wysiwyg

1.

wysıwyg, ingilizcede "what you see ıs what you get" teriminin başharflerinden oluşan bir bilgisayar terimidir. türkçesi tam olarak oturmasa da, ne görüyorsanız onu alırsınız denebilir. yani ekranda görülene çok benzer bir çıktı alabileceğiniz ortamları tanımlar.

kelime işlemci (word processor) ve yazı değiştiriciler (editör) kategorisinde kullanılmaktadır. terim, uygulamalardan ziyade, bu amaçla kullanılan arabirimlerin özelliğidir.

bir wysıwyg aracını diğer uygulamalardan ayıran en önemli özellik, yeni yaratılan veya değiştirilen bir bilgisayar nesnesinin sonlandırılmış halinin (önizlemesinin) gerçek veya gerçeğe yakın zamanlı olarak gösterebilmesidir. yazı editörleri arasında, bu farklılık sayesine wysıwyg editörleri daha çok tercih edilmektedir.

wysıwyg tanımında göz önüne alınması gereken bir diğer nokta, aslında hiçbir editörün gerçek anlamda birebir önizleme yapmadığı fakat bu terimin bilgisayar terminolojisine bu şekilde yerleştiğidir. örneğin bir wysıwyg yazı editörü genelde tüm değiştiricilerde olduğu gibi bit atamalı olarak haritalanmış (bit-map veya bitmap) fontlar kullanmaktadır. bu durumda aslında bilgisayar ekranında görülen orijinal dosya ile bu dosyadan kağıda basılacak olan doküman arasında gözle hissedilir bir farka yol açmaktadır; zira standart bir lazer yazıcı ortalama 300 dpi çözünürlüğünde iken, iyi bir bilgisayar ekranının çözünürlüğü 100 dpi civarındadır.

   ghostrider   07.04.2007 05:36
   #309528
 
reklamı kapat

yazdır