valensiya

1.

ispanya'da comunidad valenciana özerk bölgesinin başkentidir.ispanya 'nın üçüncü büyük şehri ve costa del azahar 'da bir endüstri merkezidir. 2006 tahminlerine göre şehir merkezi nüfusu 808,000 'dir.metropolitan alan nüfusu ise 1,807,396'dır.şehrin belediye başkanı rita barberá nolla 'dır. valencia 'da akdeniz iklimi yaşanır,yazlar sıcak ve kurak,kışlar ise serin geçer.

şehrin ilk ismi latince güç,kuvvet anlamına gelen valentia'dır.endülüslüler zamanında şehre balansiya ismi verilmişti

şehrinin en önemli meydanı içinde belediye binası,klasik filmlerin gösterildiği la filmoteca ve pek çok barın ve restorantın olduğu plaça de l'ajuntament 'dir.bunun dışında plaça de la reina ve plaça de la verge şehrin önemli meydanlarındandır. şehirde özellikle turia bahçeleri önemli bir yere sahip bir alandır.bu parkın içinde çocuk oyun alanları,bir çeşme ve spor kompleksleri bulunmaktadır.

valencia romalılar tarafından bulunmuş ve birçok farklı kültüre ev sahipliği yapmıştır. bölgeye romalılar, vizigotlar, morslar ve aragonlar göç ederek şehri ekonomik ve kültürel olarak zenginleştirmişlerdir.

1094 de rodrigo díaz de vivar (el cid campeador diye adlandirilan) hristiyanlik adina valencia yi fethetti. fakat sehir daha sonra 1102 de almovaridlerin eline gecti. hemen arkasindan mors egemenliginde olan şehir 1238 yilinda aragonlu james ı tarafindan ele gecirildi ve valencia kralligi kuruldu.

15. ve 16. yy boyunca valencia akdeniz kıyılari boyunca en buyuk ve en onemli ticaret merkezi haline geldi. bu donem valencia’nin hem ticari hem de sanatsal anlamda altin cagini olusturur. joanot martorell ( tirant lo blanc yazari , avrupa’da ilk modern roman), ausias march, roig de corella, ısabel de villena, jordi de sant jordi and jaume roig gibi sanatkarlar bu doneme damgalarini vurdular.

ispanya savaşı boyunca valencia avusturya arşidukunun yaninda yer aldi ve 1707 nisan'ında gercekleşen almansa savasi zaferiyle birlikte philip.v tum imtiyazlari kaldirdi. 1874'de alfonso xıı kuzey valencia kralı olarak ilan edildi.

demokrasi tekrardan yapilandirildiginda valencia bolgesi özerklik kazandi. valencia zenginleşerek ve çesitli konularda geliserek ispanya’nin hem kültürel hem ekonomik açıdan en önemli şehirlerinden biri oldu.*

   childmucur   26.07.2007 03:59 ~ 13:59
   #571072
2.

<bkz: valencia fc>

   master of pipets   26.07.2007 04:00
   #571077
 
reklamı kapat

yazdır