vermidon

1.

basit ağrıları gidermek için en çok kullanılan ağrı kesici. bakkallarda bile bulunabilir. sinüzit ve migren karşısında çaresizdir ama uykusuzluğun yarattığı baş ağrıları kolayca giderir.

   exnihilo   28.08.2006 23:18
   #26873
2.

her zaman elimin altında bulunan ilaç

   270   28.08.2006 23:32
   #26879
3.

genelde her ağlamamdan sonra aldığım bir ağrı kesici...

   tubish   29.08.2006 00:22 ~ 00:32
   #26893
4.

formları:
500 mg 20 efervesan tablet ambalaj

endikasyonları:
ağrı kesici, ateş düşürücü

kontrendikasyon:
vermidon cold tablet’in bileşimindeki herhangi bir maddeye karşı aşırı duyarlılığı olanlarda kontrendikedir.

uyarılar:
doktor tarafından tavsiye edilmedikçe, kalp hastalığı, yüksek kan basıncı, tiroid hastalığı, diyabet, astım, glokom, amfizem, kronik pulmoner akciğer hastalığı, nefes darlığı, prostat bezinin büyümesinden dolayı idrara çıkma zorluğu ve nefes alma zorluğu olan hastalar, vermidon cold tablet almamalıdır. aşırı dozlarda parasetamol (1-2 gün içersinde 7.5-10 g/gün) hepatik nekroza neden olabilir. pseudoefedrin normotansif hastalarda kan basıncına etkimemesine rağmen, hipertansiflerde doktor tavsiyesiyle kullanılmalıdır. klorfeniramin maleat’ın sedatif etkisinden dolayı, vermidon cold tablet alanlar motorlu taşıt ve makina kullanırken dikkatli olmalıdır. vermidon cold tablet,12 yaşın altındaki çocuklara verilmesi önerilmemektedir. özellikle çocuklarda mental uyanıklığın azalmasına veya artmasına neden olabilir. vermidon cold tablet 7 günden daha fazla alınmaması önerilmektedir. eğer semptomlar ortadan kalkmıyor ve hastalık yüksek ateşle eşlik ediyorsa, doktora danışılmalıdır. gebelik ve laktasyonda kullanımı ile ilgili yeterli bilgi bulunmadığından doktor tavsiyesi olmadan gebelerde veya emziren kadınlarda vermidon cold tablet kullanılmamalıdır.

yan etki:
özellikle yüksek dozlarda ve aşırı duyarlılığı olanlarda nadiren baş dönmesi, kusma, kabızlık, deri döküntüsü, çarpıntı,sinirlilik, iştah kaybı, zor idrar yapma, bulanık görme, karın ağrısı görülebilir.

etkileşim:
parasetamol antikoagülanların etkisini hafifçe artırabilir.trisiklik antidepresanlar, barbitüratlar ve alkol parasetamolün hepatotoksisitesini artırabilir. antikonvülsanlar ve steroid yapılı oral kontraseptiflerin kronik kullanımı karaciğer enzimlerini indükler ve parasetamolün terapötik düzeylere ulaşmasını engelleyebilirler. metoklopromid parasetamolün ince barsaklardan absorbsiyonunu hızlandırır. psödoefedrin, bretilyum, betanidin, guanetidin,debrizokin, metildopa, alfa ve beta –blokerlerin hipotansif etkisini azaltabilir. antihistaminikler alkol ve antidepresanların etkilerini artırırlar.mao inhibitörleri, antihistaminiklerin antimuskarinik ve merkezi depresan etkilerini artırır.

doz:
doktor tarafından başka bir şekilde önerilmediği takdirde; 12 yaş ve üzeri erişkinlerde, her 6 saatte 1-2 tablet alınır. 24 saatte 8 tablet aşılmamalıdır. aşırı doz ve tedavisi : aşırı dozlarda parasetamol alımı sonucu bazı hastalarda görülen hepatik toksisiteye ait ilk semptomlar; mide bulantısı, kusma, terleme ve genel vucüt kırıklığıdır. acil tedavide aşırı doz alımının ardından olabildiğince kısa süre içinde mide lavajı uygulanmalı, metionin veya n-asetilsistein verilmelidir. psödoefedrinin aşırı dozları kısa süreli anksiyete, taşikardi veya hipotansiyona neden olur. spesifik tedavi gerekmez. klorfeniramin aşırı dozları özellikle çocuklarda ve yaşlılarda merkezi sinir sistemi depresyonundan stimülasyonuna kadar çeşitli belirtiler gösterir.tedavi tamamiyle semptomatiktir.

formülü:
her tablette parasetamol 500 mg, psödoefedrin hcl 30 mg, klorfeniramin maleat 2 mg

   ugokhan   29.08.2006 00:28
   #26899
5.

bircok ulkede satısı yasak olan ve ulkemizde ise heryerde kolaylıkla bulunabilicek agrı kesici...

<bkz: kafa yapar>

   ephyra   28.05.2007 23:08 ~ 23:09
   #430294
6.

çok güzel uyku getirir. uyuyamadığınız zaman önce bir bardak süt sonra da bir vermidon 10 saat garanti veriyorum size.

   ch32   30.11.2007 22:39
   #748857
7.

hiç bir işe yaramaz ilaç..

sabahtan beri başım ağrıyor 3 tane falan attım ne uyku getirdi ne baş ağrısını geçirdi.. yarrak gibi bişey..

   analog   23.12.2009 23:05
   #1812675
8.

bu ilacin adini duydugumda aferin geliyor hemen aklima. kardes ilac gibi sanki bunlar. cocuklukta en cok adini duyduklarimizdan.

   cemkirik limon dilimi   23.12.2009 23:08 ~ 23:08
   #1812687
9.

ağrılarımı kesebilecek tek ilaç.
o da çifter çifter aldığımda.
çantamda, evde, işyerinde çekmecede kutu kutu bulundururum.
evet, ben bir vermidon bağımlısıyım.

   truly madly deeply   23.12.2010 12:22
   #2260693
 
reklamı kapat

yazdır