x 25

1.

bilgisayarların genellikle geniş coğrafi alanlarda birbirleriyle bağlanmalarında kullanılan teknik kurallar topluluğundan birisi. bu kuralları uygulayarak oluşturulan bilgisayar ağlarına "x.25 ağları", ya da "kutu yönlendirmeli ağlar" denir..

x.25 tanımlaması uluslararası uziletişim birliği (ıtu - ınternational telecommunication union)tarafından osı (open systems ınterconnection -açık dizge bağlantısı) tanımlamasınin en alttaki üç katmanı kullanılarak oluşturulmuştur.

x.25 ağının içindeki her bir ağ bilgisayarına "düğüm" adı verilir. bu düğümler iletileri diğer düğümlere aktararak kaynak bilgisayardan varış bilgisayarına ulaşmalarını sağlarlar. x.25 ağlarında iletiler bir bütün olarak değil, belirli uzunluklardaki parçalara ("kutu") bölünerek gönderirlirler. bu kutular sonra varış bilgisayarında sıralanıp, birleştirilirler.

x.25 ağlarının en büyük yararı, güvenli olmalarıdır. bunun nedeni, ağdaki her bir düğüm birden çok düğüme bağlı olduğu için, iki düğüm arasındaki bağlantı kopsa bile kutuların öteki düğümler üzerinden yollarını bulmalarıdir. o yüzden ilk uygulama alanları askeri ağlar ile havayollarının yerayırtma dizge ağlarıdır. ülkemizde ilk bilinen uygulaması (olası nato ağları dışında) "turpak" adı verilen türk telekom'ca işletilen ağdır.

   ghostrider   24.03.2007 22:59
   #283081
 
reklamı kapat

yazdır