vatanseverlik

1.

vatansever olma durumu.

   erkmen   18.12.2008 14:44
   #1125162
2.

tolstoy'dan:

zamanımızda vatanseverliği yüceltip genç kuşağı bu batıl inanç doğrultusunda eğiten ulusların vatanseverliğin o kaçınılmaz sonucunu, yani savaşı, es geçen çapraklaşıklığı o raddeye ulaşmıştır ki, en basit değerlendirme bu çıldırtıcı çelişkiyi göstermeye yeter: gayet cazip, ama birarada bulunamayacak iki şeyden hangisini seçeceğini sorduğunuzda, çoğu zaman ''ikisi de'' diye cevap verir çocuklar. hangisini istiyorsun: dolaşmaya çıkmak mı, yoksa evde oynamak mı? vatanseverlikle barışı bağdaştırmak, aynı anda hem dolaşmaya çıkmak hem de evde kalmak kadar imkansız. güç, servet ve şanı en büyük erdemler ve bunları silahla elde etmeyi de en takdire layık iş sayan iki silahlı adam yan yana yaşıyorsa ve bu adamları alıkoyan ahlaki, dini veya siyasi bi bağ yoksa, daima savaş arayışında olacaklar, savaşkan ilişkileri olağanlaştıracaklar ve bir kez birbirlerinin boğazına sarıldıktan sonra, fransız atasözündeki gibi, daha iyi sıçramak için ayrılacaklar, yani daha iyi gerilip birbirlerinin üzerine daha vahşice atılmak için geri çekileceklerdir.

elinde silahla komşusunu bir inekten ya da bir tarladan mahrum eden kişi, polis tarafından yakalanıp hapse atılır.dahası, böyle biri kınanıp hırsız ve soyguncu diye anılır.devletlerdeyse tam tersi: hepsi silahlıdır, üzerlerinde hiçbir nüfuz yoktur.zaten hiçbir nüfuz ve nasihate aldırış etmemek üzere silahlanmıştır

bireyin her şiddet eylemini cezalandıran kamuoyu, kendi ülkesinin gücünü artırmak maksadıyla diğer halkın mülkiyetine yönelen her gaspı övüp vatanseverlik erdemi diye yüceltir.

savaştan kaçınmak için vaazlar vermek, ikili ve üçlü ittifaklar yapmak, farklı uluslardan prenslerle prensesleri birbirleriyle evlendirmek değil, savaşın kökünü kazımak gereklidir.savaşın kökü de vatanseverlik denen şeydir.öyleyse, savaşı yok etmek için , vatanseverliği yok etmeli.vatanseverliği yok etmek içinse onun melün olduğuna dair kanaati üretmek gerekir.

insanlara savaşın melanet olduğunu söyleyin, güleceklerdir; bunu kim bilmez ki? onlara vatanseverliğin melanet olduğunu söyleyin, çoğu kabul edecektir, ama bir çekinceyle: ''evet, yanlış vatanseverlik bir melanettir, ama bizim güttümüğüz başka çeşidi''

nedir bu iyi vatanseverlik, kimse açıklamaz. iyi vatanseverlik , çoğunun dediği üzere , işgalci olmayabilir, ama işgalci olmayanı bile , ister istemez alıkoymaya yöneliktir. işgalsiz kurulan tek bir ulus yoktur ve işgal de sadece şiddet ve cinayetle becerilebilir.

insanlar istese de, istemese de, şu soru insanlığın karşısında duruyor: hesaba gelmez insan ıstıraplarına, hem fiziksel hem ahlaki ıstıraplara yol açan bu vatanseverlik nasıl bir erdem sayılabilir? bu soru cevaplanmak zorundadır. vatanseverliğin insanlara telkin edilmemesi gereken bir şey değil, kurtulmak için insanın var gücüyle mücadele etmesi gereken bir melanet olduğunu kabul etmek gereklidir.
_______________

özellikle "insanlara savaşın melanet olduğunu söyleyin, güleceklerdir; bunu kim bilmez ki? onlara vatanseverliğin melanet olduğunu söyleyin, çoğu kabul edecektir, ama bir çekinceyle: ''evet, yanlış vatanseverlik bir melanettir, ama bizim güttümüğüz başka çeşidi'' kısmını yeniden okuyun, sonra bunu "atatürk milliyetçiliği" ile yorumlayın. öpüldünüz.

   lanet olsun jack   09.11.2010 20:27
   #2231407
3.

<bkz: patriotism is the last refuge of a scoundrel>

   lanet olsun jack   09.11.2010 20:30
   #2231412
4.

erdem değildir belki, genlerimize işlediği gerçeğini de yadsıyamayız.

<bkz: kurtulus savasi travmasi>

   zelisa   09.11.2010 20:31
   #2231416
 
reklamı kapat

yazdır