yavuz taner

1.

13.07 1949 tarihinde istanbul’da doğdu.aslen sivas-gemerek’li olup gerçek soyadı ‘’durmuş’’tur.ilkokulu bitirdikten sonra ortaokula devam ederken, müzik eğitimi almak için ortaokuldan ayrıldı. 1964 yılında aksaray musiki cemiyeti’ne girerek nida tüfekçi,adnan ataman ve abdullah nail bayşu’dan türk halk müziği eğitimi almıştır.ilk 45’liği 1969’da ‘’arya plakçılık’’tan çıkardığı ‘’sen gelsen de olur - kalbe asla değilmez’’dir.ardından ‘’güzel kızlar- gemiciler kalkalım’’ adlı 45’liğini kervan plakçılık’tan çıkardı. 1980 yılında istanbul belediye konservatuarı(devlet konservatuarı)’nın açtığı türk halk müziği topluluğu sınavını kazanan iki isimden biridir.diğer isim ise 1984 yılında hayatını birleştirdiği eşi sema hanım’dır. 1980-1990 yılları arasında türk halk müziği korosu bölümünde solist-korist(koro solisti) olarak görev yapmıştır.kullandığı enstrümanlar arasında bağlama ve ud başta olmak üzere diğer telli sazlar gelmektedir. halk müziği eğitimi almış olmasına rağmen gönlündeki en büyük yeri arabesk müziğine ayırmıştır.müzik dünyasında türkiye’nin ‘’abdulhalim hafız’ı’’ olarak tabir edilmekteydi.

yönetmenliğini yaptığı sanatçılar ve albümler şunlardır : müslüm gürses (gitme, güldür yüzümü, yıkıla yıkıla, aldatılanlar) ibrahim tatlıses (kara zindan, allah allah) bülent ersoy (suskun dünyam) hüseyin altın (dört duvar arasında) eserlerini yorumlayan sanatçılar : müslüm gürses, bülent ersoy, yunus bülbül, hüseyin altın, nalan altınörs, ipek pınar, kibariye, muhittin seçen, bayram şenpınar, ayşe mine.

1987 yılında ‘’türküola müzik yapım’’ şirketinden ‘’yaşamanın kuralı’’ albümü piyasaya çıkmıştır.aynı albüm ‘’elenor plakçılık’’ tarafından ‘’sende sevgi yok’’ olarak tekrar basılmıştır. değerli söz yazarı-şair ali tekintüre ile birlikte birçok başarılı çalışmaya imzasını atmıştır. 1987 yılında söz : ali tekintüre, müzik: yavuz taner’e ait olan ‘’gitme’’ şarkısı yılın en iyi şarkısı seçilmiştir. 1988 yılında ibrahim tatlıses’e ait ‘’kara zindan ‘’ adlı albümün yönetmenliğini yapmış ve 1990 yılında müzik dergisi’nin düzenlediği yarışmada‘’en iyi yönetmen müzik oskarı‘’ödülünü almıştır. 14.02.1990 tarihinde istanbul’da, geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etmiştir. barış ve umut adında iki oğlu vardır.barış, bateri eğitimi almakta; umut ise bir müzikal tiyatro grubunda ‘’solist’’olarak görev yapmaktadır.

*

   anathema   08.02.2008 21:11
   #858471
 
reklamı kapat

yazdır