varsova pakti

1.

siyasal ve askeri nitelikli bir uluslararasi orgutlenme. nato'ya karsilik olarak, sovyet rusya'nin onderliginde dogu bloku ulkeleri arasinda kurulan askeri orgut. daha ii. dunya savasi surerken avrupa'da sovyet ustunlugunun ortaya cikmasi ve d.avrupa ulkelerinde komunist partilerin iktidara gecmeleri sonrasinda, arnavutluk, demokratik almanya cumhuriyeti, bulgaristan, macaristan, polonya, romanya, cekoslovakya ve yugoslavya ile s.s.c.b. arasinda benzer ikili antlasmalar imzalanmistir. savas sonrasinda a.b.d. ile s.s.c.b. arasindaki anlasmazligin giderek artmasi ve federal almanya cumhuriyeti'nin bati ile butunlesmesi sonucunda 1955 yilinda yukarida adi gecen devletler-yugoslavya disinda-aralarinda bir pakt olusturmuslardir. pakti kuran "dostluk isbirligi ve karsilikli yardim antlasmasi" ve nato'ya karsit bir guvenlik ve isbirligini ongormekteydi. antlasmaya gore, taraflardan birkacina avrupa'da silahli bir saldiri oldugunda, b.m. antlasmasi'nin 51. maddesi uyarinca bireysel ya da ortaklasa karsilik verilecekti.

orgutun baslica organlari; siyasal dayanisma komisyonu, disisleri bakanlari daimi komisyonu, savunma bakanlari komisyonu, silahli kuvvetler ortak komisyonu ve askeri konsey olarak belirlenmisti. merkezi moskova'da bulunan ve bulgaristan, cekoslovakya (eski), macaristan, polonya, romanya ve s.s.c.b.'nin demokratik almanya cumhuriyeti'nin federal almanya cumhuriyeti ile birlesmesinden sonraki uyeleri oldugu orgut, dunya siyasal ve ekonomik konjonkturundeki degismelerden etkilenerek cozulme surecine girmistir. 19 kasim 1990'da agik ve akkum liderler zirvesinde kararlastirilan, 25 nisan 1991 tarihinde yururluge giren bir karar ile orgutun askeri kanadi feshedilmistir. orgutun siyasal kanadinin da feshedilmesine iliskin kararin yururluge giris tarihi ise 1 nisan 1991'dir.
not:alintidir.*

   kingston   25.04.2006 22:19
   #4186
2.

maddeleri:

üyelerin ortak çıkarlarını ilgilendiren tüm sorunlarda birbirlerine danışmaları vurgulanıyor
avrupa'da silahlı bir saldırı durumunda üyelerin tek tek ya da ortak bir biçimde kendilerini savunacakları belirtiliyor
birleşik komutanlığın kurulması öngörülüyor.
siyasal danışma komitesinin kurulması öngörülüyor.
üyelerin bu anlaşmanı amaçlarıyla herhengi bir uluslararası bağlantıya girmeyecekleri ve girişimde bulunmayacakları vurgulanıyor.
tarafların birbirleriyle ekonomik ve kültürel ilişkilerinidaha ileri boyutlarda bir dostluk ruhu içinde davranacakları belirtiliyor.
bu sözleşmenin toplumsal ve siyasal sistemleri gözönüne alınmaksızın öteki tüm develetler açık olduğu vurgulanıyordu.
antlaşma 20 yıl geçerli olacaktır. sürenin bitiminden bir yıl önce, anlaşmayı sona erdirme isteğinin belirtilmemesi durumunda, anlaşmanın 10 yıl daha uzaması öngörülüyor.
varşova paktı'ın en yüksek siyasal organı siyasal danışma komitesi'dir(cpc).
doğu ile batı arasında ortak güvenlik sağlayan bir pakt yürürlüğe girince, varşova paktı'nın kaldırılması göz önüne alınabilir.

   witchorexia nervosa   22.06.2007 01:23
   #490013
3.

imzalayan ülekeler almanya, arnavutluk, romanya, bulgaristan, polonya, çekoslavakya, macaristan dır.

nato kurulduktan sonra '' nanik bizimde örgütümüz var'' demek için kurulan askeri örgüttür.

   anasibilebakireolaninsancik   07.09.2010 18:35
   #2154611
 
reklamı kapat

yazdır