vegan

1.

bu diyeti uygulayanlar hicbir hayvansal kaynakli besin tuketmeyip sadece bitkilerle beslenmektedirler. veganlarin bazilari aridan saglandigi icin bali bile reddetmektedir. bu grup icinde yer alan "fruitarianlar" taze ve sert kabuklu meyvelerle beslenmektedirler. bu tur beslenmenin vucutlarini temizleyecegine inanmaktadirlar. gunumuzde sayilari oldukca sinirlidir. <bkz: henry david thoreau>

   sherry   12.04.2006 12:17
   #3183
2.

hayvan eti yemek bir yana. hayvanla ilgili en ufak birseyi giymeyen, dokunmayan, kullanmayan bir gorus, buna deniz urunleri de dahildir.
<bkz: vejeteryan>

   punky sputnik   28.02.2007 22:13
   #241654
3.

vegan ya da veganlık, 1944'te londra'da hala işlek halde olan, vegan society'yi oluşturan yedi vejetaryen tarafından türetilmiş bir beslenme kültürüdür.

bazen "sıkı vejeteryanlık" diye de adlandırılan veganlık, en basit tanımıyla, hayvansal herhangi bir ürünü tüketmeyi reddetmektir. çoğu vegan, hayvanlardan türetilen, dolayısıyla üretilmesi için hayvanların kullanıldığı yiyecek ürünlerini tüketmediği gibi, yapımında deri, kemik, jelatin, yün vb. hayvansal maddelerin kullanıldığı yiyecek dışı maddeleri de kullanmaz.

veganlar etlerden alamadıkları protein eksiğini, soya fasülyesi gibi bitkisel besinlerle yerine koymaya çalışırlar.

vegan sözcüğü ayrıca bu öğretiye bağlı kimselerin tüketebileceği ürünler için de kullanılır. örneğin "pilaki vegandır" denilebilir.

öğretiye sıkı sıkıya bağlı kimi veganlar, fotoğraf filmi jelatin içerdiğinden, analog fotoğraf çekmeyi, şeker kamışından üretilen şeker, işlenirken hayvan kemiklerinden türetilen bir tür filtreden geçirildiği için, şeker kullanmayı rededebilirler. öte yandan, daha gevşek veganlar, tümüyle hayvansal bir ürün olduğu halde bal yemeyi veganlığa aykırı saymayabilirler.

veganlığın sınırları çok kesin ve net bir şekilde çizilmemiştir. ama vegan olmak için minimum koşulun, üretilmesi için hayvanların herhangi bir şekilde acı çektiği bütün ürünlerin reddi olduğu söylenebilir. mesela inek sütü vegan değilken, bir annenin kendi isteğiyle çocuğuna verdiği süt vegandır. *

   alon so good   12.12.2008 02:27 ~ 02:28
   #1114887
4.

süt ve süt ürünleri de dahil hiçbir hayvani gıdayı tüketmezler, ipek ve deri dahil hiçbir hayvan ürününü kullanmazlar.

   all in one   23.09.2010 17:26
   #2180786
 
reklamı kapat

yazdır