universitelerde rektorluk secimleri

1.

bir insan neden rektör olmak ister?

her ne kadar "baş ol da istersen soğan başı ol" denilen bir gelenekten geliyorsak da, bilimsel çalışmaları bir yana bırakıp idari-mali işlerle hemhal olmanın arkasında bir şeyler olması gerekir diye düşünmeli.

bu düşüncemi destekleyen bir olgu da, rektör ve hatta dekan seçimleri öncesi, bu görevlere talip olanların üniversitelerinde, beldeye belediye başkanı olmak isteyenler gibi propaganda-kulis çalışmaları yapmaları. bir zaman sonra bir aday şunun adamı, bunun adamı diye anılıyor oy veren kesim; o derece.

bu sorumun yanıtını soru aklıma geldikten bir iki gün sonra aldım; selçuk üniversitesi rektörü tutuklanıp evinde arama yapılırken evinde bulunan bir trilyon lira vasıtasıyla.

öğretim görevlisi olarak çalışan bir insanın tüm hayatı boyunca kazanacağı paradan daha büyük bir paradır bu para. sonunda kararı yargı verecek tabi, ama bir öğretim görevlisinin maaşının dört milyar olduğu günümüzde 250 aylık maaşa denk bir parayı maaşından biriktirmesi ve sonra bu parayı da evinde saklaması mümkün görünmüyor bana. (not: 250 ay 21 yıl yapar.)

tam bu noktadayken büyük vatansever kemal alemdaroğlu'yla ilgili bir habere ulaştım. istanbul üniversitesi rektörü'yken katılmadığı ameliyatlara katılmış gibi görünüp ayda 110 milyar döner sermaye parası almış, ama bu iddia yök tarafından soruşturmaya değer bulunmamış. biraz daha bakınınca bu kez dumlupınar üniversitesi gözüme çarptı. buyurun link burada:

http://haberturk.com/...3&cat=130&dt=2008/10/27

van üniversitesi'nin kahraman rektörünün de ne durumda olduğunu iyi kötü biliyoruz.

bu tür haberlere her gün her an her yerde ulaşmak mümkün.

ne kadarı doğrudur, ne kadarı yanlıştır, ama orta yerde çeşitli iddialar vardır ve bunların hiçbiri araştırılmamaktadır.

hal böyleyken, üniversite rektörlerini cumhurbaşkanı atamış veya yök atamış, önemi yoktur. bu iş baştan bozuktur ve bozukluk 12 eylülün bize bir kötü armağanıdır.

sorunun çözümü de ıslahattan geçmez. yök tamamen kaldırılmalı, özerk üniversite düzenine geçilmelidir.

   tirmali yorum   17.01.2009 12:27
   #1163191
 
reklamı kapat

yazdır