yazili ifadelerde ses uzatma

1.

işte bu benim olayım. küçük hesapların adamıyım. adamım küçük işlere ben bakarım. gerek dijital gerekse klasik yazılı ortamlarıda (hususiyetle online çerçevede) çok büyük bir problem halinde gelmiş bir mevzu. tamam, kabul, benim şahsi meselem.

esasında yazılı ortamda harflerin uzatılması çok gerekli değilse izlenmemesi gereken bir yöntem. ancak üzülerek görüyorum ki bazen ifadeyi kuvvetlendirmek amacıyla -çoğunlukla son derece başarısız bir şekilde- kullanılıyor.

kelimenin söyleniş biçimi de göz önüne alınarak sesli harfler uzatılabilir. ancak her sesli harfi uzatmak veya uzatma oranlarına dikkat etmemek, kısa sesleri gereğinden fazla uzatmak gibi yanlış olaylara girmemek lazım. ancak asıl problem sessiz harflerin uzatılması. sessiz harflerin uzatılması çok daha büyük bir eleme sisteminden geçtikten sonra gerçekleştirilebilir. istisnai durumlar haricinde ancak sözcük sonlarındaki sessizler uzatılmalıdır. tabi ki sözcüğün fonetik yapısına göre kelime ortasında veya başında da vurguya sahip olan sessizler yer alabilir, onlar da uzatılabilir. dilerseniz örneklerle inceleyelim;

hhhhhaaaayıııııır (h uzatılmamalı)
yyyaaalllllllaaaaaannnn (l uzatılmamalı, y belki uzatılabilir)
mmmmerrrrhabaaa (m uzatılmamalı, tercihen r uzatılmazsa daha şık olur)
seeelammmm (e uzatılmamalı, m uzatılmazsa hoş olur sanki)

   meczup   26.10.2010 22:42
   #2218469
2.

<bkz: sert sureksiz sessiz harfler>

   ayazizm   27.10.2010 14:12
   #2219095
 
reklamı kapat

yazdır