umit cihan tarho

1.

oruc tutmadigi gerekcesiyle ulkuculer tarafindan tarafindan bicaklanarak oldurulen inonu universitesi ogrencisi(-idi). 7 ocak 1998

tarho yu katleden fasislerden birinin savunmasinda olayin mhp ve ulku ocaklariyla baglantili oldugu itiraf edilmesine ragmen, davanin siyasilestirilmemesi icin tum caba sarfedilmistir. iddialara gore ulku ocaklari sanik ifadelerine mudahele etmis, cezevinde saniklarla cep telefonu yoluyla baglantiya gecmis, ve dava surecini etkilemis. zaten daha sonra da sartli saliverme yasasindan yararlanan fasistler 2001 de serbest birakilmislar. herhalde su siralar, ellerde doner bicak, kimin agzinda kurdan var, kim salyangoz satiyor onu "denetlemekle" mesguldurler. turkiye onlarla gurur duyuyor!

hayatı pahasına hukuksal bir "hatayı" ortaya çıkarmış şanssız genç. katillerinden biri daha önce tecavüz suçundan mahkum olduğu halde bir türlü yakalanamamıştı, ama her nasıl oluyorsa üniversite öğrenimine devam etmektedir. bıçaklama olayından sonra arandığı, daha önceki suçundan dolayı hapis yatmadığı ortaya çıkmıştır.
*

inönü üniversitesi'nde, önceki akşam oruç tutmadığı gerekçesiyle bıçaklanan iki öğrenciden ümit cihan tarho, beyin fonksiyonlarını yitirerek bitkisel hayata girdi. tarho'nun yaşamından ümit kesildi.
önceki gün iskenderun yüksek öğrenim yurdu'nda aynı nedenle çıkan kavgada yaralanan halil ibrahim gören'in sağlık durumunun ise, düzelmekte olduğu bildirildi.
malatya kent merkezinden, üniversite otobüslerinin kalktığı durakta oruç nedeniyle tartışan karşıt siyasi görüşlü bir grup öğrenci arasında çıkan kavgada, ümit cihan tarho'yla rıza ali payam, oruç tutmadığı gerekçesiyle bıçakla yaralandı. devlet hastanesi'ne kaldırılan payam ayakta tedavi görürken, tarho'un kalbinden yara aldığı anlaşıldı. komaya giren eğitim fakültesi tarih bölümü öğrencisi tarho, daha sonra turgut özal tıp merkezi'ne kaldırılarak yoğun bakıma alındı. doktorlar, dün öğlen saatlerinde beyin fonksiyonlarını kısmen yitiren tarho'nun, suni solunum cihazına bağlandığını söyledi.

*

   ironick   06.05.2007 07:01
   #376635
 
reklamı kapat

yazdır