uzayda bosluk

1.

bilim adamlarinin astronomiye dair yegane kesiflerinden biri. en bos gorunen kara deliklerin bile ici doluyken, tek kelimeyle bos bir alan kesfedilmis uzayda, hem de kocaman.

minnesota üniversitesi'ndeki bir araştırma ekibi, dünyadan yaklaşık 1 milyar ışıkyılı uzaklıkta olduğu belirlenen söz konusu boşluğun niçin orada bulunduğu hakkında bir fikir sahibi olmadıklarını vurguladılar.

keşfi yapan bilimsel araştırma ekibinden astronomi profesörü lawrence rudnick , ''astrophysical journal'' adlı bilimsel dergide yazdığı makalesinde, ''şimdiye kadar hiçkimsenin bu büyüklükte bir boşluk bulmamış olması bir yana biz bile bu boyutta bir boşluk bulmayı beklemiyorduk'' dedi.

rudnick ve bilim ekibinin diğer üyeleri, shea brown ile liliya williams, dergide kaleme aldıkları makalede, söz konusu dev boşluğu, wilkinson mikrodalga anisotropi araştırma uydusuyla evrendeki soğuk bir nokta üzerinde yaptıkları araştırma sırasında bulduklarını belirttiler. dergide, kozmik mikrodalga fonu adı verilen, evrenin doğumuna neden olan büyük patlama'dan arta kalan zayıf radyo sinyali üzerinde yapılan bir araştırmanın söz konusu bölgenin daha soğuk olduğunu gösterdiğine işaret eden rudnick, ''gökyözündeki bu noktada farklı bir şey olduğunu zaten biliyorduk'' dedi.

rudnick'in araştırma ekibindeki arkadaşı williams ise ''bulduğumuz şey ne gözlemsel etüdlere ve ne de evrenin evrimi hakkında yapılan geniş ölçekli bilgisayar simülasyonlarına göre normal değil.'' ifadelerini kullandı.

araştırmayı yapan astronomlar, orion (avcı ) takım yıldızının güneybatısında yer alan eridanus takım yıldızının bulunduğu bölgede olduğu saptanan boşlukta, doğrudan görülemeyen, ancak yerçekimsel güçlerin ölçülmesiyle belirlenebilen karanlık maddeden bile eser bulunmadığına dikkati çektiler.

   witchorexia nervosa   28.12.2007 00:16
   #790074
 
reklamı kapat

yazdır