webmaster

1.

bir internet sitesinde gorev alan kisiye verilen isim. aslinda degil. cunku o kadar buyuk bir kavram karmasasi var ki bu isim uzerinde. kimilerine gore bir internet sitesinin tasarimini ve kodlamasini hazirlayan, icerigini yerlestiren kisi; kimilerine gore ise bir sitenin yonetilmesinden sorumlu tutulan kisidir. sannimca ikisi de degildir.

bundan yuzyillar once internet daha yeni icat edilmis iken internet sayfalari cok detayli degildi. birkac html komutu bilen herkes webmaster olabiliyordu. cunku web tasarimi denilen bir konu yoktu. internetin gelismesi ile basimiza bu belalar* acildi. dolayisiyla yuzyillar once bu kavramlari ayirmak gereksizdi. herkes webmaster seklinde anilmaktaydi. internetin gelismesiyle bir cok ek uzmanlik alani da acildi.

bir internet sitesinin tasarimini hazirlayan kisi web tasarimcisidir.

bir internet sitesinin altyapisini hazirlayan kisi web programcisi olarak adlandirilir.

internet sitesinin yonetimini saglayan kisi ise site yoneticisidir *.

gunumuzde bu kavramlar o kadar cok karistirilir ki inanamazsiniz. peki gercek webmaster kimdir? webmaster internet sitesinin tasarimini hazirlayan, gerekli ise altyapisini hazirlayan, icerigini yerlestiren, sitesinin reklamini yapan, sitesinin yonetimini elinde bulunduran, 10 parmaginda 10 marifet olan kisidir*.

yine sannimca gercek webmaster sayisi sanilanin aksine cok azdir. biz internet sitesiyle ilgilenen herkese webmaster sifatini yapistiriyoruz. oysa ki cok yanlis. herkesi uzmanlik alanina gore isimlendirmek icap etmektedir.

<bkz: turkwm>
<bkz: coder psikolojisi>

   ferro   18.07.2006 18:58 ~ 25.08.2006 22:07
   #12894
2.

günümüzde hazır scriptleri kullanarak kendine bu ismi veren şahıslar.

   kalemeticin   30.09.2006 02:41
   #61691
3.

<bkz: html asp aspx php xml c# java script hack photo shop flash linux ana dili gibi bilen orjinal tasarım yapan,siteyi yöneten,zamanla bilgisayar denen oyuncakla kafayı kırmış insan gurubu>

   web amele   30.09.2006 02:55 ~ 02:59
   #61726
4.

mesleğim olan meslek gruplarından.

şu unutulmamalıdır; hazır scriptler falan filan gibi kodlamalarla işi bilen kişi tarafından yapılanlar arasındaki fark kol gibidir. o yüzden bir siteyi sıfırdan oluşturabilecek, asp,visual dat net mysql gibi ver tabanları ve programlama dilleri ile siteyi oluşturabilecek kişidir. ayrıca işi bien biriyseniz büyük firmaların webmasterı olmanızda herhangi bir engel yoktur.

   thecool   19.03.2007 20:29 ~ 20:32
   #274206
5.

master kelimesinin buradaki karşılığı uzman olarak nitelendirilebilir. web uzmanı olmak için de programlama dili bilmek şart değil. zamanla çeşitlendirilmiş web uzmanlık alanlarının hepsine bir kulp bulmak yerine, işini iyi yapanla yapamayanları ayırt etmek yeterlidir.

hazır script kullananların webmaster olmadığı, olamayacağı varsayımı tamamen asılsızdır. örneğin bir iletişim formunu yeniden yazmak yerine yazılmışı düzenleyip geliştiren, ama yazmak kadar zaman harcamayan, ya da hiç geliştirmeden kullanan, kullanabilen, istediği yapıya dönüştürebilen, alanında başarılı işler yaratmış yazılımcılar / tasarımcılar / düzenleyiciler / yöneticiler adına ne derseniz, bu insanların webmaster olmadığını nasıl söyleyebilirsiniz ki.

mesela wordpress kurulum paketini sunucu üzerinde açıp yine hazır bir arayüz kullanarak iki üç menü ve üç beş makaleyle site kuran insan da webmaster'dır, yukarıda bahsettiğim benzersiz ya da yarı benzersiz tasarım / yazılım işleriyle uğraşan insanlar da webmaster'dır. sınıflandırmayla mesleğin birbirine karıştırıldığını düşünüyorum.

   kaanozer   22.09.2009 03:54
   #1621827
6.

html internet dilini yemiş yutmuş,tasarım'ın en ince noktalarını bilen,sörf olarak tabir edilen olayın kitabını yazmış olan şahıslara verilen ünvandır.

bu kişiler site yapar,yönetir,site üzerinden para kazanır.işleri budur.

web tasarımda kullanılan programların tüm butonlarını bilen,bütün etiketleri ezberleyen,ve yaptıgı tasarımlarla insanların ovgusunu kazanmayı basaran kisilerdir."her sitenin bir webmaster'i varmı?" sorusu sorulur devamlı.
bana sorucak olursanız bu imkansız.dunyada sayısız sayıda internet sayfası var.her siteye bir webmaster dusecek olursa,yaklasık olarak 200 yıl boyunca her okul sadece web tasarım mezunu verse o zaman bu sayıya ulasılabilir heralde.

bu kisilerin yaptıgı sitelerin guvenligi o kisilere ait degildir.webmaster site tasarımından,yürütülmesinden ve yönetiminden sorumludur.site uzerinden yapılan yeniliklere,düzenlemelere,resimlere,videolara vb. konulara bakar.

her html dili bilen kişinin webmaster olması soz konusu degildir.bunun ucunda 4-5 yıllık bir egitim var.okulda ogretilen bilgiler bu konuda hice sayılamaz.webmaster olma yolunda emin adımlarla yürüyen biri olarak bu konuları goz onunde bulundurarak hareket ettigimi belirtmek isterim.

   napoleon   27.10.2009 20:59 ~ 17.02.2010 07:55
   #1695789
7.

bu sitenin sahibi insan , aynı zaman da arkadaşımdır kendileri...
http://ddizayn.net/

   xmtx   20.02.2011 19:38
   #2305985
 
reklamı kapat

yazdır