yaşamıyor musunuz?

dört yaşındaki tüba'ın (yanar) sakıncalı sayıldığı, 65 yaşındaki abidin (başal) dedenin dev-genç'li yapıldığı bir ülkede, elbette 12 yaşında terörist olunur.

terörist olunca da dövülür, sövülür, işkence yapılır ve hatta öldürülür.

örnek mi? öylesine çok ki. hatta yaşı yaşına, kurşunu kurşununa tıpa tıp uyan örnekler bile var.

ramazan dağ'ı anımsayan var mı?

hakkari çukurca'nın uzundere'sinden ramazan dağ da, uğur gibi 13 yaşındaydı.onun da küçük bedeninden onlarca kurşun çıkmıştı. ramazan 30 haziran 1988'de kurşunlanarak öldürüldü. içişleri bakanı mustafa kalemli "yanlışlıkla" ateş açıldığını söyledi. ramazan toprakla kucaklaştı, üstü sessizce örtülüp gömüldü.

dahası türkiye'nin adının karşısına "çocuklarına işkence yapan bir ülke" yazıldığı ne çabuk unutuldu? siz istediğiniz kadar unutun, ben unutmuyorum. üstelik unutanları da/ unutturanları da ayıplıyorum.

notlarımı açıp bakınca, bu ülkenin yurttaşı olmanın acısıyla can evimden vuruluyorum.

sayfaları rastgele açıyorum. ilk notlar sayfalar dolusu. işkencenin tek başına iktidar olduğu utanç yıllarından. kadın erkek, yaşlı genç insanlara ülkenin her köşesinde işkence yapılıyor. dövülüyor, sövülüyor, gömülüyor.

başka bir notun yanında "1984" yazılı. hani o tüm kötülüklerin, acıların geride kaldığı sözde demokrasi günleri.

inanılması güç, ama kurban iki aylık bir bebek. evet, evet i-k-i a-y-l-ı-k onur yılmaz. hemen yanında yakın akrabası altı aylık hakkı yılmaz. evet, evet a-l-t-ı a-y-l-ı-k. muğla'nın bayır kasabasının anap'lı belediye başkan yardımcısı osman yılmaz ve ailesinin öyküsü, işkenceye tarihi bir "resmiyet", siyasal bir "ciddiyet" kazandırıyor. işkenceci yüzbaşı ali şahin, doğu anadolu'da, bingöl'de, önce öğretmen sıddık bilgin'i öldürüyor; sonra batı anadolu'ya gelip muğla'da yılmaz'ları falakaya yatırıyor.

çocuklara işkence notlarında utku çetin (6), meltem yılmaz (10), melih çalayoğlu (13), gülhan yılmaz, özcan beldek (14), hasan keskin, ercan özkan (15), ibrahim koyuncu, bilal ateş, gökhan umut (16) ve yaşar serdar'ın (17) adları vardı.

üçüncü not, aslında bir dipnottu. 1990'lardan kalma.

koskoca birleşmiş milletler'in bir sözleşmeyle haklarını güvenceye aldığı dünya çocuklarından biriydi abdullah korkmaz. 4 ekim'de incecik bileklerine kelepçe takılıp arkadaşlarıyla birbirlerine zincirle bağlanarak mahkemeye getirildi. duruşma salonunda yan yana dizildiklerinde, evde oturmaktan sıkılıp oyun için sokağa fırlayan çocuklar gibiydiler. özel tip cezaevinde tamı tamına 105 arkadaşı daha var abdullah'ın. ama o, tck'nın 125. maddesinden idamı istenen 27 arkadaşına daha yakın hissediyor kendini. gardiyan amcaları, yaşlarının "doktor raporuyla büyütülüp" hepsinin tek tek sallandırılacaklarını söyledikçe önceleri çok korkuyordu. sonradan alıştılar, gülmeye başladılar asılacakları söylendiğinde. gülüyor olsalar da, bazı geceleri darağacı gördüler düşlerinde. herkesin düşlerinde dallarından meyveler topladığı, gölgesine uzanıp yattığı ağaçları vardı, onlarınkinde darağaçları.

1984'ten 1990'a dek türkiye'nin dgm'lerinde 158 çocuk yargılandı. 112'si aklandı, 27'si hüküm giydi. askeri mahkemenin yaşını büyüterek ölüm cezasına çarptırdığı necati kınalı büyüyüp delikanlı bir idam hükümlüsü olacaktı.

dördüncü notta abdullah'ın idamlık arkadaşlarının adları vardı.

ali yiğit, ali özdemir, sefer özdemir 12 yaşındaydı... süleyman görgen, m. şirin bilir 14'ündeydi. mehmet fidancı 15 yaşındaydı. tufan ölmez, hurşit aslan, salih çakar, yusuf ertürk, berces ergin, erdal aydın, ahmet çeliker, zeki çakar 16'sındaydı. 17'likler daha çoktular; resul ve halil aslan, hüsnü ülker, ebubekir yıldız, ahmet behçet, adil özen, esat uysal, yahya öncü, cenas çoban, fazıl ayalp, hakim sarak, mehmet paksoy, selahattin saygıdar.

beşinci not af örgütü'nün ekim 1996 tarihli türkiye özel raporu'ndan bir alıntıydı. h.i.o'nun (12) ve a.s'nin (13) izmir ve istanbul'da uğradıkları işkence anlatılıyordu.

bu iklimin havasını onlarla birlikte soluyup "12 yaşında terörist olur mu?" diye sormak için, biraz olsun utanmak gerekiyor.

utanmak gerekiyor. utanmak gerekiyor. utanmak gerekiyor.

   mezarbekcisi   18.04.2007 16:12
   #332644
2.

katilleri serbest bırakılmış. uğur’u vuran 4 katil polis şimdi serbest. uğur kaymaz ise 12 yaşında bedenine isabet eden 13 kurşunla toprağın altında, ve bu ulusal bir gazete de onuncu sayfada yer alıyor... ne desek boş, hangi söz anlatabilir ki yaşam hakkı elinden alınan bir çocuğa duyulan acıyı, faşizm kelimelerle anlatılır mı? ama ille de bir son söz söylenecekse o da şiir olmalı kanımca :alaca şafağın kızılındayız yine,

umuda gebedir bir yanımız,

ihanetin kahpe pususunda vurulmuştur öbür yanımız,

yitik sevdaların gölgesinde nacar kalmış yüreğimizden,

suskunluğa müebbet yemiş dilimize akan tek sözümüz :

oy ölüm sen de ölesin...

   mezarbekcisi   19.04.2007 12:18 ~ 18.08.2009 02:41
   #334248
3.

devlet güçlerince terörist diye katledilen çocuk.katillerinin serbest bırakılması yaramızın yeniden kanamasına sebebiyet vermiştir.

   bave nazdar   19.04.2007 12:45
   #334297
4.

12 yasindaki bedenine 13 kursun yiyerek ölen, katilleri artik özgürce(!) dolasabilecek olan, "terör zanlisi". sadece serbest birakmaz yetmez, bir de madalya asmali boyunlarina marifetlerinden ötürü...gözleri bagli adalete bir kere daha tecavüz ettiler. hepimize hayirli ugur'lu olsun...

   cemkirik limon dilimi   25.04.2007 00:32
   #348502
5.

emniyet tarafından çatışmada(!) babası ile birlikte ölü ele geçirildiği iddia edilen ama aslında gündüz vakti yaşanan bir katliamın kurbanı olan gencecik yaşam.

   w00tabulous   01.05.2007 00:19
   #363629
6.

12 yaşında terörist olduğu için öldürülen çocuk.ilk başta polisle çatıştığı ve çatışma sırasında öldüğü söylendi.ama uğurun vücudundan çıkan kurşunlar 50 cm mesafeden girmişti yapılan otopsi sonucu çıkan sonuç buydu.

12 yaşındaki bir çocuğu 50 cm mesafeden vuranlar nasıl yakalayamazlar hayret.

   kargakovalayancocuk   25.08.2007 00:00
   #631872
7.

21 kasım 2004 tarihinde, yani öldürüldüğünde henüz 12 yaşında bulunan çocuk.
12 yaşındaki bir çocuk devlet tarafından nasıl bir tehdit olarak algılandıysa artık bilinmez,, bedenine 13 mermi sıkıldı. her yaş için "1" mermi, bu da vatan için! mi?

yaşıyor olsa bugün dahi reşit olmayacaktı.
16 yaşında hayatının ilk aşkını yaşayan biri olacaktı belki.
katledildi!
ve o kadar utanmaz bir ölümdü ki ona reva görülen, gün itibariyle "devlet" tarafından "ölü olarak ele geçirilen örgüt üyesi" olarak damgalandı.
belli ki "devlet" bu utançtan kurtulmanın yolu olarak bunu görmüştü.
uğur’u "terörist" olarak göstermek.
nasılsa "terörist" deyince akan sular duruyor.
12 yaşındaki çocuğun bedeninden çıkan 13 mermi "normal" oluveriyor!
16 yaşındaki çocuğa güpegündüz işkence etmek "normal" oluveriyor!
kilit kelime "terörist".
haniyse bir cesedi tırnaklarıyla, dişleriyle parça parça koparıp yerken dahi hoşgörülecekler.

uğur!!!
babasının kanatları altında, hani kendince en güvende olduğunu zannettiği yerde 13 merminin hedefi oldu.
yaşıtları başka coğrafyalarda "benim babam senin babanı döver" muhabbeti yürütürken, uğur babasıyla birlikte katlediliyordu.

   ironick   11.04.2008 19:15 ~ 29.04.2009 09:15
   #891596
8.

yaşı 11 miydi 12 mi tam bilinmedi.
zaten adınıda pek kimse söylemedi.
özgür (!) basınım o sıralar ünlüleri basmakla meşguldü.
21 kasım 2004 gününde, saat 17:00 de.
tam 13 kurşun sayıldı bedenin de
haber bültenlerinde mardin de 2 terörist öldürüldü dendi.
ama kimse 12 yaşında olduğunu söylemedi.
yaşından fazla aldığı yarayla hayata gözlerini kapadı.
devlet baba bir evladını daha kendi elleriyle bıraktı toprağa.
12 yaşında 13 kurşunla

   asi bumerang   15.11.2008 21:38
   #1086939
9.

polisler tarafından öldürülen çocuk. ölümünün üzerine açılan dava sonuçlanmıştır. 4 polis meşru müdafaa'dan beraat etmiştir. 13 mermiye birde bunu eklediler, 14 oldu iyi mi? bir çocuğun delik deşik edilmesi ve meşru müdafaa, çelişkiye bakın. hele ki 9 merminin sırtından girmiş olması off ne meşru müdafaa ama değil mi? güvenlik güçlerinin yargılanmasının herhangi bir vatandaşın yargılanması arasındaki eşitsizliği görüyoruz. iyi polis kötü polis yok diyor yargı, hepsi iyidir ve yanlış yapmaz. ne yani vurmasaydıkta beslesemiydik. adalet mülkün temeli, kayırmanın zemin katıdır.*

   hannibal   19.06.2009 11:46
   #1450440
10.

terör örgütü mensubu babası ile yasadışı faaliyetlerde bulunan yaşının 12 olduğu söylenen ve hukuk üstünlüğünü hazmedemeyen kabızların sahiplendiği insan. hukuk kararlarını da beğenmezler bunlar.

şimdi hukuk karar vermiş çevirme yapmayın canlar. ayrıca birileri çiziktirmiş oraya yok tek suçu o coğrafyada doğmakmış falan diye. sanki paşam kendisi başka coğrafyadan, aristokrasi beşiğinden gelmiş. amk biz de o coğrafyada yetiştik bize niye asker polis kurşun sıkmadı. ha bakmayın biz tanırız uğur ile birbirimizi. uğur oraya gelen devlet memuru çocukları dövenlerdendir. sınıfta teksindir uğur gibileri gelir seni tartaklamaya başlar. her gün kavgaya hazırlanıp çıkarsın evden, her gün uğur gibilerden dayak yiyeceğini bile bile çıkarsın evden. tek suçunda babanın o insanlara hizmet için gelmiş olmasıdır.

bu arada uğurların hiç biri reşit değildir. hepsi 18 yaş altındadır.adam askere gidecek neredeyse, kimlikte hala 12. benim 21 yaşında olup 15 görünen pek çok arkadaşım vardı. bir de dramatik olsun diye ayaklarında terlik vardır.

burdan dağlardaki 18 yaş altı teröristlerin de olduğunu, onların sıktığı keleş mermilerinin de en az 18 yaş üstü teröristler kadar öldürücü olduğunu, kaç vatan evladını böyle şehit ettiklerini. söylemeyi yersiz buluyorum. eğer çok meraklıysanız alın size 18 yaş altı biri tarafından şehit edilen biri;

<bkz: zekeriya önge>

burdan herkese hazımsızlık sorunu için panzynorm tavsiye ederim.

   passenger   19.06.2009 12:04
   #1450482
11.

açıkçası şu durumda uğur kaymaz terörist olsa bile, sıktığı kurşunlar insan öldürse bile, hatta konu ile zerre miktar alakası olmadan babası terörist olsa bile 12 yaşındaki bir çocuğa 13 kurşun sıkmayı hukuk ile bağdaştıran zihniyetin amına koyayım.

   elaijsa   19.06.2009 12:27
   #1450532
12.

polis adaletin koruyucusu muydu neydi? dedirten davanın gariban çocuğu.

   krishna   19.06.2009 12:29
   #1450535
13.

<bkz: ona zarfsız kuşlar gönderin>

   hannibal   19.06.2009 12:33
   #1450538
14.

basi kücükken ezilen ciban.
bi bes sene sonra oda terörist olacakti.
gönül isterdi ki olmasin, ama bataklikta gül yetismez.

~babasi cocugunun yaninda polislere mermi sikiyorsa, bu cocugun babasi da onun icin bir idol oldugundan (her cocugun babasinin cocugu icin oldugu gibi), cocuktan da iyi birsey olmasi beklenemezdi.~

   kapucino   19.06.2009 18:58
   #1451246
15.

türkiye'nin de, türkiye polisinin/askerinin de, türkiye hukukunun da, türkiye insanının da yüzyıllarca alnında duracak utancı.

tamamı yarım metreden az bir mesafeden sıkılmış mermilerin 4'ü ellerine, 9'u sırtına isabet etti.
kalleşlik, barbarlık, faşizm budur. ve buna sahip çıkmak.

<bkz: haksız yere akıtılmış kan asla kurumaz>

   ironick   19.06.2009 19:05
   #1451259
16.

faşizmin en belirgin özelliğidir bu .
öldürür .
öldürürken utanmaz , sıkılmaz , onun her durumda bir insan olduğunu ve adaletin karşısında hesap vermesi gerektiğini kabul etmez. ağzından salyalarını saçan kuduz bir köpek dünyayı hangi renkte görüyorsa onlarda dünyayı aynı renkte görür. anlamaz onun bir insan , bir çocuk olduğunu .
uğur kaymaz , anadolu halkının değil ama polis devletinin alnına kara bir yazı , kirli bir ilan gibi yapışıp kalacak asırlar boyu.
uğur kaymaz katillerin tek tek isim isim isim suçlarını yazdığı listenin başında en savunmasız ve bi' habersiz öldürülenlerin isimleri arasında yer alacak.
onların ulusal kanalları , bu ülkenin sadece bir ırka ait olduğunu yazdığı gazetleri var. uğurun yaşaması onuncu sayfa değil arka sayfa güzelinin altında verilmesi lazımdı bunlara göre . yaptıkları izledikleri "güzelliklerden" biri de uğurun öldürülmesi olduğu için.

adalet kendisinı koruyanalardan başlar adil davranmaya . işte ne kadar dengesiz bir adalet sistemimiz oldunu kendimiz uygulamaları ile gösteriyoruz yedi cihana.
ne beklenirdiki bu devletten . katilleri millet vekili , katilleri savunanları adalet bakanı yapan bir sistem sana daha ne verebilir.

   ipkisiyemaskosis   19.06.2009 20:47 ~ 06.09.2009 10:29
   #1451400
17.

bu ülkede 12 yaşında 13 kurşun ile katledilmiş çocuk. katledenler dışarıda serbest. ceylan'ın kardeşi.

   xunav   08.10.2009 11:15
   #1652859
18.

katledilişinin üzerinden tam 5 yıl geçmiştir. katillerinin serbest bırakılmasıyla ikinci kez infaz edilmiştir. öldürülmesi yargıtay'ca hukuka uygun bulunmuş ve öldürülmesi meşru müdafaa sınırları içerisinde değerlendirilmişti. çünkü devlete göre,devlet zihniyetine göre teröristti uğur.. teröristti ceylan.. daha niceleri..
oysaki çocuklar terörist olamaz. yaşananlar sadece devlet terörüdür.


"nedem av tüfekleriyle vuruyorsunuz, neden salıncak ipleriyle boğuyorsunuz, neden yağmurda sığındığımız duvarların altında taşa tutuyorsunuz?

kalbinizi söküp alan biz değildik ki.."

   liora   21.11.2009 21:08
   #1749581
19.

yok, olmuyor. 12 yaşında bir çocuğun bedenine iki düzine kurşunu sığdırıp, aklı başında bir yorum yapamıyorum. delilik bu!

   halterci karinca   09.09.2010 23:41
   #2158910
20.

doğu'da çocuk olmak ölümden başka kimin umurunda...

   the rumble fish   24.11.2010 11:17 ~ 11:27
   #2241686

12 

 

sayfa

 / 2 

reklamı kapat

görseller

yazdır