volvox

1.

1988 yılında şebnem ferah, duygu karpuz ,buket doran, özlem tekin, gül ağırca tarafından kurulan daha sonra solo albümlerin çıkması nedeniyle dağılan müzik grubudur.

   sioux   16.09.2006 01:05
   #44204
2.

türkiyenin ilk bayan rock grubudur.. *

   mr writer   16.09.2006 01:07
   #44209
3.

gelişmiş bir bakteri kolonisi adı

   eke eke   16.09.2006 01:51
   #44277
4.

sebnem ferahın kurduğu zamanlarının ötesindeki bir guruptur..
<bkz: ışığın yansıması>

   tanyasalpe   16.09.2006 01:56
   #44285
5.

1988 yılında şebnem ferah tarafından kurulmuş, tamamı kızlardan oluşan bursa'lı bir hard rock grubu. grupta şebnem ferah'ın yanısıra duygu karpuz, ebru bank, gül ağırca, buket doran ve 1992 yılında gruba dahil olan özlem tekin boy gösterdi.


şebnem ferah - elektro gitar ve vokal,
duygu karpuz - gitar,
ebru bank(eroğlu) - bass,
gül ağırca - davul,
özlem tekin - klavye ve geri vokaldeydi.
ebru bank gruptan ayrılınca yerine buket doran geçti. buket, grupta bass gitar çalıp geri vokal yapıyordu.


şebnem ferah - odtü ekonomi,
ebru bank - boğaziçi ingiliz dili ve edebıyatı,
gül ağırca - marmara güzel sanatlar endüstri tasarımı,
özlem tekin - mimar sinan devlet konservatuarı müzikoloji bölümünde okumuşlar

ve volvox..
duygu, ebru ve şebnem bursa kolejinde tanışmışlar, gül ağırca ile de bursa'da tanışmışlar. 1988 yılında kurduğu grubuyla önce yadırganan sonra konser teklifleri alan şebnem ferah, sedat yıldırım sarıcan'ın da katkılarıyla düzenlenen 1989 yılındaki bursa 1.ci rock station günlerinde kardeş grup pentagramla aynı sahneyi paylaştı. (şebnem solo çalışmalarında ilk iki albümünde pentagram elemanlarıyla çalışmıştır.)

volvox bursa'da tayyare sinemasında konser verdi. şebnem ferah o zamanın en iyi grubu sayılan bursalı bandaj grubuna vokal yaptı ama sadece konserde. bursa'da bir takım konserler verdikten sonra ilk istanbul konserlerini 28 nisan 1991 saat 14:00'de pentagramla birlikte pangaltı inci sinemasında verdiler. biletler 20.000 tl'dı. boğaziçi üniversitesinde, odtü festivalinde, bilsak rock cafede, izmir clup 33de unutulmaz konserler verdiler. 1992 yılında duygu karpuz'un gruptan ayrılmasıyla klavye ve geri vokal olarak özlem tekin volvox semalarında yerini aldı. özlem tekin'in sahne tecrübesi olmasına karşın diğer hatunların sahne tecrübeleri yoktu. çünkü o zamana kadar sadece konser vermişlerdi. bunun üzerine ilk sahne tecrübelerini bedri baykam'ın açtığı dadaist barda gerçekleştirdiler. sonra sis ardından da kemancı geldi. sis ve kemancı grubun okulu haline gelmişti. bu iki mekan hatunlara müzik adına pek çok şey öğretti. önceleri kızlardan oluştuğu için yadırganan volvox sonradan kemancı ve sis barın vazgeçilmez simaları haline geldi.

konserler, sahne çalışmaları birbirini kovaladı. derken kaset çıkarmaya karar verdiler. provalar yaptılar, demoyu hazırladılar, parçaların tamamı ingilizce olarak hazırlandı, besteler, enstrümanlar hazırdı. ancak istedikleri kaseti çıkartamadılar..

şimdi şebnem ferah'ın müzik arşivinin en güzel yerinde volvox'un demosu duruyor. daha sonra ebru bank gruptan ayrıldı onun yerine buket doran (bass) geçti. fakat albümün çıkartılamaması ile başlayan ve gruptan ayrılmaların devam etmesi sonucunda ebru bank'tan sonra özlem tekin'de gruptan ayrıldı. 1994 yılında volvox dağıldı.


volvox'dan sonra..-özlem tekin beş adet solo albüm çıkardı.
- ebru bank, volvox tan ayrılınca cenk eroğlu ile evlendi, cenk'le birlikte mirkelam'ın her gece ve tüzmen'in son rüya adlı kliplerinde rol aldı. şimdilerde boğaziçi üniversitesinde öğretim görevlisi olarak çalışmakta ve bir de kızı var. ebru bank gruptan ayrılınca onun yerine bass gitara buket doran geçmişti.
- buket hala şebnem'in gerçek kadrosunda yer alıyor.
- gül ağırca ise bir ara ındians grubunda perküsyon çalıyordu. o da şebnem'e konserlerinde perküsyon çalarak eşlik ediyor.
- duygu karpuz ise volvox tan ayrıldıktan sonra pek gündeme gelmemiş.

   cankiriklari   14.07.2007 15:49
   #542209
6.

birçok kez sahneden inmek zorunda kalmıs döneminin basarılı sayılamayacak gruplarından biridir. tabi tamamen kızlardan olusmasıda ayrı bir özellik. isin garibi bu hatunlar izmir fuarında bir konser vermeye kalkmıslar. sahneye çıkıp son bir prova yapalım derken , ki çalacakları parçalar metallica coverlarından olusmakta. o sırada bir grup izleyici sahneye çıkıp burada metallica çaldırmayız diyerek grup elemanlarını tartaklamıslardır. aynı yıllarda la nuit barda bir konser vermek isteyen grup , konser gecesi sahneye çıkmıs ama parçalarını çalamayarak sahneyi terk etmistir.

   salt okunur   20.04.2009 03:51
   #1326252
 
reklamı kapat

yazdır