yavuz atac

1.

mit'in dış operasyonlardan sorumlu eski daire başkan yardımcısı olan ataç, yarbay rütbesinde mit'e girdi.

emniyet genel müdürlüğü istihbarat dairesi başkan eski yardımcısı hanefi avcı, susurluk komisyonu'nda verdiği ifadede; ataç'ın, tevfik ağansoy'u arandığı sırada yurtdışına kaçıran, alaattin çakıcı'yı koruyan ve yurtdışına giriş çıkış işlerini organize eden mit görevlisi olduğunu ileri sürdü.

1997'de pekin'e idari ateşe olarak gönderildi. şenkal atasagun'un mit müsteşarlığı'na gelmesinden sonra, çakıcı'nın yakalandığında üzerinden çıkan diplomatik pasaportun ataç tarafından verildiği öne sürüldü. ataç, bunun üzerine görev yeri olan pekin'den geri çağırıldı.

27 eylül 1998'de mit'e verdiği dilekçeyle emekliye ayrılan ataç hakkında; çakıcı'ya "kaç" demek, kırmızı pasaport sağlamak ve çetelere yardım etmekten soruşturma başlatıldı.

ataç hakkındaki soruşturmanın tamamı, istanbul dgm savcılığı'nın çakıcı hakkında yürüttüğü soruşturmayla birleştirildi.

ataç, 11 mayıs 2000'de anap genel başkanı mesut yılmaz, devlet eski bakanı eyüp aşık ve bayındırlık eski bakanı yaşar topçu hakkında "yasadışı örgütlerle ilişki kurdukları" gerekçesiyle kurulan tbmm soruşturma komisyonu'na bilgi verdi. bir dönem çakıcı'nın teşkilatla ilişkisi olduğunu öne süren ataç, çakıcı ile mit ilişkisini kendisinin sağladığını ancak çakıcı'yı yasal olmayan bir işte kullanmadıklarını söyledi.

   exnihilo   21.05.2007 14:03
   #412005
 
reklamı kapat

yazdır