university college london

1.

11 şubat 1826 yılında ingiltere'nin üçüncü üniversitesi olarak kuruldu.


university college london'un kurulmasının ingiliz tarihindeki önemi çok büyüktür. zira o döneme kadar ingiltere'de sadece oxford ve cambridge üniversiteleri mevcuttu. bu üniversiteler ayrımcı bir yaklaşımla ingiliz kilise'sine üye olmayanları kabul etmemekteydiler.

university college london'un kuruluş sebebi de bu ayrımcılığa bir son vermek, her dinden insana yükseköğretim imkânı sağlamaktı. büyük britanya'nın ilk laik eğitim kurumu olarak bilinir.

bu ilke ile hareket eden üniversite büyük ilklere imza atmıştır. mesela doğudan gelen ilk japon öğrenciler ucl'de öğrenim görüp kendi ülkelerine dönmüş, orada modern japonya'nın yapılandırmasında önemli rol üstlenmişlerdir. ayrıca ingiltere'de bayan öğrencilere erkeklerle eşit hakta öğrenim imkânı tanıyan ilk üniversitedir.

üniversitenin ana kampüsü santral londra, gower street'tedir. özellikle tıp dalında ün yapmıştır.

shanghai jiao tong üniversitesi'nin her sene hazırladığı ve dünyanın en iyi 500 üniversitesinin sıralandığı academic ranking of world universities'de 2008 yılında dünya sıralamasında 22., avrupa sıralamasında 3., büyük britanya sıralamasında 3. ve londra sıralamasında 1. akademik kurum olarak yer almaktadır.

   1afmacun yenir mi   26.05.2009 17:30
   #1406658
 
reklamı kapat

yazdır