va vis et deviens

1.

dilimize bir sans daha diye cevrilmis film.

vizyonda gosterilmemis ulkemizde, festival filmidir.

konusu soyle;

1984 yılında, açlık ve iç savaştan kaçan binlerce etiyopyalı yahudi, israil ve amerika’nın ortak düzenlediği “musa” kod adlı askeri bir operasyonla sudan’dan israil’e götürüldü. bir anne, bu karmaşanın tam ortasında, dokuz yaşındaki oğlunu uçağa ilerleyen kalabalığa doğru iter ve “git, yaşa ve öyle ol” der. çocuk yahudi değildir, ama israil’de, açlıktan kaçan bir yahudi ve bir yetim olarak karşılanır. yıllar geçtikçe yahudi, israilli, evlatlık verildiği liberal görüşlü aile sayesinde fransız kimliklerini edinir ama birçoklarının gözünde hâlâ sadece bir zencidir. dini ve batı değerlerini öğrenirken ırkçılığı ve savaşı da öğrenir. büyür, okulunu bitirir, ama sırrını kimseye söyleyemez, geride bıraktığı annesini bir gün bulma umudunu da asla kaybetmez. aşık olurken bile aynı korkuyu yüreğinde hisseder: ya yalancı olduğu ortaya çıkarsa?

   bosveeer   30.04.2007 12:15 ~ 21.10.2008 11:35
   #361567
2.

her bir sahnesiyle insanın içine en derinden işleyen 2005 yılında filmekimi tarafından gösterilmiş bir fransız-israil filmidir.

muhtemelen filmin adını aldığı, işte o sahne öldürür adamı alimallah. *** bir de fransız annenin evlatlık çocuğun, bu çocuktan korkmayın vs tarzı haykırışlarıyla çocuğun yüzünü yaladığı sahne de ayrıca içe işler. ibranice'ye de sempati duymama sebep olmuştur film.

ve de geçen yıl izle diye greengrass'a verdiğim fekat hala alamadığım filmdir..

   balikistifi   09.10.2009 12:24 ~ 12:24
   #1654864
 
reklamı kapat

yazdır