university of cambridge

1.

ingiltere’de ouse nehrinin cam kolu üzerinde kurulmuş bir köprüden adını almış üniversite.

   ookuu   02.05.2007 03:03
   #366397
2.

cambridge üniversitesi (ingilizce: the university of cambridge veya cambridge university), en eski ikinci ingilizce eğitim veren üniversite olup; cambridge, ingiltere'de kuruludur. belgelikler (arşivler) , üniversitenin cambridge'deki bir akademisyenler derneği sayesinde geliştiğini göstermektedir.
bu akademisyenler büyük olasılıkla, 1209 yılında yerli halk ile aralarında kavga çıkması sonucu oxford'dan kaçan akademisyenlerdi. cambridge üniversitesi 81 üyesi ile dünyada en çok nobel ödülü almış olan kurumdur.

cambridge üniversitesinde kolej sistemi uygulanmaktadır. bu sisteme göre üniversitede okumak isteyen her öğrenci veya her akademisyen bir kolejden kabul edilmek zorundadır. kolejler üyelerine uygun şartlarda barınma ve yiyecek imkanları ile beraber sosyal bir ortam sunmaktadırlar. üniversiteyi oluşturan ve kendi aralarında akademik ve spor gibi konularda sıkı bir rekabet bulunan 31 özerk kolej vardır. üstelik bu üniversite yurt dışında movers, flyers, ket, pet gibi sınavlar da yapmaktadır.

cambridge üniversitesi özellikle ünlü bilim adamları yetiştirmesiyle ünlüdür. ısaac newton, charles darwin, william harvey, paul dirac, j. j. thomson, ernest rutherford, jane goodall, james clerk maxwell, francis crick, alan turing, stephen hawking bunlardan bazılarıdır.


cambridge üniversitesi, 2006 yılında uluslararası derecelendirmelerden the times higher education supplement (thes) ve şanghay jiao tong university listelerinde dünya'nın en iyi 2. üniversitesi oldu.


kolejler

cambridge üniversitesi'nin şu an 31 tane koleji bulunmaktadır. bunlardan 3 tanesi (new hall, newnham, lucy cavendish) sadece kızları kabul etmektedir. kalan 28 tanesinde karma eğitim vardır. en son magdalene 1988 yılında sadece erkek öğrenci kabul etmeyi bırakıp karma eğitime geçmiştir. 2 kolej (clare hall ve darwin) yalnızca lisansüstü öğrenci kabul eder. önceden var olup da şu anda olmayan bazı eski kolejler de bulunmaktadır.

buradan ışık ve kutsallık doğar.
(hinc lucem et pocula sacra)
kuruluş yılı 1209
yer cambridge, ingiltere
rektör edinburgh dükü
(yardımcı rektör, prof. alison richard
öğrenci sayısı 18,933 (2004-2005)
akademik personel
üniversite türüdevlet üniversitesi
eğitim diliingilizce

internet adresi http://www.cam.ac.uk

*

   lain evrah   14.07.2008 13:55
   #974172
 
reklamı kapat

yazdır