v.c. andrews

1.

çocukluğunda geçirdiği bir kaza sonrası ömür boyu tekerlekli sandalyeye bağımlı kalan amerikalı yazar, 1986 yılında hayatını kaybetmiştir.
ölümünden sonra, yazdığı müsvetteler kitap haline getirilip basılmış, özellikle çatı serisiyle büyük okuyucu kitlesine ulaşılmıştır.
müsvetteler bir süre sonra tükenmiş olacak ki, andrews tarzına sadık kalan bir yazar bulunarak vc andrews ismiyle kitaplar basılmaya devam etmiştir, hala devam etmektedir. fakat çatı serisiyle başlayan andrews tadını vermemektedir.

ortaokul dönemim ve lise yıllarımın başlarında severek okuduğum, elimden düşürmediğim andrews kitapları, genel olarak korku-gerilim türü gibi görünse de, esasta korku-gerilim-duygusal bileşimi bir tarzdadır. okurlarını gerilimin doruk noktasına çıkardığı an birden duygu seline bırakarak dumur etmesini bilen bir yazardır.
kitaplarında genelde garip aile ilişkileri işlenir. hemen her kitapta köklü zengin bir aile, ensest bir ilişki, fevkılade güzel bir kız, yelloz bir anne ya da büyük anne ve tabiki sırlar vardır. aile köklü olsa da ilişkileri karmakarışıktır; her an her yerden başka bir baba, başka bir kardeş ya da başka bir çocuk çıkabilir.
tasvir ve tanımlamaları mükemmel olan yazarın kitaplarındaki başka bir özellik de, akıcılık içinde arada sıkıcı olduğunu düşündüğünüz anlarda birden yok artık dedirtecek zincirleme sır halkasından bir kesitin ortaya çıkması.

yazarın yaşamıyla ilgili kimse tarafından net bilgiler elde edilemese de, yazarın köklü bir aile mensubu olması sebebiyle, yeni gençlik döneminde ensest bir ilişki kurbanı ve buna göz yuman bir annesi olduğu olasılığı üzerinde durulur ki kitaplarını okuyanlar için güçlü bir olasılılıktır*.

yazarın eserleri:

çatı
çatıda bir kız
çatıdaki çığlık
çatıdaki dikenler
çatıdaki fısıltılar
çatıdaki kelebekler
çatıdaki kıvılcım
çatıdaki nefes
çatıdaki pırıltılar
çatıdaki rüzgar
çatının karanlığında
çatının sırları
gazap tohumları
öç yuvası
gece yarısı müziği
gizli mücevher
kalbimin şarkısı
kimsesiz kelebek
yetimler
olıvıa
lekeli altın

*serinin başlarındaki eserlerçatı serisi yazarın kendisine aittir, kalanı klon anderws'e ancak nereden itibaren bilmiyorum.

   matarama su ko   13.03.2007 17:46
   #261876
2.

bütün kitapları genel olarak birbirine benzeyen yazar. karakterler hep güzel veya yakışıklıdır, genelde de sarı saçlı mavi gözlüdür. çoğu kitabında ikizler mevcuttur. arada bir sakatlık da olmak zorundadır tabii..

   kozzi   19.06.2007 12:18
   #480778
3.

ortaokul dönemindeyken okuma gafletinde bulunduğum** kendini sürekli tekrarlayan yazar.

kitapları türk filmi tadındadır.bir esas kız bi de esas oğlan vardır ve bunlar türlü nedenlerle kavuşamazlar falan filan.. *

kitaplarında dikkatimi çeken başka bir şey ise ensest ilişkinin çok fazla olmasıdır.andrews kitaplarında sevişen kızla oğlanın akraba olma olasılığı %80 civarındadır.*

   odo   31.07.2007 20:58 ~ 26.08.2007 18:30
   #582946
4.

ergenlige giris donemlerime denk gelmiştir okudugum zamanlar.kurdugu basit cumleler ve o zamanlar cok heyecanli buldugum kurgusuyla okuma alişkanligi kazanmama yardimci olsada simdi dusununce bir psikopat olarak yetişip ensest ilişkilere ilgi duymaktan ucuz kurtulmusum g.tu basi oynak ergen psikolojisiyle sukurler olsun diyorum o decere.zira kadin surekli sevişen abi kardeslerden(oz!)ikizlerden vs cok normallermiş gibi bahsetmekteydi.
ayrica cati adi tasimayan bi kitabi bile yoktu sanirim.

   badilican   01.08.2007 16:21 ~ 04.08.2007 01:02
   #584683
 
reklamı kapat

yazdır