yapisik sevgililik

1.

pazarlar,çatısı büyük tentelerle kaplanan tezgahlar, şu annelerimizle hepimizin en azından birkaç defa gittiğimiz zerzevat çeşitleri almak için kurulan yerler. ne kadar kalabalıklardı değil mi? hâlâ öyle, hâlâ bir o kadar kalabalık. hatta daha da kalabalıklaşma yolunda adım adım ilerliyor. bu bizi ilgilendirmez, zaten birçok yer öylesine kalabalıklaştı öylesine doldu ki, tıpkı aynı masada oturan sohbet etmeyi seven adamların ağzına kadar doldurduğu küllük gibi. üst üste söndürülmüş sigaralar, üst üste binmiş izmaritler gibiyiz. hem kötü görünüyoruz, hem kötü kokuyoruz.

sevgililik. birbirini seven çiftler. bazıları platonik bazıları orgy bazıları dingin şekilde yaşadığı kiişiye bağışlar tüm sevgisini. şimdi bu sevgisini dingin şekilde son raddesine kadar birbirlerine verenlerden bahsedelim hem biraz iyi hem biraz kötü yanlarından.

yapışıklık, sululuk, vagon hali, sanki bir kopma korkusu hali.
bir diğeri ise bunlardan mütevellit kötü gözükme, hali. nasıl ki, köpekler çiftleşme mevsimlerinde birbirlerini kitleniyorlar, garip, tuhaf bir görüntü ortaya koyuyorlar, bu da öyle. hatta bizim insanımız bundan rahatsız oluyor, bu yapışıklıktan, yeri geliyor, "sıcak su" dökün dökün serzenişleri yükseliyor mahalle sakininden. yani; biz, ya bu yapışıklığı sevmiyoruz ya da bu yapışıklığı anlamıyoruz. her iki seçenekte de kabullenemiyoruz.

bu yapışık ilişkilerde bir edebi yan, bir ölçü birimi, bir fuzuli aramayın. bu yapışıklık her iki tarafı da öldürüyor. bir sınırı var, o sınırı çizemiyorlar, sürekli birlikte olmayı isteme/azrulama hali. hem ilişkiyi yıpratıyor hem sevginin varlığını sorgulatıyor. ne özlemeye vakit kalıyor ne de düşünmeye. sadece birlikte olma güdüsü, hal bu ki biraz o çemberin içinden çıkılsa kendi dünyalarında birbirlerinin isimleri anılsa daha iyi olacak. sürekli el ele dolaşmalar, birbirlerinin kol bacak çeşitli uzuvlarının altında oturmalar vakit geçirmeler bunlar çok yapışık haller. zaten :"olan var olmayan var" gibi bir laf var? bunu da kulak ardı etmeyin.

çok uzun süren bir durum değil, birkaç ay sonra tükeniyorsunuz zaten.

   nothing just happens   29.06.2009 13:56 ~ 13:57
   #1467619
 
reklamı kapat

yazdır