william shakespeare

1.

ingiliz sair, oyun yazari. en bilinen eserleri:

komedileri:
vi. henry (1590-1592)
titus andronicus (1592)
hircin kiz (1593)
veronali iki centilmen (1594)
romeo ve julyet (1595)
ii.richard (1595)
bir yaz gecesi ruyasi (1595)
kral kohn (1596)
venedik taciri ( 1596)
vi.henry ( 1599)
windsor'un sen kadinlari (1599)
nasil hosunuza giderse ( 1599)
on ikinci gece ( 1599)

trajedileri:

julius sezar (1599)
hamlet (1601)
troilus ve cressida (1601)
othello (1603)
olcuye olcu (1604)
kral lear (1605)
machbeth (1606)
antonius ve kleopatra (1706)
atinali timon ( 1607)
coriolan ( 1607)

romanesk:

cymbeline ( 1609)
kis masali (1609)
firtina (1611)
viii. henry ( 1612)

   sherry   14.04.2006 17:49 ~ 16.11.2006 14:02
   #3685
2.

"nedir isim ? ismini gül verdiğimiz , ismi farklı da olsaydı , yine güzel kokardı."
romeo ve julliet 'den ...

   vendetta   07.08.2006 17:41
   #21427
3.

ünlü ingiliz oyun yazarı ve şairi.
stratford-upon-avon’da doğan shakespeare’in yaşamı hakkında bildiklerimiz kilise, mahkeme ve tapu kayıtları gibi resmi belgelerle çağdaşlarının onun kişiliği ve eserleri hakkında yazdıklarına dayanır. hali vakti yerinde bir esnaf olan, aynı zamanda yerel yönetimde sulh hakimliği ve belediye başkanlığı gibi önemli görevler üstlenen john shakespeare’in üçüncü çocuğu ve en büyük oğludur. babasının maddi durumu daha sonraki yıllarda bozulsa da shakespeare’in diğer eşraf çocukları gibi ilkokuldan sonra eğitim dili latince olan king’s new school adlı ortaöğretim okuluna devam ettiğine ve burada roma edebiyatının klasikleriyle tanıştığına kesin gözle bakabiliriz. üniversiteye gitmeyen shakespeare’in latincesinin düzeyini tam olarak bilemediğimizden kaynak olarak kullandığı bazı eserleri asıllarından mı, yoksa çevirilerinden mi okuduğu hakkında bir şey söyleyemiyoruz.

1582’de on sekiz yaşındayken kendisinden sekiz yaş büyük anne hattaway ile evlenen shakespeare’in bu evlilikten beş çocuğu olmuş ancak oğlu hammlet’i 1596’da kaybetmiştir. 1585 yılı ile 1590’ların başı arasındaki yaşamı hakkında elimizde güvenilir bilgi yok. ancak shakespeare’in bu yıllar içinde londra’ya gelip aktör ve oyun yazarı olarak tiyatroculuk mesleğine başladığını ve kısa zamanda ün kazandığını biliyoruz. londra’da yaşadığı yıllarda stratford ve ailesiyle ilişkisini düzenli olarak sürdüren shakespeare’in profesyonel yaşamı çok yoğun geçmiş. soneleri (“sonnets”), konularını klasik mitolojiden alan iki uzun öyküsel şiiri (“venus and adonis” ve “the rape of lucrece”) ve oyunlarıyla tanınan shakespeare yazarlık ve aktörlüğün yanı sıra çalıştığı tiyatro kumpanyasının altı ortağından biriydi. eline geçen paranın önemli bir kısmıyla emlak satın almış ve bu yatırımlar sayesinde 1610’da stratford’a oldukça varlıklı bir kişi olarak dönmüştür.

işleriyle ilgili olarak ara sıra londra’ya gitse de yaşamının son dönemini stratford’da geçiren shakespeare 23 nisan 1616’da ölür. stratford’luların bu ünlü hemşerilerinin onuruna yaptırıp kiliseye koydukları anıtta, adının sokrates ve vergilius’la birlikte anılması dikkat çekicidir.
*

   exnihilo   31.08.2006 05:47 ~ 05:47
   #27918
4.

türkiyede çok popüler olmasada dünya edebiyatında çok önemli yeri olan büyük yazar...

   dinginlik arayan ada   16.11.2006 11:33
   #110269
5.

1564-1616 yılları arasında yasamıs usta ingiliz oyun yazar, sair..ingiliz edebiyatı deyince akla ilk gelen isimdir.zamanında ingiltere'de globe theatre adında bir de tiyatro kurmustur.ayrıca gay oldugu konusunda soylentiler de vardır.

   pilavustukuru   16.11.2006 15:57
   #110395
6.

en büyük oyun yazarlarından biri olarak değerlendirilen ingiliz şair william shakespeare, yarattığı karakterlerde insan doğasının en değişmez özelliklerini benzersiz bir şiir diliyle yansıtması dolayısıyla, yaşadığı yüzyıldan bu yana her çağda ve her ülkede en sık sahnelenen oyunlar yazarıdır. warwickshireda stratford-upon-avon'da doğan shakespeare'in bunca ününe karşın, yaşamına ilişkin bilgiler çok azdır.
babası ticaretle uğraşan bir işadamıydı. shakespeare büyük bir olasılıkla stratford'daki ortaokulda öğrenim gördü. 18 yaşındayken, kendisinden yaklaşık sekiz yaş büyük olan anne hathaway ile evlendi ve bu evlilikten önce bir kızı, sonra biri oğlan öbürü kız ikizler dünyaya geldi. bu sıralarda stratford'u terk eden shakespeare'in bundan sonra 1592'ye kadarki yaşamına ilişkin bilgi yoktur. bu tarihte bir oyun yazarının yazdığı bir kitapçıkta shakespeare değinilmesi, hatta onun başkalarının oyunlarını çalmakla suçlaması dolayısıyla, shakespeare'in bu sırada bir tiyatro topluluğunda yazar ve oyuncu olarak çalıştığı bilinmektedir. yılda ortalama iki oyun yazan shakespeare kendi oyunlarında da küçük roller alıyordu. 1594e gelindiğinde chamberlain topluluğu'nun önde gelen bir oyuncusuydu. aynı yıl oyunları yayımlanmaya başladı. yazdığı oyunların başarısı üzerine kazancı gittikçe artan shakespeare'in kraliçe ı. elizabeth döneminin sonlarında varlıklı bir yaşam sürdüğü, kendi oyuncu topluluğu için 1599'da londra'da yaptırılan globe tiyatrosunun hisselerinin bir bölümünü satın aldığı bilinmektedir. londra'da birkaç yıl daha kalan shakespeare, daha sonra stratford'a dönerek burada yaşamaya başladı ve büyük bir olasılıkla son oyunlarını da burada yazdı. shakespeare'in, bir bölümü soylu bir genci öven, bir bölümü de bir kadına duyduğu sevgiyi dile getiren soneler'i son derece duyarlı ve zengin bir dille kaleme alınmış şiirlerdir.
shakespeare her biri birbirinden değişik komedi ve trajediler kaleme aldı. bir yaz gecesi rüyası adlı komedisinde, bazı kendi halinde kişilerin dükü eğlendirmek için bir oyun sahnelemeye kalktıktan sonra iki lafı bir araya getirememeleri shakespeare'in benzersiz güldürü yeteneğini ortaya koyar. trajedilerinde ise izleyicilerin tüylerini diken diken eden bir gerilim yaratabilmiştir. birçok başka yazar ince esprili komediler, romantik oyunlar, ürkütücü cinayet ve öç alma trajedileri, büyük öyküleri yazmakta ustaydı. ama hiçbiri bunların tümünde birden shakespeare kadar başarılı olamadı.
bu olağanüstü çeşitliliğin yanı sıra, izleyicilerin ve okuyucuların shakespeare'in oyunlarında en çok hayranlık duydukları şeylerden biri, onun yapıtlarındaki karakterlerin "kitap karakterleri" gibi gözükmemesiydi. tersine, bu karakterler bir oyunda değil de yaşamda karşılaşıldığında görünür görmez tanınacak kadar gerçek kişilerdir. aslında shakespeare'in kahramanlarından bazıları, o kahramanın yer aldığı oyunu görmeyen kişilerce bile bilinir. iriyarı, hoşsohbet, cana yakın bir adam olan, eğlenceyi ve şarabı seven sir john falstaff bunlardan biridir. yazarın henry ıv adlı oyununun birinci ve ikinci bölümlerinde geçen prens halin arkadaşlarıdır. shakespeare henry v'te falstaff'ın nasıl öldüğünü anlatan bir sahneye yer vermiş, ama kraliçe ı. elizabeth'in bu karakteri başka bir oyunda gene görmek istemesi üzerine de windsor'un şen kadınları adlı komedisinde falstaff yeniden ortaya çıkmıştır. shakespeare'in karakterleri arasında özellikle ünlü olanlardan biri de, tıpkı gerçek yaşamda olduğu gibi, hiçbir zaman tam olarak anlaşılamayan, her çağda yoruma açık bir kişiliği olan danimarka prensi hamlet'tir. acı çekmek ya da kendini öldürerek bu acıyı dindirmek arasında bocalayan hamlet'in ikilemini, shakespeare ünlü "olmak ya da olmamak! işte bütün sorun bu!" dizesiyle dile getirmiştir.
shakespeare'in hamlet, macbeth ve kral lear gibi trajedilerinde kahramanların asıl sorunu kendi kusurları ya da zayıflıklarıdır. bunlar çoğunlukla acımasızlık, hırs, kıskançlık, bencillik gibi hoş olmayan özelliklerdir. öte yandan shakespeare gene de öyle canlı karakterler yaratır, onların iç dünyasını ve acılarını öylesine sevecenlikle sergiler ki, izleyiciler onlara yakınlık duyar, başlarına gelenlere üzülür. shakespeare'in böyle canlı karakterler yaratması, oyunun öyküsü gerçek dışı bile olsa, kişilerin inandırıcı olduğu anlamına gelir. karakterlerin şiir diliyle konuşmaları bile onların inandırıcılığını zedelemez.

komediler
bir yaz gecesi rüyası bir büyü ve yanlışlıklar komedisidir. atina yakınlarındaki bir koruda yollarını şaşıran dört sevgili, periler kralı oberon ile kavgacı hizmetkârı puck'ın büyüsüne kapılırlar. kentten bir grup işçi de, gözden uzak bir yerde oyunlarını prova etmek için koruya gelir. onlar da perilere katılırlar ve ortaya bir sürü karışıklık ve komik durum çıkar. sonunda her şey düzelirse de, en komik sahne işçilerin dük theseus'un düğün şöleninde oyunlarını oynadıkları sahnedir.
on ikinci gece de bir yanlışlıklar komedisidir. kadın kahraman viola'nın gemisi yabancı bir ülkenin açıklarında batar. erkek kılığına giren ve "cesario" adını alan viola, ülkenin yöneticisi dük orsinonun hizmetine girer. erkek kılığındayken dük'e aşık olur. orsino'nun aşık olduğu zengin kontes olivia da "cesario"ya tutulunca durum karışır. gene en komik sahneler, neşeli sir tobby belch ve arkadaşlarının olivia'nın kendini beğenmiş ve süslü uşağı malvolio'yu kandırmak için oyun oynadıkları sahnedir.
venedik taciri de bir komedi olmakla birlikte ciddi bölümler de içerir. oyundaki kötü adam yahudi tefeci shylock'tur. borç aldığı parayı ödeyemeyen tüccar antonio'dan, kendi vücudundan kesilecek yarım kilogram et ister. shylock'un açgözlülükle bıçağını bilediği gerilimli bir duruşmadan sonra antonio kendisini savunan genç bir avukatın zekâsı sayesinde kurtulur.

trajediler
shakespeare'in tüm oyunları arasında en çok sahnelenen romeo ile juliet' tir. italya'nın verona kentinde yaşayan birbirlerine düşman ailelerin çocukları olan romeo ile juliet'in, aileleri arasındaki nefret yüzünden son bulan aşkları anlatılır.
hamlet'te, babası öldükten sonra annesiyle evlenen amcasının aslında babasının katili olduğunu öğrenen danimarka prensi hamlet derin bir acıya kapılarak öç almaya karar verirse de, bunu bir türlü gerçekleştiremez. oyun, yalnızca amcası claudius'un değil, kraliçe ve hamlet'in de öldükleri bir sahneyle biter.
kral lear shakespeare trajedilerinin en korkuncu, ama belki de en önemlisidir. gururlu ve bencil olan yaşlı kral lear, sadık ve sevgili kızı cordelia'nın kendisini ne kadar sevdiğini ablaları gibi abartmalı bir dille açıklamaması üzerine, öfkeye kapılarak onu sürgüne gönderir ve tüm servetini öbür kızları goneril ve regan arasında paylaştırır. oysa iltifat dolu sözlerine karşın bu iki kardeş zalim ve haindir. çok geçmeden lear onların gerçek yüzlerini görür. fırtınalı bir gecede sokağa atılan lear, cordelia'ya yaptığı haksızlığın acısıyla çıldırmaya başlar. sonunda onu kurtarmak için geri dönen cordelia da düşmanları tarafından öldürülür. üzüntüden perişan olan kral kızının ölüsüne sarılarak son nefesini verir.

tarihsel oyunlar
shakespeare konuların ingiliz tarihindeki olaylardan alan birkaç oyun da yazdı. bunlardan ilki, rakiplerine ve düşmanlarına acımasız davranan kötü ruhlu ve kambur kral ııı. rıchard'ı anlatan kral üçüncü rıchard'ın tragedyası'dır. kurbanları arasında londra kulesi'nde öldürülen iki genç prens de vardır. yaşamını yitirdiği bosworth field çarpışmasından bir gece önce prenslerin ve öteki kurbanlarının hayaletleri uykusunda richard'a görünür.
tarihsel oyunlarından bazıları bir dizi oluşturur: the tragedy of king richard ıı, henry ıvün iki bölümü ile henry v. the tragedy of richard ı'ı da güçsüz kral tahtından vazgeçerek tacını ıv. henry adını alan henry bolingbroke'a bırakır. öbür iki oyunda, yeni kralın yönetimi sırasında sorunlar ve ayaklanmalar baş gösterir; bu sırada kralın öz oğlu prens hal avare ve savurgan bir yaşam sürer. ama babasının ölümüyle tahta geçerek v. henry adını alan prens halin döneminde düzen yeniden kurulur. v. henry'nin orduları fransa'da büyük zafer kazanır. henry'nin fransız prensesiyle evlenmesi her iki ülkeye de barış getirir.
shakespeare'in, konularını eski yunan ve roma tarihinden alan oyunlarından en ünlüsü ise julius caesar'dır. bu oyunda dürüst ve erdemli bir kişiliği olan brutus, jül sezar'ın kendisini roma imparatoru ilan etmesini önlemek amacıyla, arkadaşlarıyla birlik olup çok sevdiği jül sezar'ı özgürlük adına öldürür. ama bunun cumhuriyetin yok olmasını önleyememesi üzerine de kendi canına kıyar.

"mutlu son"la biten oyunlar
shakespeare yaşamının sonlarına doğru kötülük ve acıyı içerdikleri için tam olarak birer komedi sayılmayan, ama ölümle değil de bağışlama ve mutlu sonla bittikleri için trajedi de sayılmayan birkaç oyun yazdı. bu oyunlardan biri olan kış masalı'nda, leontes adlı bir kral hiçbir neden yokken karısı hermione'yi kıskanır, karısıyla tüm ilişkisini keser ve bebek yaşındaki perdita adlı kızının yabani hayvanlara yem olsun diye ıssız bir yere bırakılmasını emreder. perditayı bir çoban kurtarır ve büyütür. sonunda kız, babasına geri döner. kralın uzun yıllar boyunca pişmanlıkla andığı ve öldü diye yas tuttuğu hermione de geri döner, böylece sonunda geçmişin hataları bağışlanır.
fırtına'da ise olay, düklüğü elinden alınan prospero'nun yönetimindeki bir adada geçer. büyü gücüne sahip prospero, hava perisi ariel'i ve yarı insan yarı canavar caliban'ı yönetmektedir. yıllar önce hileyle düklüğü ele geçiren prospero'nun kardeşi antonio, adanın yakınında bir deniz kazası geçirir. prospero büyü gücüyle kendisine haksızlık edenleri cezalandırır. ama daha sonra onları bağışlar ve kızı miranda'nın antonio'nun oğlu prens ferdinand ile evlenmesine izin verir. oyun prospero'nun büyülü değneğini kırması, büyü kitabını denize atması ve tüm grubun düşmanlıkları geride bırakıp büyüyle onarılmış gemiyle italya'ya yelken açmasıyla sona erer.

   theatral   30.03.2007 01:06
   #291685
7.

william shakespeare... ingiliz oyun yazarı, şair.

(1564 stradford-on-avon - 1616 stradford)
sonradan toprak sahibi olan eldiven yapıcısı bir baba ile toprak soylusu aileden bir annenin çocuğu olan shakespear, stradford grammar school'da latince ve yunanca öğrendi, 1582'de (kendisinden on yaş büyük, orta varlıklı bir toprak sahibi ailenin kızıyla) evlendi, altı ay sonra bir kızı, iki yıl sonra da ikizleri oldu. 1585-1592 yılları, (kendisiyle ilgili bilgi olmadığından) ''kayıp yıllar'' olarak nitelenen ve 1582-94 yıllarında (vebadan dolayı londra'da tiyatroların kapanması yüzünden) yalnızca şiir yayımladığı düşünülen shakespeare, 1594'te lord chamberlain'in tiyatro topluluğuna oyuncu ve yazar olarak katıldı; kraliçe elizabeth'in koruması altında ve the theatre'i kuran james burbage'in yönetiminde etkinliklerini sürdüren lord chamberlain topluluğu'nun onda bir payını kendine aldı; londra'nın en önde gelen bu topluluğunun the theatre'i kaybetmesinden sonra 1599'da globe theatre'in yapılmasını finanse edecek bir sendikanın kurulmasına girişti. 1603'te ı. james'in kral olmasından sonra, chamberlain's men, kral'ın koruması altına girerek king's men adını alarak londra'nın en önde gelen topluluğu oldu. globe'un sahibi olan sendika da topluluğun ikinci yapısı olarak blackfriars'i aldı, jonson'un (every man in his humour ile sejanus his fall) oyunları ile as you like ıt'de (beğendiğiniz gibi) ''adam'', hamlet'te de ''hayalet'' rollerinde oynayan shakespeare, kendi gününde, günün en güçlü yazarlarından jonson tarafından ''bir çağın değil, bütün zamanların adamı'' olarak nitelendirildi; 1597'de son dönemlerini geçireceği stradford'un ikinci büyük evini satın aldı. 1601'de babasının ölümünden sonra) hanedan arması ile ''gentleman'' payesini edindi. stradford ve londra'da daha başka evler de satın aldı. globe'un 1613'te yanmasından sonra tiyatroyla ilişkisini kesti.

elizabeth ve rönesans dönemi ingiliz tiyatrosunun başlıca temsilcisi olan shakespeare, dünyada adından çok söz edilmiş, en çok sahnelenmiş ve yorumlanmış, yabancı dillere en çok çevrilmiş, tiyatronun adeta ''simgesi'' olmuş kişidir. shakespeare'in bu büyük özelliği, elizabeth dönemi tiyatrosunu ingiltere'nin ''altın çağı'' yaptığı kadar, dünya tiyatro tarihinin de en önemli dönemlerinden biri kılan bütün özelliklerini yapıtlarında özümsenmiş, kendi çağının toplumsal-kültürel miras temeli üzerinde rönesans hümanist düşünce doğrultusunda ürünler vermesinden ve bütün bunların doğal sonucu olarak çok yönlü bir anlatım biçimine ulaşmış olmasından gelir. bu dönemin başlıca özelliklerinden olmak üzere, ortaçağ ve halk tiyatrosu özelliklerini taşıyan kapalı oyun biçimi, shakespeare'in oyunlarında birlikte varolduğu gibi; gerçek tregedya ve komedyanın birbirini bütünleyici bir özellik göstermesi, gerekse oyun dili olarak hem koşuk hem de düzyazının içiçe kullanılması, shakespear'in çok yönlü ve çok zengin bir anlatımı gerçekleştirebilmesine olanak sağlamış; teyatral olan ile dramatik olan, shakespeare oyunlarında (kendi tarihsel dönemiyle uygunluk içinde) uyumlu bir bütünlük içinde olmuştur. toplumsal bir kurum olarak tiyatronun, özellikle de ulusal bilinci yoğunlaştıran tarih oyunlarının önem kazanarak, ulusal yaşayışın merkezi olan saray ile bütünleşmesinin yanısıra, halk geleneğinin canlılığının ve gerçekçiliğinin rönesans'ın evrensel değerleriyle kaynaşması sonucu, yepyeni bir ulusal tiyatro biçiminin yaratılışı, shakespear'in oyunlarında bütünüyle yansımasını bulmuştur. bu yeni biçimin getirdiği ve yaşantı zenginliğinin anlatımına olanak sağlayan çok katlı oyun yapısının kurulması, shakespear'in oyunlarındaki bütünlüğü pekiştiren başlıca özellik olarak yer almıştır.
toplumsal değerlerin, koro yerine, oyun kahramanlarının karşıtı ya da tamamlayıcısı kişi tarafından temsil edilişi, oyunlardaki birey-toplum dengesinin kurulmasına yol açmış; kişilerin çok yönlü karmaşık bireysel yapısı, gerek komedya, gerek tragedya yapısının çok boyutlu hale gelmesine yol açmıştır. shakespeare'in oyunları başlıcalıkla üç ana kategoride toplanabilir: tarihsel oyunlar, komedyalar ve tregedyalar. ülkesinin tarihinin önemli olaylarına dayalı oyun dizisini ilk başlatmış olan shakespeare, genellikle, düzensizliğin düzene dönüşüyle çözüme uğrayan ayaklanma, çalkantı, ihanet ve savaş gibi olayları ele aldığı tarih oyunlarını ilk dönemlerinde üretmiştir.

başlıcalıkla york ve lancaster hanedanlıkları'nın çatışması üstüne kurulu bu oyunları şöyle gösterilebilir: (york ve lancaster hanedanlıkları'yla ilgili olmayan tek tarih oyunu) king john (1596-97, kral john), york ve lancaster hanedanlıkları arasındaki çatışmayı ele alan sekiz tarih oyunundan ilki olan richard ıı (1593-94, ıı. richard), ıı. richard'ın öldürülmesini izleyen henry ıv: part ı (1597-98, ıv henry, bölüm ı), henry'nin son dönemini işleyen henry ıv; part ıı (1597-98), bu iki oyunu üçleme kılacak sonuncu oyun olarak görülen henry v (1598-99, v. henry), v. henry'nin ölümüyle başlayan siyasal karmaşaya ilişkin bir üçlemenin ilk oyunu olan henry vı: part ı(1589-91, vı. henry, bölüm ı), ingiliz krallık tacı için çarpışmayı veren henry vı: part ıı (vı. henry, bölüm ıı), üçlemenin son oyunu olan henry vı; part ııı (1590-91, vı. henry, bölüm ııı), vı. henry'nin öldürülüşünü veren richard ııı (1592-93, ııı. richard), tudorlar'ın ingiliz tacı'na egemen oluşunu gösteren henry vııı (1612, vııı. henry).
komedya türünde fars, ciddi romans ve sorunsal yergiler yazmış olan shakespear'in komedyaları dört dönemde değerlendirilmektedir. 1584-1594 arasını kapsayan erken dönemde şu komedyalar yer alır: plautus'un ikizler'ine dayanan the comedy of errors (1591-94, yanlışlıklar komedyası), yine klasik tekniklere ve tiplere dayanan the taming of the shrew (1593-94, hırçın kız) bunları izleyen iki komedya olan the two gentlemen of verona (1594-95, veronalı iki centilmen) ve love's labour's lost (1593-94, aşkın gayreti güme gitti). 1594-1600 dönemi, shakespear'in olgunlaşmış romantik komedyalarını kapsar; bu komedyalar, gerçekçi izlenmesi, soytarılar ve mutlu sonla biten aşklarla doludur: fantazili bir fars olan a midsummer night's dream (1595-96, bir yaz gecesi rüyası), tregegyaya yaklaşan the merchant of venice (1596-97, venedik taciri), görünüş ile gerçekliği alan much ado about nothing (1598-99, kuru gürültü), twelve night, or what you will (1599-1600, onikinci gece, yahut nasıl isterseniz), incelikli bir pastoral romans olan as you like ıt (1599-1600, beğendiğiniz gibi), bir orta sınıf komedyası olan the merry wives of windsor (1598-99, windors'un şen kadınları). 1602-1604, shakespeare'in sorunsal komedyalar ürettiği dönemdir: önemli insani, etik ve toplumsal sorunları ele alışıyla güldürülü olmaktan çok ciddi komedyalar sayılan measure for measure (1603-04 kısasa kısas) ve all's well thet ends well (1602-03, yeter ki sonu iyi bitsin), 1608-11 dönemi, shakespeare'in sonu neşeli biten acı tatlı, komedyalarının yer aldığı dönemdir: pericles, prince of tyre (1608-09, tyre kralı, pericles), the winter's tale (1610-11, kış masalı), the tempest (1611, fırtına). shakespeare'in komedyaları nasıl farslar olarak başlayıp sorunsal komedyaya doğru bir gelişim çizgisi izlemişse, tregedyaları da gittikçe olumsuzlayıcı, eleştirici ve karamsar bir gelişim çizgisi göstermiştir. shakespeare'in tragedyaları şöyle gösterilir: senaca tarzı bir öcalma tragedyası olan titus andronicus (1584-93), kendi tragedya biçimini bulmaya başladığı oyun olan romeo and juliet (1591-96, romeo ve juliet), roma cumhuriyeti'nin sona ermesi ile imparatorluk dönemi'nin başlaması arasında geçen ve iktidar mücadelesi ekseninde yer alan julius caesar (1599-1600, jül sezar); dört büyük tragedyası olarak birlikte değerlendirilen hamlet (1600-01, hamlet), othello (1602-02, othello), king lear (1605-06, kral lear) ve macbeth (1605-06, macbeth); truva savaşı bağlamında yer alan ve daha çok bir sorunsal oyun ya da yergisel tragedya olarak değerlendirilen trolius and cressida (1598-1603, trolius ile cressida), jül sezar ile birlikte roma üçmelesi'ni oluşturan antony and cleopatra (1606-07, antonius ile kleopatra) ve coriolanus (1607-10, coriolanus); paralı düzenle birlikte toplumdaki çatlamaları yansıtacak biçimde paranın çelişkili gücünü vurgulayan timon of athens (1604-05, atinalı timon), ingiltere'nin romalılarca kuşatılması ortamında geçen cymbeline (1609-10)

* * *

   sphenks   20.04.2007 17:21
   #337021
8.

gencler, yaslilarin aptal olduklarini dusunurler; yaslilar ise, genclerin aptal olduklarini bilirler diyen kel adam.

   bacakli yumurta   25.04.2007 18:25
   #350311
9.

adının içinde seks kelimesinin geçmemesine rağmen, sırf çağrışım yapıyor diye, her okundugunda ilk okul yıllarında gülüşmlere sebebiyet veren kişi.. şekspir..

   dogangorunmlusahin   25.04.2007 19:12
   #350419
10.

http://tr.wikipedia.org/wiki/william_shakespeare

   anathema   07.07.2007 20:33
   #528313
11.

daha 18 yaşındayken kendisinde 7 yaş büyük bir bayanla evlenip 3 tane çocuk yapmış.

eğitimli bir şahıs olmamasına rağmen, bugüne kadar yazılmış en güzel satıları yazmıştır... doğuştan bu kadar büyük bir yeteneğe sahip olmak büyük şans. nitekim hala böyle biri çıkmamıştır, onun üzerine.

"benim yazdığım aşk değilse, ya ben hiç yazmadım, ya da hiç kimse aşık olmadı!"

   yepisyeni yetme   01.08.2007 15:47
   #584610
12.

yazdıklarına bakılarak hasta olunacak kişi..
daha önce hayatımda böyle bir trajedi görmedim ben demek için okunması gereken yazar..

ayrıca titus andrinucus adlı eseri de sinemaya uyarlanmıştır.ve başrolde anthony hopkins rol almıştır..
macbeth adlı eserinin en değerli çekimlerinden biri olarak adlandırılabilecek filmde de başrolü mel gibson oynamıştır.

   coldplay49_74   24.10.2007 19:36 ~ 06.12.2007 14:20
   #689176
13.

özlü sözlerini ve sonelerini beyne nakşetmelidir ilgilisi. der ki, 'speak low if you speak love.'

   doksana takti   19.11.2007 23:11
   #732297
14.

cok begendigim bir sozu;

"

insanlarin cogu kaybetmekten korktugu icin,
sevmekten korkuyor.

sevilmekten korkuyor,
kendisini sevilmeye
layik gormedigi icin.

dusunmekten korkuyor,
sorumluluk getirecegi icin.

konusmaktan korkuyor,
elestirilmekten korktugu icin.

duygularini ifade etmekten korkuyor,
reddedilmekten korktugu icin.

yaslanmaktan korkuyor,
gencliginin kiymetini bilmedigi icin.

unutulmaktan korkuyor,
dunyaya iyi birsey vermedigi icin.

ve olmekten korkuyor,
aslinda yasamayi bilmedigi icin.

"

   my dying wish   20.11.2007 21:07
   #733888
15.

macbeth'ten bir sahne;

banquo:
bazen, karanlığın temsilcileri,
aklımızı çelip bizi kötülüğe yöneltmek için,
baştan bir iki şeyi doğru söyler,
güvenimizi kazandıktan sonra,
iş can alıcı noktaya geldiğinde,
oyuna getiriverirler bizi.

   coldplay49_74   20.11.2007 21:13
   #733903
16.

sözleri;

aklın bağlamadığı dostluğu, akılsızlık kolayca çözebilir.

hiçbir miras, doğruluk kadar zengin değildir.

insanların yaptıkları fenalıklar arkalarından yaşar, iyilikler çok zaman kemikleriyle beraber gömülür.

herkese kulağını, ama çok azına sesini ver.

ah! bu kadar okudum, bu kadar öykü ya da destan duydum, aşkın yolu asla düz gitmiyor.

iyimser, yaranın üstünde artık kabuk, kötümser ise kabuğun altında yine yara görür.

bazı yıkılışlar, daha parlak kalkınışların teşvikcisidir.

konuşmadan önce düşün, hareket etmeden önce ölç.

geçmiş bir dost için yakınmak yeni dertler edinmektir.

cehalet tanrının laneti olduğuna göre, bilgi göklere uçabileceğimiz kanatlardır.

nasıl bir at, üzerindeki zengin koşumların farkına varmazsa insan da içinde yaşadığı nimetlerin öyle farkına varmaz.

bir iftira başka iftiraları doğurur.

aşk bir deliliktir.

daha iyi, iyinin düşmanıdır.

yiğitlik intikam kazanmakta değil, tahammül göstermektedir.

geçmiş bir felakete üzülmek, bir yenisini davet etmenin en emin yoludur.

aslında hiç bir şey iyi veya kötü değildir. her şey bizim onlar hakkında düşündüğümüze bağlıdır.

   yazamaz   21.11.2007 01:18
   #734378
17.

gençlik yıllarında kasaplık yapmış kişidir. daha sonra sarayda çalışmaya başlamış bir suça adı karıştığı için saraydan uzaklaştırılmıştır.*

   triptonikvites   21.11.2007 11:13
   #734657
18.

hayat için besin neyse, sende osun aklıma,
toprağıma yağan yağmursun tatlı tatlı,
öyle kaçtı ki rahatım sende bulduğum huzurla,
servetiyle barışmayan bir cimriyim tıpkı,
bir an sevinç duyarken korkuyorum sonra hemen
haydut yıllar çalar götürür diye hazinemi bir an….
baş başa kalmaktan öte bir şey istemezken
sonra diyorum ki alem niye görmesin sevincimi
bazen , sana baka baka kendime çektiğim ziyafetle,
doydum sanırken bir bakışın açlığıyla ölüyorum sonra,
senin bana verdiğin veya verebileceğinden öte,
ne bir şeyden zevk alıyorum ne de çabalıyorum almaya
işte böyle her gün hem açlıktan ölüyor hem tıkanıyorum,
ya oburca her şeyi yiyorum, ya hiçbir şeye...

sonelerinden bir tanesi.

   laplacenin seytani   17.12.2007 17:54
   #775170
19.

sonnelerinde çoğunlukla aşık olduğu hatunu överken, çaktırmadan da sanatının ölümsüzlüğünü anlatır. ya da sadece aşık olduğu hatun anlatır ama edebiyat hocaları bunu uydurur, emin değilim.

   pul koleksiyoncusu   13.01.2008 21:58
   #816034
20.

<bkz: shakespeare in love>

   hakkat   13.01.2008 21:59
   #816038

1234  

 

sayfa

 / 4 

reklamı kapat

görseller

yazdır