yasin el kadi

1.

tayyip erdogan'in önünde oturdugu fotografini görmüslügüm disinda pek bir bilgim yok kendisi hakkinda. ama ladin ailesinin ortak oldugu firmalari, saddam'i ne zaman kimin destekleyip kimin terörist ilan ettigini, islamciligi komunizme karsi körükleyen amerika'nin daha sonra dünyaya islamofobi'yi ayni kisiler üzerinde pompalamisini düsününce kimseye kizamiyorum.

   klartext   26.01.2007 17:02
   #193065
2.

başbakan rte'nin kefil olduğu terör örgürü finansörü işadamıdır.
memleketi babasının zanneden kişiler kandisine kefil olunca bunun sadece kendini bağladığı zannına kapılsalar da, ne yazık ki uluslararası ilişkilerde türkiye bir terör finansörüne kefilmiş konumuna düşmüştür.

   yanessar   08.06.2007 19:17
   #456891
3.

bugün yeni şafak gazetesinde yer alan, aşağıda tam metnini paylaşacağım ilanı vererek, dünya aleme "ben terörist değilim kardeşim" mesajı vermeye çalışmış kendi tabiriyle hayır işleri ile ilgili yatırımları olan suçsuz işadamı.

"ben yasin al kadı,

sevgili türk halkına ve ikinci vatanım türkiye’ye özlem ve saygılarımı sunarken adalet ve hukukun üstünlüğü ilkesine inanan herkesin sevineceği bir bilgiye ve kararı paylaşmak istiyorum.

bilindiği üzere herkesin başına gelebilecek talihsiz bir şekilde bm tarafından hazırlanan teröre destek verebileceği düşünülen sakıncalılar listesinde adım da yer almıştı. aslında sayısız masum ismin de hataen yer aldığı bu listenin her yıl değiştiği hatta bu nedenle tutuklanan bir çok ismin ciddi tazminat davaları açtığı malumunzdur.

kaldı ki; aynı süreçte türk yargısında hakkımda yapılan araştırmalar sonucu gerçekdışı bir isnadın elbette kanıtı da olamayacağı cihetle; verilen kararlarla,

hiçbir terör örgütü ile ilişkim bulunmadığı
bir örgüte yardım etmediğim
ortada herhangi bir suç ya da suç emaresi bulunmadığı
malvarlığımın yasa olarak yurtdışında yapılan ekonomik faaliyetlerden elde edildiği
türkiye’deki tim yatırımlarımın yasal izinlerinin bulunduğu
dahası birçok avrupa ülkesi yanında abd’de bile yatırımlarımın bulunduğu
genelde tüm dünyada hayırsever bir işadamı olarak tanındığım
hususları üç ayrı tahkikat sonucu değerli türk savcılarınca da soruşturularak masumiyetim karara bağlanmıştı

bunun yanında dünyanın hiçbir yerinde suçluluğuma ya da aranmama ilişkin hiçbir karar bulunmadığı ve ülkemde serbestçe yaşadığım halde anlaşılmaz bir şekilde sevgili türkiye’de oldukça önemli medya organları üstelik listeyi hazırlayan komisyon başkanının da ciddi biçimde eleştirdiği ilgili listede adımın geçmesini vesile ederek,

şahsımı günlerce ve gözalıcı manşetlerle listenin çok ötelerine taşıyarak doğrudan terörist ilan etmekte beis görmediler.

kendileri adına esef duyarken, haklarında yasal tüm haklarımı elbetteki saklı tutuyorum.

şimdi,

hakkımda isviçre başsavcılığı tarafından yapılan, 15 eylül 2001 tarihinde başlayarak 6 yıldan fazla süren ve binlerce sayfalık detaylı incelemeler, sayısız tanık ifadeleri ve diğer bilgilerle ve isviçre yanında abd, ingiltere, arabistan, avusturya, pakistan, türkiye, arnavutluk ve kanada gibi tüm dünyayı kapsayan uzun ve derinliğini inceleme sonucunda

isviçre başsavcılığı imzasıyla yapılan açıklama tahtında, 13.12.2007 tarihinde verilen kararın; “yasin al-kadı’nın suçlandığı suç örgütüne yardım suçlamalarının ortadan kalktığı anlamına geldiğini”

ayrıca “dondurulan hesaplarımın da ayrı bir karar ile açılacağını” ifade eden kararı tüm dünyaya açıklanmıştır.

bunun yanında avrupa konseyi adalet divanı başdanışmanı poiares maduro, divana sunduğu 16 ocak 2008 tarihli mütalaasında şahsım aleyhine alınan kararın yanlışlığına işaret ederek, malvarlığımın dondurulması yönündeki kararın iptal edilmesini önermiştir.

düşündüm ki, şahsımı sadece bir listede adım geçtiği için en ağır biçimde acımasız medya organları ve insanlar büyük üzüntü ve pişmanlık duyarak üstelik karara bağlanmış masumiyetime, en azından etik bir borcun ifası zımnında aynı şekilde manşetlere taşısınlar.

maalesef karar sadece bir iki gazetenin ara sayfalarında küçücük bir haber olarak yayınlandı. değil teröre destek vermek, dünyanın hiçbir yerinde yasalara aykırı faaliyetim olmamıştı. belki herkesin de imkanlarınca yapabildiği hayır işleri ile ilgili çabalarım vardı. suçlu olduğuma ilişkin her nasılsa bir listede adımın yer alması dışında hiçbir kanıt yoktu ve olamazdı da…

sonuçta, bence değerli türk savcılarından sonra masumiyetimin maalesef herhalde bir kez daha gerektiği için teyidine dair isviçre başsavcılığınca verilmiş kararın ve avrupa konseyi divanı başdanışmanlığınca yapılan talebi türk kamuoyunun bilgilerine sunuyor, masumiyetimi bilen, beni tanıyan türk vatandaşlarına ve durup dururken ismimle birlikte anılarak zarara uğratılan, kişilik hakları ağır biçimde ihlal edilen tüm insanlara teşekkürü borç biliyorum.

saygılarımla
yasin al-kadı.

dipnot: bu bir ilandır."

   ilelebetmuhalefet   08.02.2008 01:49
   #856790
4.

kendisini terör finansörü diye suçlayan birleşmiş milletler güvenlik konseyi 10 yıl sonra yanıldığını açıkladı ve yasin el kadı'dan özür dileyerek el kadı'yı kara listeden çıkardı.

kendisine kefil olduğunu açıklayan rte için "teröriste kefil oldu" diyerek zırvalayan amcık ağızlılar şimdi ne diyecekler?

   ramiz   05.11.2012 21:42
   #2567109
 
reklamı kapat

yazdır