yazilim sanati

1.

yazılım sanatı ('software art'), sanatçılar tarafından sanat eseri olarak sergilenmek amacıyla oluşturulmuş yazılım uygulamaları gibi, yazılımın veya yazılımla ilgili kavramların önemli rol oynadığı sanat biçimlerine denir.

yazılım sanatı 1990'ların sonlarından itibaren sanatsal bir disiplin olarak yer edinmeye başlamıştır. yayımlanması ve tartışılması sık sık www üzerinden yapıldığı için internet sanatı ile de yakından bağlantılıdır. world wide web'deki bilgiye alternatif sunumlar getiren tarayıcı sanatı ('browser art'), hem internet hem de yazılım sanatı kapsamına sokulabilecek bir örnektir.

2000 yılından sonra yazılım sanatına verilen önem artmış, transmediale (berlin), prix ars electronica (linz) ve readme (helsinki) gibi uluslararası sanat festivallerinde kendine önemli bir yer bulmuştur. böylelikle daha geniş bir eleştirmen ve akademisyen kitlesine ulaşmıştır. bu gelişmelerin yanısıra, henüz çok yeni olması nedeniyle, yazılım sanatının ayrı bir sanat dalı olarak geçici bir akım olup olmadığı tartışma konusudur.

   ghostrider   07.04.2007 05:24
   #309517
 
reklamı kapat

yazdır