unix

1.

1969 yılında, ken thompson ve dennis ritchie tarafından bell laboratuvarları'nda geliştirilmiş, çok kullanıcılı, çok görevli yapıyı destekleyen işletim sistemi. tabanı multics ve unics'e dayanır. 73 te c ile tekrar yazıldıktan sonra taşınabilir ve çok işlemcili sunucularda bir standart hale gelmiştir. 94'te unıx adı ve hakları the open group'a devredilmiştir. linux'un amcasıdır ve linux'un temellerini olusturur.

   boy with bubblegun   30.11.2006 04:14
   #124412
2.

kökleri 1965 yılında mıt, at&t bell labs ve ge'nin birlikte geliştirdikleri multıcs (multiplexed operating and computing system) projesiyle atılmıştır. multıcs projesinin hedefi çoklu kullanıcının bilgisayar erişimine izin vererek eşzamanlı veri paylaşımını gerçekleştirebilmekti.

1969 yılında proje karmaşık bir hal almaya başlamış ve at&t bell labs projeden çekilmiştir. ancak aynı yıl içinde, bell'de araştırmacı olarak çalışan ken thompson'ın multıcs yazılımını simüle eden bir dosya sistemini kodlamasıyla unix'in ilk sürümü unıcs (uniplexed operating and computing) ismiyle çıkmıştır. ilk sürümü assembler ile yazılmış olup, sadece yazıldığı tür makinada çalışabilen bir versiyondu. günümüzde kullanılmakta olan unıx markasını kullanabilen işletim sistemlerinden başlıcaları ;

linux
freebsd, openbsd, netbsd
minix
sun solaris
ıbm aıx
hp-ux
sgı ırıx
sco unixware
digital unıx
xenix
mac

   makyajsiz palyaco   30.04.2010 15:21
   #2045582
 
reklamı kapat

yazdır