vostok 1

1.

vostok 1 (rusça: doğu) ilk insanlı uzay uçuşudur. sovyetler birliği tarafından 12 nisan 1961'de kozmonot yuri gagarin komutasında uzaya fırlatıldı. bu uçuşla insanoğlu ilk defa atmosfer dışına çıkmış ve ilk defa dünya yörüngesinde tur atmış oluyordu.

uçuşun asıl kozmonotu gagarin, yedek kozmonotu german titov idi.

vostok 1, dünya çevresinde bir kez döndükten sonra indi. uçuş toplam 108 dakika sürdü.

fırlatmadan sonra 25 dakika boyunca yer kontrol istasyonu uzayaracının kararlı bir yörüngeye oturup oturmadığını bilemedi. aracın doğrultu kontrol sistemi tam otomatikti. tıbbi personel, insan metabolizmasının uzay boşluğuna nasıl tepki vereceğinden emin değildi. bu nedenle, uçuş kontrol paneli gagarin'in kullanamayacağı şekilde kitlenmişti. kilidin şifresi acil bir durumda kontrolü ele alabilmesi için zarf içinde yine gagarin'e teslim edilmişti. vostok aracının yörüngesini değiştirme imkânı yoktu, sadece doğrultu değiştirebiliyordu. yörünge değiştirebilen uzayaraçları çok daha sonra, gemini ve soyuz projeleri ile imal edilecekti. uçuşun büyük kısmında vostok aracının doğrultusu kendi halinde salınmaya bırakıldı. iniş motorunun ateşlenmesinden az önce aracın doğrultusu otomatik sistem tarafından düzeltildi.

iniş motorları afrika'nın batı kıyısı açıklarında, angola yakınında, iniş noktasından 8.000 km uzaklıkta ateşlendi. sıvı yakıtlı retro roketler 42 saniye boyunca çalıştı. ağırlık sınırlaması nedeniyle bu roketlerin bir yedeği yoktu. ancak vostok aracındaki pek çok sistem gibi, bu roketlerin çalışmaması durumuna karşı önlem alınmış, yörünge 10 gün kadar sonra uzayaracının kendi kendine atmosfere gireceği şekilde ayarlanmıştı. araçta bu süre için yeterli yiyecek ve içecek bulunuyordu.

iniş ateşlemesinden on saniye sonra ayrılması gereken vostok hizmet modülü beklenmedik şekilde iniş kapsülü şarik'e bağlı kaldı. atmosfere giren vostok, hizmet modülünün yarattığı aerodinamik bozukluk nedeniyle çılgınca dönmeye başladı. yaklaşık on dakika sonra iki modülü birbirine bağlayan kablolar yanarak koptu ve şarik kararlı bir durum aldı.

gagarin, iniş sırasında yeryüzüne 7 km kala fırlatma koltuğuyla kapsülden ayrıldı ve yere kendi paraşütüyle indi. vostok 1'de de paraşüt olmasına karşın, uzayaracının ağırlığı nedeniyle iniş çok sert olacağı için bu yöntem tercih edilmişti. sovyetler uzun süre gagarin'in araçtan atladığını açıklamadılar. zira uluslararası havacılık federasyonu kurallarına göre o yıllarda bir uçuşun başarılı sayılması için pilotun uçakla birlikte yere inmesi gerekiyordu. günümüzde, soyuz 1'in başarılı bir uçuş olduğuna dair bir şüphe yoktur.

   ilelebetmuhalefet   20.07.2007 01:02
   #556918
 
reklamı kapat

yazdır